Darsonvālu terapija


Darsonvālu var dēvēt par kosmetologa labāko palīgu. Šis ir aparāts, kurš
pazīstams ar savām dziedinošajām spējām jau vairāk kā simts gadus.
Kosmetaloģiska procedūra , kuras laikā uz ādu iedarbojas ar impulsveida
augstsprieguma un augstfrekvences maiņstrāvu. Kā ārstnieciskais iedarbības
faktors ir elektriskais lādiņš, kurš rodas starp elektrodiem un ķermeņa virsmu.
Skaistumkopšanas nozarē šis aparāts ir izpelnījies lielu cieņu, liela daļa
kosmetologu nevar iedomāties veikt klientu sejas ādas tīrīšanas procedūras bez
darsonvāla pielietojuma tajās. Kosmetoloģijā un dermotoloģijā šis līdzeklis plaši
tiek izmantots ādas prblēmu risināšanai.
Darsonvāla izmantošana skaistumkopšanā:
palīdz nomierināt ādas nervus; uzlabo ādas sekrēciju; paātrina asinsriti un
uzlabo vielmaiņu; stiprina limfas darbību; uzlabo ādas izskatu; likvidē pinnes;
mazina iekaisumu; sterilizē baktērijas;palīdz pret ādas novecošanu, rievu
rašanos un padara ādu stingrāku.
Ja ir problemātiska jūtīga sejas āda, ar tieksmi uz izsitumiem, pinnēm, ir akne,
tad šī procedūra ir risinājums. Rezultātā āda tiek labāk apasiņota, veicina
ātrāku dzīšanas procesu, dezinficē un uzlabo ādas stāvokli. Nepieciešams iziet
procedūru kursu atkarībā no sejas ādas problēmas lieluma.

Ēteriskās eļļas;

Ēteriskās eļļas ir organiski savienojumi, kuri gandrīz nešķīst ūdenī, veidojas augos un eļļām piemīt specifiska smarža un dažāda gaistamības pakāpe.


Visas ēteriskās eļļas var iedalīt:


Maigi iedarbīgās eļļas – nekaitīgas, lietojot mājas apstākļos, var lietot lielās devās un diezgan bieži.


Stipri iedarbīgās eļļas – arī uzskatāmas par nekaitīgām, tomēr jālieto mazās devās, ne biežāk kā 1-2 reizes nedēļā, starp mēnesi ilgiem kursiem jābūt pārtraukumiem.


Kairinošās eļļas – sakairināt jutīgu ādu var visas asās eļļas, īpaši uzmanīgiem jābūt, lietojot krustnagliņu un kanēļa eļļas, tās nedrīkst lietot tieši uz ādas. Ingvera eļļa ir stipra kairinātāja, kas izraisa ādas apsarkumu, tāpēc ingvera eļļu nedrīkst lietot tīrā veidā – maksimālā deva ir 1pil uz 15ml pamateļļas.


Toksiskās eļļas – satur toksiskas vielas, tāpēc lietojamas tikai mazās devās un tikai speciālista uzraudzībā.


 Fototoksiskās eļļas – nedrīkst lietot pirms saules peldes, jo var izraisīt pārejošu ādas pigmentāciju, ieteicams lietot 2-3 stundas pirms iešanas tiešos saules staros.

Lai gan kopumā ēteriskās eļļas uzskata par drošām lietošanā, tās tomēr ir ļoti aktīvas un koncentrētas vielas, ar kurām jārīkojas piesardzīgi.


  • Nelietot nezināmas eļļas.
  • Ir augi, kuru ēteriskās eļļas nedrīkst lietot grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā: timiāns, salvija, gaultērija, baziliks, krustnagliņa, kanēlis, fenhelis, jasmīns, kadiķis, rozmarīns, anīss, piparmētra, muskatsalvija, raudene (oregano), muskatrieksts, laurs, apinis, baldriāns, estragons, ciedrs.
  •  Ir augi, kuru ēteriskās eļļas jāizvairās lietot pirmajos trijos grūtniecības mēnešos: kumelīte, ģerānija, lavanda, roze.
  •  Neizmantot masāžu, ja ir bijis spontānais aborts.
  •  Ir augi, kuru ēteriskās eļļas var izraisīt nelielu ādas kairinājumu: baziliks, rozmarīns, fenhelis, verbena, citronzāle.
  •  Vienīgās eļļas, kuras var lietot uz ādas neatšķaidītas: lavanda, tējas koks, taču daži cilvēki var būt jūtīgi arī pret šīm.
  •  Ir augi, kuru ēteriskās eļļas nedrīkst lietot pirms sauļošanās: bergamote, apelsīns, citrons un citi citrusaugi
  •  Epilepsijas gadījumā nedrīkst lietot: fenhelis, izops, salvija, rozmarīns, priede.
  •  Sargāt bērnus no ēteriskajām eļļām, ja tās nonāk acīs, jāskalo ar lielu daudzumu ūdens.
  •  Ja tiek lietotas homeopātiskās zāles, jānoskaidro, vai ēteriskās eļļas neietekmē to darbību.
  •  Ja ir jutīga āda vai alerģija, pirms ēteriskās eļļas izmantošanas jāveic ādas tests. Vispirms jānomazgā un jānosusina elkoņa locītava, sajauc 3 pilienus pamateļļu ar 1 pilienu ēterisko eļļu un uzpilina elkoņa locītavā, ja pēc kāda laika uz ādas redzams iekaisums vai apsārtums, vai ir kairinoša sajūta, šo eļļu nevajadzētu lietot.
  • Ja kādas eļļas smarža nav patīkama, tas ir labs rādītājs, ka šī eļļa nav piemērota.
  •  Ja ir astma, nav ieteicamas tvaika inhalācijas.

Aromterapija kļūst aizvien populārāka, un ēteriskās eļļas tiek iekļautas arī profesionālajā kosmetoloģijā. Pēc iedarbības ēteriskās eļļas tiek pieskaitītas ārstniecības preparātiem – tās ir antiseptiskas vielas, kurām piemīt antivīrusu un antibakteriāla iedarbība, tām ir nomierinošas, sāpju remdinošas, dziednieciskas un citas labas īpašības. tev-skaistajai. piedāvā tev sīkāk izzināt aromterapijas un ēterisko eļļu nozīmi.

Termins aromterapija tika ieviests 20. gadsimta pirmajā pusē. Par aromterapijas pamatlicēju tiek dēvēts franču ķīmiķis Renē-Moriss Gatefoss, kurš, kā izrādās, augu izpētei ir pievērsies nejaušības dēļ. Darba procesā, viņš apdedzinājis roku un automātiski to iemērca vistuvāk esošajā šķidrumā – lavandas eļļā. Rezultātā, apsārtums pazudis negaidīti ātri, bet apdegums sadzijis dažu stundu laikā, neatstājot ne mazāko rētu. Pēc tam, eksperimentējot ar daudzām citām eļļām, ķīmiķis secināja, ka arī tām piemīt spēja dziedēt dažādas ādas kaites. Nedaudz vēlāk ārsts Žans Valnē sāka izmantot aromātiskās eļļas arī citu organisma traucējumu gadījumos, piemēram, baiļu sajūtas un bezmiega novēršanai. Angļu ārsts, homeopāts Edvards Bahs 20. gadsimta 30. gados atklāja, ka noteiktu savvaļas augu un koku ziedos mītošais dziedinošais spēks var neitralizēt negatīvus psiholoģiskos stāvokļus, piemēram, bailes, dusmas, depresiju u.c., palīdzot atgūt iekšējo līdzsvaru un harmoniju.

Kas ir aromterapija?

Aromterapija ir ēterisko eļļu pielietošanas metode, kas harmonizē cilvēka miesu un garu. To pielietošana var normalizēt psihisko stāvokli un paaugstināt organisma spējas pretoties nelabvēlīgiem uzbudinājumiem. Aromāts palīdz izjust iekšējās harmonijas spēku. Aromterapija ir ārstēšanas paņēmiens, kuru var uzskatīt par vienu no senākajiem pasaulē. Tās pamatā ir ēterisko eļļu izmantošana. Aromterapijas galvenais noslēpums ir spēja iedarboties uz cilvēka psihi un jūtām, tāpēc atrast savu īsto aromātu ir pats galvenais uzdevums. Svarīgi ir atrast pareizos komponentus un augu sastāvdaļas tieši savai ādai, ožai un ķermenim, jo nepareiza eļļu izvēle un lietošana var izsaukt apdegumus, alerģiskas reakcijas, galvassāpes kā arī sliktu dūšu. Visalerģiskākās eļļas ir mandarīnu, kanēļa, rozmarīna, timiāna un citrona. Arī rožu eļļai ir ļoti ass un pārsātināts aromāts, kas var radīt spēcīgas galvassāpes. Vienmēr jāatceras, ka eļļām ir jābūt atšķaidītām un tās nedrīkst būt pārāk lielā koncentrācijā. Eļļām ir jāiztvaikojas viegli un nemanāmi. Tāpat būtiski ir atcerēties, ka ēteriskās eļļas nedrīkst izmantot zīdaiņu tuvumā.

Kas ir ēteriskās eļļas un kā tās iedarbojas?

Augu valsts uz zemes pastāv daudz ilgāk kā cilvēks, tāpēc augi glabā vairāk informācijas par cilvēka organismu un, kopš radies cilvēks, jau izsenis tiek lietoti veselības uzlabošanai. Ēteriskās eļļas, nonākot cilvēka organisma audu šūnās, liek tām atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas, un tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas. Ēteriskās eļļas ir smaržīgas vielas, kuras iegūst no augu saknēm, lapām, ziediem, sēklām un augļiem. Vienas eļļas sastāvā ir pat 120 līdz 500 dažādu komponentu. Pētījumu rezultātos tika secināts, ka eļļas uzkrājas speciālos rezervuāros augu lapās, mizā, ziedos, saknēs, sēklās. Mūsdienu aromterapija ir profilaktisks, ārstniecisks, pilnīgi dabisks līdzeklis, lai uzturētu labu cilvēka psihi, emocionālo un fizisko formu. Ēteriskās eļļas psihes un emociju līmeni sasniedz ne tikai caur ožu, bet iedarbojas uz ķermeni arī fiziski caur ādu, jo ādai ir plaša virsma, bagātīgi apgādāta ar asinsvadiem, kas cieši saistīti ar visiem iekšējiem orgāniem. Masāžas un arī vannas laikā ēteriskās eļļas viegli iekļūst ādas šūnās, jo to molekulārā struktūra ir poraina. Izejot cauri apmatojumam, porām un atdalošajam šķidrumam, ēteriskās eļļas nokļūst visās mūsu organisma šūnās pa limfas un asinsrites sistēmām. Ēterisko eļļu lielākā vērtība ir simtprocentīgs dabiskums, kas neizsauc negatīvus blakus iedarbības procesus lietošanas laikā, ja tiek ievēroti pareizi lietošanas noteikumi. Ēterisko eļļu iedarbība bieži vien ir spēcīgāka par sintētisko preparātu iedarbību.


Kā lietot?

Aromterapija ir alternatīva ārstniecības metode ar dabiskiem līdzekļiem, šīs vielas iedarbojas uz cilvēku ne tikai fiziski, bet arī morāli, emocionāli, tāpēc ļoti svarīgi ir lietot tādas eļļas, kurām ir patīkams aromāts. Ja tev kādu eļļu gribas lietot tikai tās īpašību dēļ, bet tās smarža tev nepatīk, vari necensties pie tās pierast, jo tas nedod rezultātu, vien var radīt nepatīkamas izjūtas, piemēram, galvassāpes. Pat pati spēcīgākās iedarbības eļļa nedos vēlamo efektu, ja šīs eļļas aromāts nebūs patīkams. Dozēšana arī ir iespējama tikai orientējoša, jo katra cilvēka āda, oža reaģē dažādi. Piemēram, gaiša āda ir daudz jūtīgāka par tumšu, sievietēm prasības ir daudz augstākas nekā vīriešiem. Tāpēc svarīgi ir atrast pareizo devu un aromātu katram individuāli. Mājas apstākļos ir pietiekoši izmantot komplektu, kurā ir divpadsmit dažādas eļļas: anīsa, rožu, salvijas, citronu, ģerānijas, lavandas, kadiķu, piparmētru, rozmarīna, koriandra, dižegles, eikalipta. Ar aromātisko vielu palīdzību var veikt depresijas un stresa profilaksi. Tās palēnina cilvēka organisma novecošanās procesus. Aromterapija palīdz gripas un vīrusu infekciju laikā – profilaksei un saaukstēšanās slimību ārstēšanai. Cilvēki, kas gripas laikā pielieto aromterapiju, izārstējas pat trīs reizes ātrāk. Dabiskās ēteriskās eļļas izraisa terapeitisku iedarbību organismā. Jāatceras, ka dabiskās ēteriskās eļļas iedarbība ir ļoti stipra, un parasti procedūras laikā pietiek izmantot tikai 2 līdz 3 pilienus. Nevar aizmirst par estētiskajām funkcijām. Telpas gaiss papildinās ar katra iemīļoto aromātu, radot patīkamu atmosfēru. Var nēsāt līdz nelielus eļļas flakoniņus, ja rodas vēlēšanās nedaudz pasmaržot. Dažas eļļas ātri novērš galvassāpes, mazina diskomforta sajūtu lidojuma laikā, normalizē arteriālo asins spiedienu.

Pirms uzsākt ēterisko eļļu izmantošanu ārstnieciskos nolūkos, nepieciešams izdarīt pārbaudes, vai organismam nav kādas alerģiskas reakcijas. Pārbaudi veic šādi: uzpilini 1 pilienu izvēlētās eļļas uz salvetes un osti vienas dienas laikā. Nākošajā dienā 1 pilienu eļļas sajauc ar iemīļoto krēmu un iezied paduses rajonos. Trešajā dienā vannas ūdenim pievieno 1-2 pilienus eļļas un veic 2-3 minūšu ilgu peldi. Ja neveidojas alerģiska reakcija, tad šo eļļu var lietot.

Ēterisko eļļu maisījumi.


Ēterisko eļļu maisījumi mums dzīvē spēj sniegt daudz dažādas emocījas un noskaņas.Gan mieru un harmonīju,gan uzmundrinājumu,pārliecību.šoreiz piedāvāvāju Afrodītes maisījumu;

Afrodīte – mīlas, skaistuma, auglības un dzīvības dieviete. Viņas skaistumam un seksualitātei nespēja pretoties ne parasti mirstīgie, ne dievi. Afrodīte spēja valdzināt un apburt vīriešus gan ar savu ārējo skaistumu, gan savu jutekliskumu. Un kā zināms, viena no maņām, pēc kuras mēs parasti atrodam Savu partneri un liekam mums sekot – ir oža. Šajā brīnumainajā ēterisko eļļu maisījumā ir sajauktas ēteriskās eļļas, kuras gadsimtiem ilgi ir izmantotas kā daļa no sievietes flirta un iekāres izraisīšanas vīrietī. Ja Jūs vēlaties radīt arī ap sevi šo te noslēpumaino un iekāres pilno noskaņu, izvēlaties kādu no piedāvātajiem variantiem lietošanai un sajūtiet sevī Afrodīti.

Šajā sajaukumā ir atradamas: ilang-ilang, baltā greipfrūta,  pačūlijas un saldā apelsīna ēteriskās eļļas.

Šis ir 100% ēterisko eļļu maisījums, kuru var izmantot:

  • Ja Jūs vēlaties savā istabā radīt erotisku noskaņojumu -  iepiliniet aromlampā kopā ar nelielu daudzumu karsta ūdens 10-15 pilienus šo te ēterisko eļļu maisījumu, un erotiska noskaņa pārņems Jūsu mājokli.
  • Patīkama vakara noskaņas radīšana pirms svarīgas tikšanās intīmā gaisotnē – vannas ūdenim piepiliniet 10-12 pilienus Afrodītes maisījuma un arī Jūs jutīsieties kā Afrodīte, kura ir no putām dzimusi.  Ja nevēlaties izmantot vannu, tad lielisks līdzeklis būs dušas želeja, kur uz 30 ml piepiliniet 10 pilienus šī te eļļas maisījuma.
  • Varbūt Jūs vēlaties kopā ar mīļoto pavadīt vakaru divatā? Lai šis vakars izvērstos par neaizmirstamu un baudas bagātu, noteikti izmēģiniet ķermeņa masāžu divatā. Uz 30 ml kādai no bāzes eļļām ( var ņemt kokosa bāzes eļļu) piepiliniet 7-8 pilienus šī te burvīgā maisījuma, un daudzsološā vakars var sākties.
  • Ja Jūs vēlaties šo aromātu sajust ap sevi visas dienas garumā – iejauciet Jūsu ikdienas ķermeņa krēmā (uz 100 ml ķermeņa krēma) 20-25 pilienus Afrodītes maisījuma un noslēpumainas sievietes tēls būs Jūsu sabiedrotais.


Ēterisko eļļu pielietojums,ja esi saaukstējies.

Ēterisko eļļu tvaiku inhalācijas ( augšējiem elpceļiem) 1: 2 litri verdoša ūdens, 5 pil. Eikalpitu ēteriskās eļļas, 2pil. Piparmētru ēteriskās eļļas. Bļodā ielej verdošu ūdeni, pievieno ēteriskās eļļas. Uzklāj dvieli uz galvas, noliecas pār bļodu un elpo tvaikus 10 min. Jāuzmanās apdedzināties ar tvaikiem.


Ēterisko eļļu tvaiku inhalācijas ( nosprostotiem elpceļiem) 2: litri verdoša ūdens, 2 pil. Eikalpitu ēteriskās eļļas, 2pil. Tējas koka ēteriskās eļļas. Bļodā ielej verdošu ūdeni, pievieno ēteriskās eļļas. Uzklāj dvieli uz galvas, noliecas pār bļodu un elpo tvaikus 10 min. Jāuzmanās apdedzināties ar tvaikiem.


Relaksējoša augu eļļa – 2 ēd.k Jojobas bāzes eļļas, 2 ēd.k saldo mandeļu bāzes eļļas, 25 pil. Lavandas ēteriskās eļļas, 10 pil. Rožu ēteriskās eļļas, 5 pil. Ilang-Ilang ēteriskās eļļas. Sastāvdaļas sajauc stikla pudelītē. Vannai ar siltu ūdeni pievieno 1 tējkaroti eļļu maisījuma un ūdeni sajauc ar rokām. Jojoba un saldo mandeļu bāzes eļļas mitrina ādu, lavanda, roze un ilang-ilang izveido saldu smaržīgu un relaksējošu aromātu.

Baktericīdi līdzekļi  - palīdzēs izvairīties no baktēriju izraisītām saslimšanām: 
Timiāna, tējas koka, eikalipta, ciedra, niauli, priedes, egles, ingvera un kadiķa ēteriskās eļļas.

Pretvīrusu līdzekļi – iznīcinās telpās un organismā esošus vīrusus: 
Bergamotes, ilang-ilang, ģerānijas, fenheļa, melisas, citrona un laima ēteriskās eļļas.

Antiseptiķi: Timiāna, krustnagliņas, citronzāles, salvijas, rozmarīna, citronellas un kanēļa ēteriskās eļļas.

Līdzekļi pret iekaisumu: Tējas koka, krustnagliņas (īpaši mutes dobuma iekaisumiem), salvijas, raudenes, priedes, bazilika, bergamotes, citronellas un eikalipta ēteriskās eļļas.

Kad tuvojas slimība: Ģerānijas, egles, kumelītes, lavandas un majorāna ēteriskās eļļas.

Hroniskiem un smagiem iekaisumiem, papildus ārsta nozīmētajai terapijai talkā nāks: Vīraka, mirtes, mirres, sandala un petitgreina ēteriskās eļļas.

Imūnmodulējošas ēteriskās eļļas: Bergamotes, vīraka, baldriāna, kadiķa, ģerānijas, rožkoka, greipfrūta, kumelītes, ciedra, priedes, lavandas, tējas koka, eikalipta, salvijas.

Savukārt pret sēnītēm palīdzēs: Bazilika, timiāna, tējas koka, citrona, pelašķa, mirres, bērza un pačūlijas ēteriskās eļļas. No dažām no piedāvātajām eļļām veido sev tīkamu maisījumu (piem., 1 pil. tējas koks, 1 pil. timiāns, 4 pil. citrona vai 1 pil. mirres, 1 pil. pačūlijas un  4 pil. citrona), iejauc to 10 ml kokosa, rīcineļļas vai melno ķimeņu eļļas un smērē uz sēnītes skartajām ādas vietām vai nagiem. Protams, katru ēterisko eļļu var lietot arī atsevišķi – 6 pil uz 10ml bāzes eļļas.

Ja piemeklējis dziļš bronhīts, palīgā tradicionālai medicīnai var ņemt šādu recepti:

2 pil. kanēļa

2 pil. sandala

2 pil. priedes ēteriskās eļļas

10 ml bāzes eļļas.

Smērēt uz krūtīm un muguras divas reizes dienā.

AROMĀTI, KAS IENES LABKLĀJĪBU MĀJĀS. NAUDAS MAĢIJA


BERGAMOTE - vairo dzīvesprieku un dzīves enerģiju

CITRONS- palīdz adaptēties jauno apstākļos

PAČŪLIJA - PIEVELK NAUDU, BAGĀTĪBU, bet arī palielina tēŗiņus, tāpēc ieteicams lietot kopā ar kanēļa un ciedra aromātu.

ROZMARĪNS - vairo enerģiju, neļauj tai atstāt jūsu māju
PRIEDE - nodrošina stabilitāti naudas lietās

KANĒLIS - veicina uzplaukumu,piesaista veiksmi darījumos, palīdz atraisīties prāta spējām.
APELSĪNS - naudai un veiksmei

   Sastāvdaļas naudas vannai:

3 daļas pačūlijas ēt.eļļa

1 daļa kanēļa ēteriskās eļļas

1 daļa ciedra ēteriskā eļļa

   Sajauc ar bāzes eļļu un pievieno vannai.

Labklājības piesaistīšanai, ēterisko eļļu maisījums, ko iepilināt maciņā, uz naudas zīmēm, pirms izdošanas:

7 pilieni pačūlijas

5 pilieni ciedra

3 pilieni vetivēra ēteriskās eļļa

Sajauc ar 25 ml bāzes eļļas.

  Smaržojies pats, ieberzē rokas un pilini maciņā ( tikai ne tukšā)


Ieberzē naudas zīmēs pirms izdošanas, lai nauda atgriežās.

NEPARASTI TĒJAS KOKA EĻĻAS IZMANTOŠANAS VEIDI LABĀKAI IKDIENAI






Eļļa, kas pagatavota no tējas koka, nesatur sintētiskas ķimikālijas. Tas nozīmē, ka tā ir absolūti droša un veselīga arī tad, ja to lieto regulāri. Tējas koka lapas var tikt sastampātas un lietotas svaigas vēl pirms to izspiešanas eļļā, kas palīdz atbrīvoties no klepus un saaukstēšanās. Pati eļļa arī ļoti labi palīdz atbrīvoties no saaukstēšanās, it īpaši, ja to patērē kopā ar siltu šķidrumu.  Pastāv arī citi efektīvi paņēmieni tējas koka eļļas izmantošanai:

Izsitumu ārstēšanai tā jāiemasē sejas ādā

Tējas koka eļļa ļoti efektīvi tiek galā ar pumpām. Eļļa var tikt piejaukta klāt parastajam sejas mazgāšanas šķidrumam vai želejai, kā arī to var lietot neatjauktu, uzpilinot to uz kokvilnas drānas un iemasējot eļļu sejas ādā. Tējas koka eļļa palīdzēs atbrīvoties no izsitumiem, niezes, sasarkušas ādas un citām problēmām.

Kutikulu ārstēšana

Saplaisājušās kutikulas var efektīvi ārstēt ar tējas koka eļļu. Eļļa jāsajauc kopā ar džodžobas eļļu un jāpatur kādu laiku. Tad mikstūra jāsamaisa un jāuzklāj uz kutikulām, tādējādi notiks to mīkstināšana un mitrināšana. Šī metode arī palīdz apturēt kutikulu šķelšanos.

Izmanto to kopā ar karstu ūdeni, lai atbrīvotos no nepatīkamā pēdu aromāta

Tējas koka eļļa ir arī brīnišķīgs līdzeklis nepatīkama pēdu aromāta likvidēšanai, kas radies no apavu nēsāšanas ikdienā. Regulāri mērcējot kājas tējas koka eļļas vanniņā, mazinās kāju svīšana. Eļļa jāpievieno remdenam ūdenim, kurā pēdas jāiemērc uz 15 minūtēm, lai iegūtu maksimālo efektu.

Rauga sēnītes ārstēšana

Tējas koka eļļa tiek uzskatīta par labāko ārstniecības līdzekli rauga sēnītes infekcijas mazināšanai un izskaušanai. Jāsajauc kopā tējas koka un lavandas eļļa, abas eļļas jāatšķaida destilētā ūdenī, un tad sajaukums jāuzziež uz rauga sēnītes inficētajām ķermeņa daļām.

Pretlīdzeklis blaugznām

Daži tējas koka eļļas pilieni, kas iepilināti šampūna pudelītē, var atrisināt blaugznu problēmas. Blaugznas ir viena no izplatītākajām problēmām, kas izraisa matu izkrišanu. Tādējādi, ārstējot blaugznas, tējas koka eļļa ir efektīva arī matu izkrišanas ārstēšanai. Lai sasniegtu labākos rezultātus, šampūna sajaukums ar tējas koka eļļu jāizmanto regulāri

Dabīgās smaržas.

 Dabīgās smaržas sastāv no  augu ēteriskajām eļļām  un augu ekstraktiem.Cilvēka āda un dabīgās ēteriskās eļļas saskarē  veido jaunus,dzīvus savienojumus un interesantas smaržu nianses.Ēteriskās eļļas ir dabiskas augu valsts smaržvielas,tāpēc ļauj Tev radīt savus individuālos smaržu maisījumu.Šada smarža ir unikāla ,jo tā ir enerģētiski dzīva,ar mīlestību un pozitīvām domām uzlādēta,tapēc ne tikai labi smaržo,bet uzlabo garastāvokli un iedarbojas aromterapeitiski uz visa cilvēka būtību,to līdzsvarojot.Tas ir ērts risinājums tiem ,kuri cieš no alerģiskām reakcijām uz  sintētiskām smaržvielām,taču vēlas iekdienā lietot smaržas.

Darba dienas garumā mūsu mīļotajām pēdiņām nākas nostaigāt lielus attālumus, tās piekūst, nogurst, piepampst un sasvīst. Varbūt Jūs vēlaties palutināt savas vai drauga mīļotās pēdiņas?  Tad šis noteikti ir tas ēterisko eļļu maisījumu par kuru Jūsu pēdiņas būs Jums pateicīgas. Lieliski novērš sviedru aromātu, atjauno spēku, uzlabo asinsriti, kā arī palīdz kāju pampšanas gadījumā. Izmantotās ēteriskās eļļas:

Maisījums brīnišķīgām pēdiņām

Franču ciprese – pret baktērijām, infekcijām, darbojas kā dezodorants, relaksējošs līdzeklis.
Levzeja – klasisks adopagēns- novērs depresīvu stāvokli, palīdz parguruma brīžos. Atjauno psiholoģisko līdzsvaru starp miegu un nomodu. Palielina atmiņas kapacitati , palīdz koncentreties, uzlabo garīgās un fiziskās spējas, aktivizē darba spējas. 
Krūzmētra-piemīt uzmundrinošs efekts, novērš stresu un pārgurumu. Palīdz aknes, dermatīta un iekaisušas ādas gadījumā.
RozalinaCO – Austrālijas ēteriskā eļļa. Dažkārt tiek dēvēts par Lavandas tējas koku. Pielietojums līdzīgi kā tējas koka un lavandas ēteriskajām eļļām. Izmanto kā antibakteriālu līdzekli.. Nervu nomierinoša, vēlams lietot pirms gulētiešanas, jo patīkami ieaijā. Maigāka ka Tējas koks.  Daudz spēcīgākas īpašības kā lavandas un tējas koka ēteriskajām eļļām kopā.

Pielietojums: 15 - 20 pilienu uz 100 ml kādā no bāzes produktiem.

  • Iejaucot šo eļļu maisījumu bāzes sviestā, krēmā vai bāzes eļļā Jūs iegūsiet lielisku sastāvu Jūsu pēdiņu labsajūtai.
  • Kāju eksfoliants – 15-20 pilieni Brīnišķīgo pēdiņu maisījuma sajaukts ar 100gr Vannas sāli un 20gr kādu no bāzes eļļām – patīkams veldzējums Jūsu nogurušajām pēdiņām.

Piesardzība : nelietot grūtniecības laikā.


5 iecienītākās aromātiskās sveces rudens sezonā


Ja vēlies rudeni un ziemu iekrāsot tropiskās tonalitātēs, vislabākā izvēle būs citrusaugļu svece. Saules lolotais citrusaugļu aromāts vairo koncentrēšanās spējas un sniedz īstu enerģijas lādiņu visai dienai.

„Auga dzīvības spēks ir kaut kas tāds, ko nevar ne aptaustīt, ne ieraudzīt. Tas paslēpies dzīvā  auga ēteriskajā eļļā, ko mēdz uzskatīt par auga sirdi un kas sastopama ļoti niecīgās devās, dažreiz tikai 0,01% no auga. Katrā augā ir unikāla aktīvo vielu kombinācija, kas arī nosaka eļļas aromātu un terapeitiskās iedarbības neatkārtojamību,” stāsta aromterapijas speciāliste Inga Millere. 

Lai uzlabotu pašsajūtu un omu, rudenīgi tumšajā laikā aromterapijas spēku varam izmantot, izbaudot īpašo starojumu un smaržu, ko sniedz sveces liesmiņa. Tomēr svarīgi zināt, ka pozitīvu efektu var panākt vienīgi ar dabiskajām aromātiskajām svecēm, kas atšķirībā no parastajām parafīna svecēm deg bez toksīniem, kancerogēniem vai sodrējiem, nesatur dzīvnieku taukus, ir draudzīgas videi un cilvēkiem.  Kuras aromātiskās sveces izvēlēties?


1.Lavandas sveces 
Lavanda nomierina, atslābina, atbrīvo no stresa un uzlabo miegu. Ne velti, daudzas tautas šo vissenāko aromterapijas ekstraktu uzskata par mīlestības simbolu. Lauku pļavā, izkārts uz lina auklas, žūst sniegbalts palags, kas viegli smaržo pēc lavandām. Kad spēcīgākā vēja brāzmā tās sakustas, gaisā uz mirkli spēcīgi uzvēdī reibinoši rūgtenais aromāts, kas atgādina par siltām vasaras naktīm. Ja vēlies mājās uzburt šādu rūgteni romantisku noskaņu, izvēlies sveci ar lavandas aromātu. 

2. Kanēļa sveces 
Uzskata, ka kanēļa smarža spēj sasildīt cilvēka iekšējos orgānus, tāpēc tā ir īpaši ieteicama visiem tiem, kam bieži salst. Turklāt kanēļa aromāta ieelpošana veicina smadzeņu darbību un palielina darba spējas. Kas vēl labāk par saldeni pikanto kanēļa smaržu spēj uzburt māju sajūtu, kur tikko no plīts izvilkts silts augļu pīrāgs un kamīnā sprakšķ malka? Ja gribi savās mājās ienest mājīgumu, siltumu un omulību, dod priekšroku kanēļa svecei! Tas ir vislabākais aromāts, kura pavadībā aizvadīt tumšo ziemas saulgriežu periodu. 

3. Citrusaugļu svece 
Saules lolotais citrusaugļu aromāts vairo koncentrēšanās spējas un sniedz īstu enerģijas lādiņu visai dienai. Šodien tev izdevās piecelties no agrāk, saņēmies skrējienam spirdzinošajā rīta gaisā un vēsai dušai - patiešām pacilājošs dienas sākums! Ja šim noskaņojumam piemistu smarža, tajā noteikti dominētu citrusa aromāts! Skaidra galva, svaigums visapkārt, bet jebkurš šķērslis – tikai apliecinājums īstai mērķtiecībai. Ja vēlies rudeni un ziemu iekrāsot tropiskās tonalitātēs, vislabākā izvēle būs citrusaugļu svece. 

4. Piparmētras svece 
Piparmētru sastāvā esošā ēteriskā eļļa satur mentolu, kas tonizē un uzmundrina. Senajā Romā uzskatīja, ka piparmētru smarža rada labu omu, bet, intensīvi ieelpojot, tā spēj panākt pat erotisku noskaņojumu. Kā atspirdzinošs rudens gaiss pēc svelmainas atvasaras,  kā izelpa, kas izsēj uz stikla vieglu salnas kārtiņu - piparmētras svaigums spēj apreibināt un iedvesmot arī brīdī, kad nogurums ir atņēmis pēdējos spēkus. Ja vēlies savā ikdienā kādu mirkli, kurā ātri un efektīvi atjaunot spēkus, aizdedz piparmētru sveci! 

5. Tīra bišu vaska svece 
Šajā svecē ir visas ēteriskās eļļas, kurus čaklās bites vasaras laikā ir savākušas. Tās saturā esošais propoliss stiprina imunitāti un darbojas pat pret tādām baktērijām, pret kurām vēl nav atrastas iedarbības antibiotikas. Lieliski attīra gaisu, palīdz elpceļu saslimšanām un efektīvi pretdarbojas dažādām infekcijām. Tīrs bišu vasks ienesīs tavā mājoklī siltumu, veselīgu gaisotni un uzjundīs atmiņā vasaras gaišās nokrāsas. 

Lavanda, rozmarīns, citrons. 5 burvīgas ēteriskās eļļas pret sagurumu

Aromterapijas efektivitāte pierādīta daudz un dažādos eksperimentos – pareizi piemeklēts, ēterisko eļļu aromāts uzmundrina, mazina stresu, nomierina satrauktu prātu, veicina libido, kā arī uzlabo konkrētus organisma darbības procesus.

 Tāpat ēteriskajām eļļām piemīt spēja mazināt depresiju.

ROZMARĪNS

Rozmarīna aromāts rada apmierinātības sajūtu. Tāpat ir pierādīts, ka tas pozitīvi ietekmē mūsu noskaņojumu, kā arī mazina kortizola līmeni organismā. Ja tev gaidāma intensīva darba diena, ļauj konkrētajai smaržai sev palīdzēt brīdī, kad sāc just pirmo nogurumu, bet darāmā vēl ir daudz!

LAVANDA

Lavandas smarža rada apmierinātības sajūtu un uzlabo mūsu kognitīvās spējas, kā arī garastāvokli. Tāpat tai piemīt nomierinošs efekts. Ja vēlies uzlabot sava miega kvalitāti vai atbrīvoties no dienas gaitā uzkrātā stresa, pirms došanās pie miera istabā aizdedz lavandas sveci.

PIPARMĒTRA

Piparmētru smarža veicina atmiņas darbību, kā arī uzmundrina prātu. Ja esi pārstrādājusies un pārgurusi, rūpējies par šī aromāta klātbūtni ikdienā!

ILANG - ILANG

Ilang-ilang aromātam ir nomierinošs efekts, un šī smarža efektīvi mazina stresu, kā arī veicina atslābināšanos pēc nogurdinošas un garas dienas. Tāpat tā ļaus ātrāk atgūt spēkus un sakopot enerģiju.

CITRONS

Ja vēlies dabīgu antidepresantu – ievies mājoklī vai darba vietā citrona aromātu! Citrusa smarža uzmundrina garu, kā arī mazina stresu. Tāpat tā vairo optimismu un uzlabo koncentrēšanās spējas.

Izmantojot ēteriskās eļļas pret strijām jums ir nepieciešams apsvērt alerģijas risku , hroniskas slimības un grūtniecību – topošajām māmiņām visas ēteriskas eļļas nav piemērotas .

Kā ar ēteriskām eļļām pieveikt strijas


  • Sarīvēt vienu vidēju burkānu. Aplejiet ar vēsu vārītu ūdeni, tā, lai ūdens nedaudz pārklātu burkānu. Ļaujiet pastāvēt piecpadsmit minūtes, izņemiet burkānu, un izspiediet no tā lieku šķidrumu, burkāns jums vairs nav vajadzīgs. Šķidrumā pievienojiet dažus pilienus mandeļu eļļas. Ar šādu šķīdumu jātīra tās ķermeņa daļas, kur strijas rodas visbiežāk.
  • Paņemiet vienu ēdamkaroti mandeļu eļļas, pievienojiet pa 3 pilieniem ģerāniju un apelsīnu eļļu. Šo maisījumu var izmantot, to zonu masāžai, kurās ir strijas. Pēc atsauksmēm, labu rezultātu var iegūt, masējot krūts grūtniecības laikā. Ja jūs neesat pilnībā novērsuši striju rašanos, pievērst uzmanību dažām receptēm, kā izmantojot ēteriskās eļļas, pret svaigām strijām.
  • Uz 10 tējkarotēm bāzes eļļas (derēs mandeļu), pievieno 5 pilienus lavandas eļļas. Šo maisījumu viegli iemasē problēmu zonās. To var izmantot arī profilaksei 2 reizes nedēļā.
  • Ieberziet ādā maisījumu no neroli, vīraka un lavandas eļļām, ņemot pa 2 pilieni no katras.
  • Pagatavot maisījumu masāžai no mežrozīšu sēklu eļļas, kas pieņemta par pamatu, vienas daļas eļļu mandarīna un 2 daļām neroli eļļas. Masēt katru dienu.
  • Tējkarote mandeļu eļļas un 8 pilienus rozmarīna labi der ikdienas ierīvēšanai. Lai mazinātu strijas, kas bija radušās jau pirms vairākiem gadiem, izmantojiet šādas receptes ar ēteriskajām eļļām.
  • 50 ml bāzes eļļai ( labāk izmantot kviešu asnu eļļu, pievieno pāris pilienus neroli, mandarīna un lavandas eļļas. Šo maisījumu izmantojiet masāžai.

  • 10 unikālas aromaterapijas receptes mājas apstākļos

    1. Aizkaitinājums: 6 pilieni rožu aromātiskās eļļas.
  • 2. Slikts garastāvoklis, depresija: 2 pil. nerola, 1 pil. kadiķa, 1 pil. kanēļa, 1 pil. piparmētras
  • 3. Nervozitāte, dusmas: 2 pil. kanēļa, 4 pil. apelsīna
    4. Depresija: - 6 pil. rozes vai 6 pil. kadiķa.
    5. Letarģija (īpaši piemērots birojiem): 4 pil. citronu, 2 pil. rozmarīna vai 6 pil. piparmētru.
    6. Nemierīgs miegs vai bezmiegs: 3 pil. citrona, 3 pil. lavandas.
    7. Uzmanības trūkums, grūti koncentrēties: 6 pil. eikalipta vai 6 pil. bazilika.
    8. Miegainība nogurums (īpaši pie zema spiediena): 6 pil. rozmarīna
    9. Galvassāpes: 6 pilītes piparmētras.
    10. Saaukstēšanās: 6 pil. apelsīna

    Aromātiskā eļļiņas var pilināt speciālajās gaismas lampās, aromakannās vai arī vienkāršā sodas burciņā.
  • ĒTERISKĀS EĻĻAS PRET ODIEM

  • Kopā ar silto dienu iestāšanos sākas izbraukumi uz vasarnīcu, pastaigas mežā, vasaras atpūta dabā. Šo pasākumu neatņemama sastāvdaļa ir aizsardzība pret odiem un ērcēm, kuras sevišķi aktīvas ir maijā un jūnijā.

    Kā pēc iespējas drošāk aizsargāt sevi un savus bērnus no uzmācīgajiem odiem un knišļiem? Var nopirkt plaši reklamētos aerosolus un smēres pret odiem, bet tos nav ieteicams lietot maziem bērniem, tā kā tie ir ļoti toksiski un ar asu smaržu.

    Visi ķīmiskie līdzekļi pret odiem ir veidoti ar atbaidošu efektu. Galvenā viela vairumā gadījumu ir dietiltoluamīds. Izdalot gaisā ķīmiskas vielas, kuras nonāvē kukaiņus, tajā pašā laikā nokļūst asinīs caur elpošanu vai caur ādu un var izsaukt sliktu sajūtu – galvas reiboņus, vemšanu.

    Bet aizsardzībai pret asinssūcējiem kukaiņiem ir nekaitīgi līdzekļi, kurus sen izdomājusi pati daba – tās ir ēteriskās eļļas. Šveices kompānija Vivasan piedāvā drošu veidu, kā aizsargāt sevi, bērnus un mājas mīluļus no „uzmācīgajiem kaimiņiem” ar kvalitatīvu dabīgo ēterisko eļļu palīdzību.

    9 eļļas, kuras ļoti nepatīk odiem un viņu asinsbrāļiem – lavandas, piparmētras, neļķu, bazilika, eikalipta, citronmelisas, tējas koka eļļa, ģerānijas eļļa.

    10 ml kāda no bāzes eļļām ( mandeļu, vīnogu kauliņu) + 5 pilieni bazilika eļļas +5 pilieni lavandas eļļas vai melisas eļļas). Uzklāt uz ķermeņa atklātajām daļām (t.k. ar odiem un ērcēm mēs cīnāmies vasarā, kad ir vēl viena bīstamība – guļot siltajā saulītē mēs bieži aizmirstam par saules apdegumiem. 

    Aerosols pret odiem. Aerosola flakoniņā ieliet 100ml ūdens, 10 ml spirta un pievienot eļļu maisījumu (pa 5 pilieniem lavandas, melisas, eikalipta eļļas). Ar tādu aerosolu var apstrādāt telpu, ja tur patīk ielidot odiem, vai apstrādāt apģērbu pirms iešanas uz mežu. No tāda aromāta ērces pacentīsies aizlīst tālāk.

    Kukaiņi nepanes citrāla smaržu – vielu, kuru lielā daudzumā satur citronmelise un ģerānija. Minētās eļļas (pa 5 pilieniem kopā ar 50 ml Arganas eļļu vai citu augu eļļu) uzklāt uz atklātām ķermeņa daļām, un odi lidos ar lielu līkumu.

    Kaķi un suņi bieži cieš no ērču kodumiem. Uzpiliniet 1 pilienu neatšķaidītu tējas koka, lavandas vai timiāna eļļu uz ērci. Izvelciet to ar riņķveida kustībām pulksteņa rādītāja virzienā. Sakasītās vietas ierīvējiet ar maisījumu (50ml augu eļļas ar 5 pilieniem lavandas vai tējas koka eļļas), apstrādājiet brūci, kamēr tā sadzīst.


  • Aromķemmēšana

  • Viens no parastākajiem, bet visefektīvākajiem matu kopšanas veidiem ir aromķemmēšana, t.i., matu ķemmēšana izmantojot ēteriskās eļļas. Viss, kas jums būs nepieciešams - ķemme, kas pagatavota no dabas materiāliem (no koka un sariem) un jebkura aromātiskā eļļa, pēc jūsu izvēles. Šādai aromķemmēšanai nedrīkst izmantot sukas, kas pagatavotas no metāla vai plastmasas, jo šie materiāli kopā ar aromātisko eļļu komponentiem var izraisīt ķīmisku reakciju.

     

    Kā aromķemmēšana iedarbojas uz matiem?

    Vispirms, tā ir sava veida barojošā maska jūsu matiem. Aromātiskās eļļas satur daudzveidīgus dabīgos komponentus, kas labvēlīgi iedarbojas uz matu augšanu un ārējo izskatu. Pats aromķemmēšanas process vēl papildus stimulē asinsriti galvas ādā un matu folikulos. Tāpēc pēc aromķemmēšanas mati burtiski pārvēršas: iegūst spīdumu un veselīgu izskatu. Bez tam, ēteriskās eļļas dod matiem īpašu aromātu, kas ne tikai apburs apkārtesošos cilvēkus, bet arī uzlabos jūsu pašsajūtu un garastāvokli. Aromātiskajām eļļām piemīt spēja iedarboties uz cilvēka nervu sistēmu un emocionālo stāvokli.

     

    Kā izvēlēties aromātisko eļļu?
    Atcerieties, ka ēteriskās eļļas aromķemmēšanai vajag izvēlēties ļoti uzmanīgi.

    • Pirmkārt, nevajag sajaukt ēteriskās eļļas smaržu ar parfīmu, kas var radīt savstarpēju disonansi.
    • Otrkārt, izvēlieties tikai tās smaržas, kas jums patīk un nesatrauc.

     

    Izvēloties ņemiet vērā diennakts laiku, un tās vai citas eļļas īpatnības.

    Piemēram, no rīta labāk izvēlēties eļļas, kurām piemīt uzmundrinošais efekts, tādas kā, piparmētra, ingvers, rozmarīns vai kanēlis.

    Toties vakarā dodiet priekšroku tām eļļām, kas jūs nomierina, kas ļauj atslābināties un noņemt nervu spriedzi: kumelītes, ilang-ilang, roze, eikalipts, lavanda, citruseļļas.

     

    Ja jums paredzēta romatiska tikšanās, iedarboties uz jūsu partneri jums palīdzēs aromķemmēšana ar eļļām-afrodiziakiem: jasmīna, greipfrūta, pačulijas, muskatrieksta. Šīs eļļas modinās jūsos un jūsu partnerī jūtīgumu un kaisli.

     

    Aromķemmēšanas tehnoloģija
    Pati aromķemmēšanas procedūra ir ļoti vienkārša. Paņemiet suku, kas pagatavota no dabas materiāla un uzpiliniet uz tās visā tās garumā dažus pilienus jūsu izraudzītās aromātiskās eļļas (ne vairāk par 5 pilieniem). Pēc tam akurāti un uzmanīgi izķemmējiet savus matus, bet dariet to apmēram 5-7 minūtes.

     

    Neklājiet uz matiem daudz aromātiskās eļļas, jo tad no tā būs vairāk ļaunuma nekā labuma. Aromātiskās eļļas ir ļoti koncentrētas, un tās lielā daudzumā var izraisīt galvas sāpes, satraukumu vai depresiju. Šī paša iemesla dēļ rekomendē arī izvēdināt telpu, kurā jūs gatavojaties veikt aromķemmēšanu. Iesakām veikt pirms tam kontrolprocedūru, lai pārbaudītu jūsu matu reakciju uz konkrēto ēterisko eļļu.

     

    Nevajag veikt šo procedūru pārāk bieži. Kā profilaktisko matu kopjošo līdzekli, šo procedūru vajadzētu veikt ne biežāk kā divas reizes nedēļā, bet, ja jums nepieciešama steidzama palīdzība, piemēram, spēcīgi izkrīt mati, tad no rīta un vakarā

  • Ēterisko eļļu pielietojums.


  • Pret niezi: 30 ml degvīna, 20 pilieni lavandas ēteriskās eļļas, 20 pilieni piparmētras ēteriskās eļļas. Tumšā stikla pudelītē sajauc visas sastāvdaļas. Ar vates kociņu ieziež niezošo vietu, cik bieži nepieciešams.


    Izsitumu dziedēšana: 2 ēd.k kosmētikas māla, alojes gēls, 2 pilieni lavandas ēteriskās eļļas. Mālus un gēlu sajauc, lai izveidojas pasta, ko var uzklāt plānā kārtiņā. Pievieno ēteriko eļļu. Pastu smērē uz izsitumiem un atstāj, lai nožūst.


    •Pretsēnīšu aerosols: 125 ml ābolu etiķa, ½ tējk. Lavandas ēteriskās eļļas. Sastāvdaļas ielej pudelītē ar smidzinātāju. Sakrata. Ādu apsmidzina vienreiz dienā pēc dušas. Ābolu etiķis atjauno ādai vēlamo skābo vidi un padara ādu izturīgāku prêt sēnīšu augšanu. Lavandai ir pretmikrobu iedarbība un tā mazina niezi un iekaisumu. ( Var lietot arī Tējas koka ēterisko eļļu)


    Čūlu apstrādei uz ādas1 ēdamkarote saldo mandeļu bāzes eļļas, ½ tējkarote Tējas koka ēteriskās eļļas, ½ tējkarote lavandas ēteriksās eļļas. Tējaskokam ir antibakteriālas īpašības un tā ssausina čūlas, lavanda palīdz mazināt iekaisumu. Ar vates kociņu uzsmērē uz čūlām 3 reizes dienā.


    •Augoņiem palīdz Tējaskoka ēterikā eļļa – vairākas reizes dienā un augoņa uzpilina neatšķaidītu Tējas koka ēterisko eļļu līdz augonis sadzīst.


    •Tējaskoka ēteriskā eļļa palīdz likvidēt kārpas.( spēcīga pretvīrusu iedarbība) – ar vates tamponu vairākas reizes dienā un kārpas uzsmērē neatšķaidītu Tējas koka ēterisko eļļu.


    •Tējaskoka ēteriskā eļļa sausina herpes čūlas : sajauc vienādās daļās Tējas koka ēterisko eļļu un bāzes eļļu. Iegūto maisījumu smērē uz čūlām 4 reizes dienā.

  • Vannas procedūras


  • Pievienojot ēteriskās eļļas vannai, var rīkoties divējādi. Daudzi aromterapeiti uzskata, ka ēteriskās eļļas pirms lietošanas vannās jāsajauc ar bāzes eļļu, vannas sāli, saldu krējumu, pienu vai medu, jo ēteriskās eļļas nešķīst ūdenī. Taču pastāv arī cits viedoklis, ka var pievienot ēteriskās eļļas uzreiz ūdenim, bet noteikti tieši pirms došanās vannā un kārtīgi samaisot ūdeni. Izvēle kā rīkoties ir Jūsu ziņā vai arī kā Jums iesaka aromspeciālists!

    Stresu mazinoša vanna 1 : 250g vannas sāls, 5 pil. Lavandas ēterikās eļļas, 5 pil. Sandalkoka ēteriskās eļļas, 5 pil. Ilag-ilang ēterikās eļļas. Vannu piepilda ar karstu ūdeni, pievieno sāli, ēteriskās eļļas sajauc un pievieno tieši pirms došanās vannā. Iegremdējas vismaz uz 20 min. Iededziniet sveces un ja vēlaties ieslēdziet Jums patīkamu, nomierinošu mūziku vai ierakstu ar dabas skaņām. Pēc peldes silti jāietinās pledā vai jādodas pie miera.


    Stresu mazinoša vanna 2: sagatavo vannu ar siltu ūdeni, pievieno 6 pil. Sandalkoka ēterisko eļļu, 6 pil. Lavandas ēterisko eļļu.


    Uzmundrinoša vanna: sagatavo vannu ar siltu ūdeni, pievieno 5 pil. Bergamotes ēterisko eļļu, 10 pil. Lavandas ēterisko eļļu. Atpūtina ķermeni un uzlabo omu.


    Auzu pārslu vanna – remdē niezošu, iekaisušu ādu ar izsitumiem. 200g auzu pārslu, 10 pilieni lavandas ēteriskās eļļas.Auzu pārslas samaļ kafijas dzirnaviņās un ieber bļodā ar siltu ūdeni, pievieno lavandas ēterisko eļļu. Niezošo vietu   mērcē 20 min. Pēc tam ādu nenoslauka.

  • Eterisko eļļu pielietojums

  • Masāžas elļa pie pirmsmenstruālajām kaitem.

    Sajauciet 70.ml.aprikožu kodolu eļļas ar 30.ml.gurkmētras eļļas un pievienojiet pa 10pilieniem bergamotes,rozes vai citronzāles ēterisko eļlu.Katru dienu ierīvējiet ar so maisijumu ķermeņa lejusdaļu(vederu,gurnus un krustu skriemeļus)

    Peldu eļļas pirmsmenstruālajām kaitēm.

    Kā piedevu vannas ūdenim var ieteikt dažadus maisījumus;kombinējot vai nu 3pilienus bergamotes ar 4pilieniem rozes,vai pa 3 pilieniem bergamotes un kumelītes,vai pelargonijas un rozmarīna eļlas.

    Vēdergraizes,gāzes.

    Pagatavojiet divreiz dienā fenheļa teju,pievienojot tai 2pilienus fenheļa ēteriskās eļlas uz tējkaroti akāciju medus.

    Ar masažas ellu no 50ml.jojobas pamateļlas un pa 10pilieniem fenheļa,koriandra un ķimenes eteriskās eļļas var vēl papildus masēt vēderu.

    Zems asinsspiediens.

    Masāžas eļļa no 100ml.asinszāles pamateļļas,10pilieniem muskata un 2 pilieniem pipara ēteriskās eļlas paaukstina asinsspiedienu un uzlabo asinsriti.

    Insektu dzēlieni.

    Daži pilieni neatškaidītas safrāna vai tējas koka ēteriskās eļlas,uzpilināti dzēluma vietai,noņem sāpes un atri likvide uztukumu.

  • Tik dažādās eļļas...

  • Argāna eļļa.

  • par argāna koku

    Argāna eļļa, saukta arī par „šķidro Marokas zeltu”, tiek iegūta no argāna koka augļiem. Argāna koks dēļ savas īpaši cietās koksnes tiek saukts arī par dzelzskoku. Tā latīniskais nosaukums skan:Argania spinosa. Argāna koks tiek pieskaitīts pie vienas no vecākajām koku sugām pasaulē, kas sastopama tikai vairs Marokas dienvidaustrumu daļā. Uz diezgan zemā argāna koka stumbra ir izvietojies iespaidīgs zaru vainags, kura diametrs var sasniegt pat 70 metrus. Argāna koks spēj izturēt ekstrēmos Āfrikas tuksneša dabas apstākļus – ilgstošu sausumu un 50°C lielo karstumu, tā stumbrs, līdzīgi kā kaktusam, ir klāts ar ērkšķiem. Šī koka izplatības rajons Marokā tiek saukts par „Arganāriju”.

    Argāna koka auglis ir līdzīgs plūmei, bet tam ir rūgta garša un tas nav cilvēkiem ēdams. Lietainos gados koks var nest augļus pat trīs reizes gadā. Koks sāk ražot jau piektajā dzīves gadā, bet visauglīgākais tas ir tad, kad sasniedzis 60 gadu vecumu. Argāna koka dzīves garums ir no 250 – 400 gadiem. Nokritušos argāna koka augļus ļoti labprāt ēd kazas un aitas. Kamieļi tos ēd pa tiešo no koka. Kaut arī koks sevi mēģina pasargāt ar tūkstošiem dzeloņu, tomēr tas nebiedē rūdītos tuksneša iemīniekus. Tuksneša dzīvnieku un argāna koka simbioze ir neapstrīdama – koks tos baro ar saviem augļiem, bet viņi savukārt izplata argāna koka sēklas.

    Argāna koks dod darbu aptuveni trīs miljoniem Marokas berberu, kas apstrādā koka sniegtās bagātības – dzīvnieku barību, pārtikas eļļu un koksni kurināšanai. Turklāt argāna koks izpilda aizsargmeža funkcijas, veidojot barjeru Sahāras tuksnesim. UNESCO 1998. gadā pasludināja Argāna koka augšanas reģionu par biosfēras rezervātu. Rezervāta statuss neizslēdz šī reģiona izmantošanu cilvēku vajadzībām, bet nozīmē tā aizsardzību pret pārmērīgu izmantošanu un postīšanu.

    Argāna eļļa kulinārijā

    Marokā argāna eļļu ikdienas uzturā izmanto jau gadsimtiem ilgi. Eļļai ir lieliska zeltaina krāsa, izteiksmīgs aromāts un bagātīga garša, kuru nianses nav tieši nosaucamas un aprakstāmas, jo tās ir unikālas, kā jau tas raksturīgs dabīgi iegūtām, nerafinētām dažādu riekstu un sēklu eļļām. Ir ieteicams argāna eļļu lietot pie gatava ēdiena, lai pilnībā izpaustos un nepazustu šīs eļļas garša un aromāts, kas ēdienam spēs piešķirt neatkārtojamu raksturu, kā arī lai saglabātos vērtīgās eļļas uzturvielas.

    Argāna eļļa lieliski piestāvēs apceptai zivij, putna gaļai, dārzeņiem vai kā nobeiguma piedeva grilētai gaļai. Šī eļļa būs īpaša salātu mērcēs ar citrona sulu vai kādu dabīgi raudzētu etiķi. Un tā piešķirs riekstu garšu humusam vai biezzupai, tāpat arī tā piestāvēs pie kazas siera, bezpiedevu jogurta un pie graudu biezputrām, it īpaši kopā ar medu.

    Marokā argāna eļļu ikdienā ēd ar mājās ceptu kviešu maizi, kā arī to pievieno jau gatavam kuskusam un kā noslēdzošo garšvielu tadžinās. Saldajā ēdienā berberi gatavo pastu, sauktu amalou, no argāna eļļas, maltām mandelēm un medus, kuru bieži vien pievieno diedzētu kviešu graudu putrai sematar.


    Argāna eļļa nesatur alergēnus.

    Argāna eļļa veselībai

    Argāna eļļas bagātīgais sastāvs pats par sevi liecina, cik tā var būt labvēlīga cilvēka veselībai un labsajūtai. Argāna eļļa satur sterolus, polifenolus, karotenoīdus, nepiesātinātās taukskābes un E vitamīnu. Šī eļļa ir lietojama kā vērtīgs ikdienas diētas papildinājums, jo nepiesātinātās taukskābes un antioksidanti palīdz organismam saglabāt veselīgu sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī stiprina organisma dabīgās aizsargspējas pret dažādām infekcijām un brīvo radikāļu nelabvēlīgās ietekmes. Savukārt augu steroli palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs.

    Argāna eļļu ieteicams lietot pa vienai ēdamkarotei dienā. Tā kā šajā eļļā ir pavisam neliels OMEGA 3 taukskābju saturs, to ieteicams kombinēt ar kādu eļļu, kas satur vairāk Omega 3 taukskābes

    Argāna eļļa skaistumam

    Argāna eļļa ir lieliska dabas dāvanu mūsu ādai, matiem un nagiem. Te būs 12 idejas, kā argāna eļļa var būt noderīga arī Jums! Sejas ādas mitrinātājs – pēc sejas ādas attīrīšanas no rīta vai vakarā, iemasē sejas ādā dažus pilienus argāna eļļas. Tā iesūksies ļoti ātri, neatstājot taukainības sajūtu. To var izmantot arī kā serumu, uzklājot argāna eļļu pirms sava iecienītā nakts krēma. Argnāna eļļai piemīt mitrinoša, atjaunojoša un aizsargājoša iedarbība.

    Mitrinošais toniks – pievieno savam iecienītajam sejas tonikam dažas piles argāna eļļas, lai tas ne tikai tonizētu, bet arī vienlaicīgi mitrinātu ādu. Argāna eļļu var iepilināt rožūdenī vai citā ziedūdenī, tādejādi radot lielisku mitrinošo toniku.

    Atjaunojoša sejas maska – pievieno dažus pilienus argāna eļļas savai iecienītajai sejas maskai. Kā alternatīvu vari gatavot pati sejas masku pēc sekojošas receptes: 1 ēdamkarote citrona sulas, 3 tējkarotes grieķu jogurta, 1 tējkarote medus, 1 tējkarote argāna eļļas. Sajauc sastāvdaļas un uzklāj uz attīrītas sejas un kakla ādas uz 10 minūtēm. Pēc tam noskalo ar siltu ūdeni!

    Sejas un ķermeņa pīlings – lai atbrīvotu ādu no atmirušajām ādas šūnām un vienlaicīgi to mitrinātu un barotu, sajac brūno cukuru ar argāna eļļu un iegūsti lielisku skrubi. Pēc skrubja lietošanas, ādu noskalo ar siltu ūdeni.

    Sejas ādas mirdzumam – pievieno pāris pilienus argāna eļļas savam ikdienas tonālajam krēmam, un šī kombinācija piešķirs sejai papildus mirdzumu.

    Kondicionieris matiem – pēc dušas, kamēr mati vēl ir mitri, iemasē matos, matu galos un galvas ādā pāris pilienus argāna eļļas. Nenoskalo! Tas ir īpaši ieteicams, ja mati tiek ikdienā fēnoti, taisnoti vai lokoti.

    Matu spīdumam – kad mati ir izžāvēti, uzpilini pāris pilienus argāna eļļas uz plaukstām, saberzē plaukstas un tad nogludini ar tām matu virsmu, piešķirot matiem spīdumu un gludumu. Nepieciešams pavisam nedaudz eļļas, bet efekts ir noturīgs.

    Matu atjaunošana naktī – bagātīgi iemasē matos, matu galos un galvas ādā argāna eļļu. Ietin matus dvielī un atstāj uz nakti. No rīta matus izmazgā ar šampūnu, un iegūtais rezultāts būs – mīksti, krītoši un mirdzoši mati. Šo procedūru var veikt arī pirtī: iemasē argāna eļļu matos pirtēšanās sākumā, ietin tos dvielī vai uzliec pirts cepuri, un tad izmazgā pirts seansa beigās. Eļļas slānītis būs arī īpaša matu aizsardzība pret karstumu, bet tai pat laikā karstums veicinās eļļas iedarbību.

    Ienadžu mīkstinātājs – iemasē pāris pilienu argāna eļļas ādā ap nagiem, lai mīkstinātu ienadžu ādu un veicinātu nagu augšanu.

    Pēdu ādas kopšana – izmanto argāna eļļu papēžu un pēdu ādas mīkstināšanai. Vakarā pirms gulēt iešanas iemasē argāna eļļu pēdās un papēžos, uzvelc kokvilnas zeķes un atstāj pa nakti.

    Ķermeņa kopšanas un vannas eļļa – iemasē ķermeņa ādu ar eļļu uzreiz pēc vannas vai pievieno to vannas ūdenim vai ķermeņa losjonam.

    Grūtniecība, zīdīšana un mazulis – argāna eļļu droši var izmantot arī grūtniecības laikā, it īpaši lai palīdzētu vēdera un krūšu ādai saglabāt tvirtumu. Šo eļļu var droši izmantot krūšu ādas kopšanai zīdīšanas periodā, tāpat arī sava mazuļa ādas kopšanai.


  • Cilvēki mandeļkoku ir kultivējuši jau kopš aizvēsturiskiem laikiem, un arī mūsdienās mandeles ir vieni no vispopulārākajiem riekstiem visā pasaulē. ASV (Kalifornijas štats) ir lielākais mandeļu riekstu ražotājs pasaulē, kam seko Spānija un Itālija. Mandeļkoki vēl tiek kultivēti arī Afganistānā, Indijā, Irānā un arī Austrālijā. Tiek izšķirtas divas mandeļkoku šķirnes - saldās un rūgtās mandeles. Saldo mandeļu, Prunus amygdalus dulcis, rieksti nesatur amigdalīnu, bet rūgtās mandeles, satur amigdalīnu (substanci, kas saskarē ar ūdeni veido indīgu vielu) un tāpēc tās nav lietojamas uzturā. Pārtikas ražošanā tiek izmantotas tikai saldās mandeles. Indijā tiek uzskatīts, ka mandeles ir labvēlīgas smadzenēm, bet Ķīnā tās ir sievietes skaistuma simbols. Mandeles ir pieminētas arī Bībelē, kā „viens no visvērtīgākajiem augļiem”. Mandeļu eļļa vairāk pazīstama kā izcila kosmētikas eļļa, kuru izmanto dažādu kosmētisko līdzekļu ražošanā, bet gardēžu vidū auksti spiestā mandeļu eļļa ir pazīstama kā lielisks papildinājums dažādiem konditorejas izstrādājumiem, desertiem un saldumiem. Mandeļu eļļa ir arī bagāta ar bioloģiski aktīvām vielām, tāpēc tā ir sevišķi labvēlīga veselībai.

    Uzmanību! Ja Jums ir alerģija uz mandelēm, arī mandeļu eļļa var izraisīt alerģisku reakciju!

    Saldo mandeļu eļļa garšai

    Mandeļu eļļa ir ļoti smalka un dārga eļļa, un tā pasaulē ir iecienīta kā sevišķi ekskluzīvs kulinārijas produkts. Šo eļļu bieži izmanto saldumu un dažādu konditorejas izstrādājumu pagatavošanā, jo tai ir maiga riekstu garša un aromāts, un tā ir gandrīz bezkrāsaina. Mandeļu eļļu var izmantot arī kā lielisku piedevu pie maigas zivs, putna gaļas, sieriem, zaļajiem lapu salātiem un augļu salātiem. Šī eļļa būs lieliska taukviela un garšas bagātinātājs dažādu kūku, cepumu un saldumu pagatavošanā.

    Saldo mandeļu eļļa veselībai

    Mandeļu eļļas sastāvu līdz pat 68% veido oleīnskābe (Omega 9) un vidēji 24% linolskābe (Omega 6). Mandeļu eļļas sastāvā esošās taukskābes var palīdzēt rūpēties par sirds un asinsvadu veselību, kā arī par veselīgu imunitāti. Turklāt polinepiesātinātās taukskābes - linolskābe ir vitāli nepieciešamas organisma vielmaiņai, un tās ietilpst organisma šūnu uzbūvē. Mandeļu eļļa ir bagāta ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, kā arī satur citas bioloģiski aktīvas vielas – vitamīnus, minerālvielas un sevišķi daudz fitosterolus (kampesterolu, stigmasterolu, β-sitosterolu u.c.), kam ir labvēlīga ietekme uz veselīgu holesterīna līmeni asinīs.

    Saldo mandeļu eļļa skaistumam

    Mandeļu eļļas sastāvā esošās polinepiesātinātās taukskābes un mikroelementi palīdz rūpēties par ādas, matu un nagu skaistumu un veselību, lietojot šo eļļu gan iekšķīgi, gan ārīgi. Skaistumkopšanas industrijā šo eļļu visvairāk izmanto dažādu kosmētisko produktu– krēmu, ziepju, losjonu, masku, šampūnu - izgatavošanā. Pateicoties savam neitrālajam aromātam, krāsai un struktūrai, tā ir lieliska pamateļļa dažādu ēterisko eļļu pievienošanai. Mandeļu eļļu bieži vien lieto cilvēki, kam ir alerģiska āda, jo tā palīdz saglabāt jūtīgas ādas mitruma līmeni un uzlabo ādas stāvokli, nekairinot to. Mandeļu eļļa ir ļoti piemērota arī ādas ap acīm kopšanai. Āda ap acīm ir ļoti maiga un jūtīga, un smalkā mandeļu eļļas struktūra palīdz barot, mitrināt un aizsargāt šo delikāto sejas zonu. Tā kā mandeļu eļļa bagātīgi satur E vitamīnu, tiek uzskatīts, ka šai eļļai piemīt arī atjauninošas īpašības, tā palīdz saglabāt sejas ādu gludu, novēršot smalko grumbiņu rašanos. Turklāt šī eļļa var palīdzēt izlīdzināt sejas ādas krāsu, balinot pigmentācijas laukumus un rētas. Mandeļu eļļa ir lieliska masāžas eļļa, un pēc ajūrvēdas sistēmas tā tiek pieskaitīta pie afrodiziakiem.


Avokado koka dzimtene ir Meksika un Centrālamerika. Arheologi ir atraduši fosilas avokado sēklas, kurām noteikts vecums aptuveni 8000 gadu. Acteki avokado saukuši – ahuacatl, kas nozīmē „sēklinieks”. Šis nosaukums visticamāk radies tāpēc, ka avokado augļi kokā karājas pa pāriem, tādejādi ļoti atgādinot šos vīriešu orgānus. Acteku jaunavām pat bijis aizliegts vākt avokado, kad tie nogatavojušies. Avokado augļi bijuši iecienīti ne tikai to afrodiziako īpašību dēļ, bet arī kā barojošs pārtikas produkts. Guakamola, vispopulārākā avokado mērce, kuru gatavo no saspaidītiem avokado mīksumiem, it kā tiekot gatavota pēc senas Acteku mērces ahuaca-mullireceptes. 16. gadsimtā, kad Spāņu karavīri iekaroja Vidusamerikas zemes, viņi atklāja, ka vietējo iedzīvotāju uztura lielu daļu veido tieši avokado. Viņi atklāja arī to, ka avokado sula, kad oksidējās, kļuva sarkana, un bija izmantojama kā tinte rakstīšanai. Pat līdz mūsdienām saglabājušies ar avokado tinti rakstīti dokumenti.

Mūsdienās avokado ir izplatījies arī uz citām pasaules daļām – ASV, Brazīliju, Domenikānas Republiku, Āfriku, Jaunzēlandi , Izraēlu un Dienvideiropu. Avokado koks izaug aptuveni 20 metru augsts un sāk ražot augļus 3-6 gadu vecumā. Augļi var būt gan zaļā, gan brūnsarkanā krāsā, atkarībā no avokado šķirnes. Avokado augļi parasti tiek vākti ar rokām, pēc tam tos uzglabā, līdz tie pilnībā nogatavojas priekš eļļas ieguves. Avokado eļļa ir viena no retajām eļļām, kas tiek iegūta no augļa mīkstuma nevis sēklas. Avokado augļiem noņem mizas un izņem sēklas, mīkstumus uzsilda, lai varētu atdalīt eļļu, izspiežot to ar eļļas presi vai atdalot ar centrifugēšanas metodi. Avokado eļļa vislielāko savu popularitāti ieguvusi kā skaistumkopšanas produkts, bet pēdējās desmitgadēs tā ir kļuvusi par ļoti iecienītu produktu slavenāko pasaules pavāru un gardēžu vidū. Un tas ir tāpēc, ka šī eļļa patiešām ir lieliska!

Avokado eļļa garšai

Avokado eļļa, kas iegūta ar aukstās spiešanas metodi, ir zaļganā krāsā, ar izteiksmīgu aromātu un bagātīgu garšu, kurai raksturīgas avokado un sviesta garšas nianses. Avokado eļļa piemērota gan auksto, gan karsto ēdienu gatavošanai, jo tai ir auksts dūmošanas punkts ~ 250° C. Sevišķi labi avokado eļļa iederēsies ēdienos, kuru sastāvā ir avokado auglis, piemēram, salātos un aukstajās mērcēs.

Ļoti labi tā piestāvēs putna gaļai un zivij, biezzupām un salātiem no tomātiem un mocarellas. Kā aukstā mērce tā piestāvēs pie tvaicētiem vai vārītiem dārzeņiem. Avokado eļļa ir lieliska pie svaigi ceptas gaišās maizes un izmantojama kā laba alternatīva sviestam, cepot kūkas. Avokado eļļa ir laba alternatīva extra virgin olīveļļai.

Avokado eļļa veselībai

Avokado eļļa bagātīgi satur mononepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes, kas labvēlīgas sirds un asinsvadu sistēmai. Avokado eļļas sastāvā esošais galvenais antioksidants ir alfa-tokoferols, kura saturs var būt no 70-190 mg vienā kilogramā eļļas. Citi šīs eļļas komponenti ar organismam labvēlīgām īpašībām ir hlorofils (11-19 mg uz kg eļļas) un karotenīdi (1-3.5 mg uz kg eļļas). Tieši hlorofils ir tas, kas veido eļļas zaļgano krāsu. Karotenoīdi, kas atrodami avokado eļļā, tiek pētīti, kā potenciāli pretvēža līdzekļi. Avokado eļļā visvairāk pārstāvētais karotenoīds ir luteīns (0.5 – 3.3 mg/kg eļļas), kurš ir labvēlīgs acu veselībai un var palīdzēt aizkavēt mākulas bojāšanos. Auksti spiesta avokado eļļa satur arī fitosterolus (2.23-4.48 mg/g eļļas), no kuriem tieši beta-sitosterols ir vislielākajā daudzumā.

Ņemot vērā avokado eļļas taukskābju profilu un bioloģiski aktīvo vielu klātbūtni, tā ir ieteicama kā veselīga uztura sastāvdaļa.

Avokado eļļa skaistumam

Avokado eļļa ir viena no ādas vislabāk absorbētajām eļļām, jo tā iekļūst dziļi epidermā, tādejādi palīdzot aizturēt mitrumu ādā. Tādejādi tā palīdz izlīdzināt smalkās grumbiņas, uzlabot mitrumu zaudējušas ādas stāvokli un mīkstināt raupju ādu. Kaut arī avokado eļļa šķiet bieza, uzklāta nelielā daudzumā uz ādas, tā pilnībā uzsūcas.

Tā kā avokado eļļa bagātīgi satur bioloģiski aktīvās vielas – karotenoīdus, tokoferolus, hlorofilu, sterolus un dažādas taukskābes, tā veicina ādas aizsargspējas un veselību. Avokado eļļa var palīdzēt rūpēties par ādu pēc intensīvām saules peldēm, kā arī dažādu apsārtumu un iekaisumu gadījumā. Ir veikti pētījumi, kas liecina par avokado eļļas spējām veicināt ādas kalogēna šūnu atjaunošanos, palīdzot aizkavēt ādas novecošanas procesu.

Avokado eļļai piemīt neliels saules aizsardzības līmenis (aptuveni SPF6-8). Apvienojumā ar bioloģiski aktīvo vielu pozitīvo ietekmi uz ādu, avokado eļļa ir labs palīgs ādas aizsardzībā pret saules staru izraisītiem bojājumiem. (Tomēr iesakām lietot speciālo saules aizsargkrēmu, ja paredzat uzturēties tiešos saules staros ilgāku laiku!).

Avokado eļļa ir ļoti piemērota arī matu kopšanai, jo tā iekļūst mata stiebrā labāk kā daudzas citas eļļas. Tādejādi avokado eļļa ir efektīva matu maska, ko lietot pirms matu mazgāšanas.

Daži ieteikumi, kā lietot avokado eļļu ādas un matu kopšanai:


1) SEJAS ATTĪRĪŠANA 
Iemasēt sejas ādā nelielu daudzumu avokado eļļas, un to daļu, kas nav iesūkusies, notīrīt ar vates plāksnīti. Pēc tam uz minūti uzlikt sejai karstā ūdenī samitrinātu nelielu frotē dvielīti, pilnībā atbrīvojot seju no eļļas pārpalikumiem un citiem netīrumiem. Pēc tam notīrīt seju ar tonikā samērcētu vates plāksnīti. 

2) SEJAS ĀDAS MITRINĀŠANA 
Pirms iemasēt avokado eļļu sejas un kakla ādā, pievienojiet eļļai plaukstā pāris pilienus ūdens, ziedūdens vai tonika. Tas ļoti uzlabo eļļas absorbēšanos, kā arī tas palīdz fiksēt vairāk mitruma ādā. Ādas mitrināšani nepieciešamas tikai dažas piles eļļas! 

3) MATU KOPŠANA 
Iemasēt pavisam nedaudz eļļas matu galos vai matu sausajā daļā, atstājot eļļu matos uz 10 minūtēm, tad izmazgāt matus ar kopjošu šampūnu. Kondicionieri pēc mazgāšanas izmantojiet tikai tad, ja ir tāda nepieciešamība. Mati no eļļas būs kļuvuši viegli izķemmējami un spīdīgāki. Procedūra ieteicama 1-2 reizes nedēļā. 

4) ĶERMEŅA ĀDAS KOPŠANAI 
Pēc dušas, vannas vai pirts iemasējiet vēl mitrā ādā nelielu daudzumu avokado eļļas. Eļļa kopā ar ūdeni ļoti labi uzsūcas un āda kļūst samtaini maiga.

Naktssveces eļļa.

Par naktssveci

Naktssvece ir savvaļas augs, kura dzimtais areāls ir Ziemeļ- un Dienvidamerika. Naktssvece zied dzelteniem ziediem, kas izkārtoti krāšņā vārpā. Ziedi atveras vakarā, bet nākamajā dienā tie aizveras un novīst, un no šīs auga īpatnības cēlies tā nosaukums – naktssvece vai vakara prīmula. Šī auga saknes, ziedi, augļi un sēklas tiek lietoti dažādu indiāņu cilšu medicīnā jau gadsimtiem ilgi. Naktssveces lapas un miza tiek uzskatītas par spēcīgu antibakteriālu un pretiekaisuma līdzekli, kam piemīt audus savelkošas un nomierinošas īpašības. Bet tomēr par svarīgāko naktssveces aktīvo sastāvdaļu tiek uzskatīta gamma-linolēnksābe, kas lielā daudzumā atrodama šī auga sēklās. No sēklām savukārt tiek iegūta naktssveces eļļa, kas mūsdienās ir kļuvusi par vienu no biežāk lietotajiem augu preparātiem visā pasaulē.

Naktssveces eļļas labvēlīgā ietekme uz veselību

Mūsdienās miljoniem cilvēku visā pasaulē izmanto naktssveces eļļas labvēlīgo ietekmi uz veselību. Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes, kas ir viena no vērtīgākajām taukskābēm, kas sastopama vēl tikai gurķenes sēklu, upeņu sēklu un kaņepju sēklu eļļās. Pateicoties šai vērtīgajai taukskābei, naktssveces sēklu eļļa var palīdzēt premenstruālā sindroma, fibrocistisku krūšu sāpju, ekzēmas, reimatoīdā artrīta, diabēta, sirds un asinsvadu saslimšanu, osteoporozes gadījumā, kā arī tā var labvēlīgi ietekmēt sievietes veselību menopauzes un grūtniecības laikā.

Premenstruālais sindroms

Premenstruālais sindroms tiek saistīts ar pārmērīgu vai nepareizu prostaglandīna izstrādi organismā. Uztura papildināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt sabalansēt prostaglandīna izstrādi un tādejādi mazināt premenstruālā sindroma izpausmes - galvas sāpes, nospiests garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, uzpūšanās, krūšu sāpes un jūtīgums.

Krūšu veselība

Sāpes un jūtīgums krūtīs - simptomi, kas saistīti ar premenstruālo sindromu, var tikt atviegloti ar naktssveces eļļas palīdzību, ko apliecina vairāki zinātniskie pētījumi. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kam raksturīgas krūšu sāpes, ir raksturīga pazemināta gamma-linolēnskābes koncentrācija organismā. Kad gamma-linolēnskābe tiek uzņemta papildus, gamma-linolēnksābes koncentrācija paaugstinās un piesātināto taukskābju koncentrācija krūtīs samazinās, kā rezultātā tiek mazinātas sāpes un jūtīgums krūtīs. Tiek uzskatīts, ka gamma-linolēnskābei var būt nozīmīga ietekme uz ilglaicīgu krūšu veselības saglabāšanu.

Menopauze

Naktssveces eļļa tiek bieži lietota, lai mazinātu menopauzes izpausmes. Naktssveces eļļa varot palīdzēt mazināt karstuma viļņus, kas izpaužas naktīs, lai gan līdz šim veiktie pētījumi nav apstiprinājuši to. Tāpēc tiek ieteikts apvienot naktssveces eļļas lietošanu ar vēl kādu augu preparātu lietošanu, lai gūtu lielāku efektu.

Grūtniecība

Neaizvietojamajām taukskābēm ir unikāla nozīme grūtniecības laikā, kad notiek embrija šūnu, audu un orgānu veidošanās. Šajā periodā embrijam ir liela nepieciešamība pēc neaizvietojamajām taukskābēm, un to saņemšana ir atkarīga no tā, cik daudz neaizvietojamās taukskābes māte uzņem grūtniecības periodā. Tā kā Naktssveces eļļa līdz pat 80% satur neaizvietojamo taukskābi – linolskābi, tā var būt viens no neaizvietojamo taukskābju avotiem, ko lietot grūtniecības laikā. Turklāt gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt grūtniecības laikā bieži raksturīgo šķidruma aizturi organismā.

Ādas veselība

Par vienu no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt ekzēmas izpausmes, tiek uzskatīta uztura bagātināšanas ar gamma-linolēnskābi vai eļļām, kas satur gamma-linolēnskābi, tai skaitā naktssveces eļļu. Turklāt gamma-linolēnskābe veicina ādas mitrināšanas procesu un palīdz pasargāt to no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes.

Artrīts

Vairāki pētījumi liecina, ka gamma-linolēnskābe spēj palīdzēt mazināt reimatoīdā atrīta izsauktas locītavu sāpes, uztūkumu un rīta stīvumu. Tādejādi tiek samazināta vajadzība lietot nesteroīdos sāpju remdinošos medikamentus.

Diabēts

Diabēts tiek saistīts ar neaizvietojamo taukskābju metabolisma traucējumiem. Viena no šīm novirzēm ir traucēta gamma-linolēnskābes sintēze no linolskābes. Uzņemot gamma-linolēnskābi ar naktssveces eļļu jau gatavā formā, organisms saņem šo taukskābi tam nepieciešamajā daudzumā normālai vielmaiņas procesu norisei.

Sirds un asinsvadu saslimšanas

Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt mazināt „sliktā” holesterīna līmeni asinīs un paaugstināt „labā” holesterīna līmeni asinīs. Arī paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors, kas apdraud sirds un asinsvadu veselību. Kādā pētījumā tiek apstiprināts, ka kombinējot naktssveces eļļu un zivju eļļu, tiek ievērojami samazināts asinsspiediens. Tādejādi naktssveces eļļa var būt papildinājums ikdienas uzturam, rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību.

Osteoporoze

Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar neaizvietojamajām taukskābēm, stimulē kalcija metabolismu, stiprina kaulu veselību un tādejādi ir efektīvs veids, kā mazināt osteoporozes draudus. Gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt kalcija aizplūdi no organisma un veicināt tā absorbciju kaulos.

Novecošana

Cilvēkam novecojot, it sevišķi sāk izpausties gamma-linolēnskābes trūkums organismā, jo samazinās vielmaiņas aktivitāte, kā arī organisms ir vairāk piesārņots ar transtaukskābēm un dažādām ķīmiskajām pārtikas piedevām, kas neļauj gamma-linolēnskābei sintezēties un uzsūkties organismā. Lietojot naktssveces eļļu, var tikt papildināti organisma gamma-linolēnskābes krājumi un tādejādi atgūts organisma „jaunavīgums”, uzlabojoties ādas, matu un nagu stāvoklim un vispārējai pašsajūtai.

Naktssveces eļļa ādas kopšanā

Naktssveces eļļa ir izplatīta dažādu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt mīkstinošas, antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības. Sevišķi ieteicama naktssveces eļļa ir sausas, apsārtušas un sasprēgājušas ādas kopšanai, turklāt to var arī izmantot ādas ar pigmentācijas plankumiem un aknes problēmām kopšanai.

Lietošanas ieteikumi

Uzsākot lietot naktssveces eļļu, ir ieteicams konsultēties ar savu ārstu. Ieteicamā dienas deva var atšķirties atkarībā no tā, kādam nolūkam eļļa tiek lietota. Vispārējās veselības stiprināšanai ieteicamā dienas deva ir 1 tējkarote. 

Šo eļļu drīkst lietot arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, bet vienmēr pirms to darīt, ir ieteicams konsultēties ar ārstu. Parasti naktssveces eļļas lietošanai nav nekādu blakusefektu, bet reti gadās, ka tā izsauc sliktu dūšu, vēdergraizes un caureju. Lai novērstu šos simptomus, naktssveces eļļu ieteicams uzņemt ēšanas laikā, vai kopā ar pienu.

Rožu eļļa.


Rožu ēterisko eļļu izmanto jau no antīkiem laikiem un vēl arvien Austrumu zemēs šī ēteriskā eļļa ir nozīmīgs ārstniecības līdzeklis tautas medicīnā. To izmanto visplašākajiem mērķiem- gan gremošanas sistēmas regulēšanai, gan nervu sistēmas līdzsvarošanai, galvassāpju, zema asinsspiediena, acu un ādas iekaisumu, problēmu gadījumos. Rožu eļļa vai tās sintētiskais aizstājējs ir atrodams līdz pat 46% vīriešu smaržu un līdz 98% sieviešu smaržu- tas liecina, cik populārs un atpazīstams ir šis aromāts. 


100% ēteriskā eļļa lietošanai kosmētikā. Roze ir aromātisks, ar skaistiem ziediem ziedošs augs, no kura ziedlapiņām iegūst dārgu un ļoti aromātisku ēterisko eļļu. Par rozes dzimteni tiek uzskatīta Persija, bet mūsdienās tos plaši audzē Bulgārijā, Turcijā, Francijā, Ķīnā un Indijā.


Rožu ēteriskajai eļļai piemīt pretiekaisuma, pretvīrusu, baktericīdas, pret spazmu, savelkošas, apetīti regulējošas, nervu sistēmu nomierinošas, sirds, asinsvadu sistēmas, aknu un gremošanas sistēmu stimulējošas īpašības.


Rožu ēterisko eļļu lieliski var kombinēt ar jasmīnu, apelsīnu ziedu (neroli), ģerānijas, bergamotes, lavandas, salvijas, sandalkoka, pačūlijas, peru balzāma, palmarozes un citām ēteriskajām eļļām.


Aromterapijā rožu ēterisko eļļu izmanto kuperozas ādas (ar izteiktiem kapilāriem), sausas, novecot sākušas, jūtīgas ādas kopšanai, kā pretgrumbu, ekzēmu mazinošu piedevu kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļiem.


Rožu ēteriskai eļļai piemīt regulējošas, līdzsvarojošas īpašības, tā darbojas kā dabisks antidepresants, novērš bezmiegu, galvas sāpes, nervu saspringumu.

KOKOSRIEKSTU EļļA

Kokosriekstu eļļa var mainīt Tavu dzīvi- nopietni!


Kokosriekstu eļļu iegūst no kokosriekstu palmas augļu kauliņu mīkstuma. Gaišā, maigam krēmam līdzīgā eļļa ar apburošu, neuzbāzīgu svaigu kokosriekstu aromātu tiešām mainīs Tavu ikdienu, jo:

  • mīkstinās, baros un atjaunos sausus, spurainus, blāvus matus- nedaudz eļļas iemasē galvas ādā un matos 30 minūtes pirms mazgāšanas, bet pēc mazgāšanas- pavisam mazliet iezied matu galos- tie mirdzēs un nespurosies!
  • padarīs maigu, bet ne taukainu sejas ādu- pirms gulēt iešanas izkausē plaukstās mazliet eļļas (saldākam miedziņam pievieno pilienu lavandas ēteriskās eļļas), uzklāj sejas un kakla ādai. No rīta Tevi iepriecinās maiga un starojoša seja 
  • kokosriekstu eļļa kā ķermeņa sviests baros ādu, novērsīs sausumu un lobīšanos, nostiprinās ādu un atbrīvos to no atmirušām šūnām, viegli iesūksies un neatstās taukainas pēdas.
  • kokosriekstu eļļa ir dabīgs, maigs un brīnišķīgs intīmais lubrikants 
  • relaksējoša masāža nav iedomājama bez kokosriekstu eļļas pateicoties tās maigajai smaržai un lieliskām barojošajām īpašībām.
  • maigā kokosriekstu eļļa ir lieliski piemērota zīdainīšu un mazu bērniņu kopšanā- tā neizraisa alerģiskas reakcijas, jo nesatur ķīmiskas piedevas.
  • kokosriekstu kēksiņi, kokosriekstu cepumi, kūkas un citi ēdieni iegūs izcilu garšu, ja gatavosi tos, izmantojot kokosriekstu eļļu!


SVARĪGI - Kokosriekstu eļļas kušanas temperatūra ir ap 24 grādiem pēc Celsija- tādēļ vasarā iesakām to uzglabāt ledusskapja siltākajā plauktā.


Jaunības eliksīrs- līdzeklis, kas ir vairāk kā 500 gadu vecs

Izspiediet caur ķiploku spiedi vai samaliet gaļas mašīnā 450 g ķiploku, izspiediet sulu no 24 citroniem un to visu iepildiet trīslitru burkā. Burku pārsieniet ar marli vai kādu citu plānu audumu un novietojiet uz 24 diennaktīm nostāvēties. 1 tējkaroti gatavā līdzekļa iemaisiet pusglāzē ūdens un dzeriet pirms gulētiešanas 10-15 dienas no vietas. Pirms lietošanas burku ar gatavo līdzekli saskaliniet.

Pretnovecošanās dzēriens

Vienādās proporcijās samaisiet kaltētas lavandu un salvijas lapiņas. Šāda maisījuma 100 gramus pārlejiet ar 1 litru sausā sarkanā vīna un trauku aizvākojiet. Izturiet divas nedēļas tumšā vēsā vietā, periodiski trauku ar uzlējumu sakratot. P/ec tam uzlējumu nokāsiet.
Dzeriet rītos un vakaros pa 30-50 mililitriem 30-40 minūtes pirms ēšanas.



Austrumu jaunības eliksīrs

Samaisiet 1 tējkaroti svaigi spiestas citrona sulas ar 2 tējkarotēm medus un pustējkaroti kvalitatīvas olīveļļas un lietojiet katru rītu tukšā dūšā.
Līdzeklis uzlabo gremošanas trakta darbību, sejas krāsu un aizkavē sklerozes veidošanos.

Ilgmūžības eliksīrs

Būs nepieciešams 100 g kaltētas asinszāles, kumelīšu, salmeņu un bērza pumpuru. To visu jāsasmalcina kafijas dzirnaviņās vai blenderī un kārtīgi jāsamaisa. Tad jāiepilda burkā un cieši jāaizvāko. Katru dienu 1 ēdamkaroti maisījuma aplejiet ar pusglāzi verdoša ūdens, ļaujiet 20 minūtes ievilkties, tad nokāsiet un pievienojiet 1 tējkaroti medus. Dzeriet siltu no rītiem 20 minūtes pirms ēšanas un vakaros 2 stundas pēc ēšanas. ārstniecības kursa ilgums ir tieši tik garš, kamēr izlietosiet visu drogu maisījumu. Šādi pagatavots līdzeklis jālieto reizi piecos gados. Tas attīra organismu no šlakvielām, uzlabo sirdsdarbību, aknu, nieru un aizkuņģa dziedzera darbību, kā arī paaugstina asinsvadu elasticitāti un aizkavē sklerozes un hipertonijas veidošanos.

Ārstnieciskie diedzētu graudu asni

Kviešu, rudzu vai kukurūzas graudus noskalot un izklāt vienā kārtā uz labi samitrināta kokvilnas auduma. Izklātos graudus pārklāt ar samitrinātu kokvilnas audumu un novietot 22-24 grādu temperatūrā. augšējo auduma kārtu periodiski jāmitrina. Asni parasti parādās pēc pāris diennaktīm.
Taču ārstniecisks efekts asniem ir tikai tikmēr, kamēr tie nav izauguši garāki par 1 mm. Graudaugu asnu dzinumi lietojami uzturā bez garšvielām vai kopā ar augļiem. Var pievienot arī salātiem un citiem ēdieniem. Ārstniecības kurss sastāda 3-4 nedēļas.

Tās, protams nav visas receptes, ko esam mantojuši no senčiem. Taču, ja izmantosiet kaut vai dažas veselības, skaistuma un ķermeņa atjaunošanas receptes, rezultāts pēc kāda laika būs acīmredzams. Tomēr jūs nedrīkstat aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm, pareizu uzturu un daudz ko citu, kas sastāda veselīgu dzīvesveidu.




Mūsu senči ir uzskatījuši pīlādzi par maģisku koku, kas atvaira ļaunos garus un pasargā māju no sliktas auras. Ienes arī savās mājās pīlādžus, lai visas likstas un negācijas paliek aiz durvīm!

Turklāt pīlādži parūpēsies arī par tavas veselības uzlabošanu - pīlādžu ogās ir pretiekaisuma vielas, tām ir nomierinoša un urīndzenoša iedarbība, ogas satur karotīnu, C,P un K vitamīnus. Pīlādžogas ir sens ārstniecības līdzeklis, kas tika izmantots cīņā ar ateroskrelozi, tajās esošās pektīnvielas un fitoncīdi normalizē holesterīna daudzumu asinīs.

Kaltēti pīlādži
Kaltēti pīlādži īpaši ieteicami gremošanas veicināšanai, ja ēsts pārāk daudz un sātīgi. Ogas paaugstina kuņģa skābes sekrēciju, līdz ar to, apēdot 10-15 kaltētas pīlādžogas, efekts būs tāds pats kā tabletēm, kas veicina gremošanu.

Kaltēti pīlādži ir arī lieliski zāļu tējas sastāvdaļa - pīlādžogu tēja noder pret saaukstēšanos un imunitātes stiprināšanai.

Pīlādžu aromterapija
Lai iesmaržinātu māju ar pīlādžu aromātu dari tā: ņem lēzenu trauku, saber tajā svaigas pīlādžogas, tad saliec uz tām svecītes metāla trauciņos jeb pļoškas. Degot svecītes sakarsēs metāla trauciņus un sasildīs pīlādžogas, līdz ar to telpā izplatīsies ēterisko eļļu aromāti.

Vēl vari vienkārši savērt svaigas pīlādžogas uz diega kā krelles un izmantot kā dekoru - vai nu pie aizkariem, vai kur citur. Laika gaitā ogas sakaltīs un kamēr tas notiks, gaisā virmos rūgtens aromāts.

Pīlādži skaistumkopšanā
Pīlādžogas plaši tiek lietotas skaistumkopšanā - matu, zobu un smaganu stiprināšanai. Pīlādžu ogām piemīt baktericīda un pretiekaisuma iedarbība, tāpēc tās lieliski der zobu un smaganu stiprināšanai, kā arī elpas atsvaidzināšanai - ik pa laikam pakošļā pa kādai svaigai ogai. Savukārt saspaidītas pīlādža ogas palīdz, ja ir ādas iekaisumi. Tikai jāņem vērā, ka īpaši jutīgai sejas ādai pīlādžogu aktīvās vielas var izraisīt apsārtumu.

Pīlādžu-šokolādes maska
Vienu tāfelīti melnās šokolādes izkausē ūdens peldē, pievieno saberztus pīlādžus, rūpīgi samaisi. iegūto masu vēl siltu (bet ne karstu!) iemasē ādā- dekoltē zonā, uz krūtīm, uz rokām, vēdera, kājām un citām ķermeņa daļām. Masējot ievēro principu: no kāju un roku pirkstu galiņiem virzienā uz sirdi. Šāda maska būs bauda ādai, ožai un katrai organisma šūniņai. Pēc 15 minūtēm jānoskalojas siltā dušā.

Pīlādži kulinārijā


PĪLĀDŽI MEDŪ
Nepieciešams: pīlādžogas, medus, burka
Pagatavošana: Skaistākās un lielākās pīlādžogas saber glītā traukā (der mazas burciņas vai citi trauki, kas  noslēdzami) un pārlej ar medu. Uzliec vāciņu un izdekorē - būs ne vien labs līdzeklis pret saaukstēšanos un  gardums pie tējas, bet arī mīļa dāvaniņa tuviniekiem vai draugiem.

PĪLĀDŽI PŪDERCUKURĀ
Nepieciešams: Glāze ūdens, glāze cukura, pīlādžogas, pūdercukurs
Pagatavošana: no glāzes ūdens un glāzes cukura izvāri sīrupu. Tad karstajā sīrupā iemet pīlādžogas, uzmanīgi ar sietiņu izņem tās ārā, ātri notecini un žigli, bet rūpīgi apviļā tās pūdercukurā, pēc tma ļauj, lai tās kārtīgi apžūst. Garšo vēl labāk nekā dzērvenes pūdercukurā!

PĪLĀDŽU ŽELEJA
Nepieciešams: 
1 litrs pīlādžu sulas, pusotra kilograma cukura.
Pagatavošana: Ja pīlādži tiek lasīti pirms salnām, tad ogas nomazgā, applaucē un ūdeni nolej. Uzlej no jauna tīru ūdeni tā, lai ogas nosedzas, un ogas applaucē. Atdzesē un izspiež. Izmanto arī ūdeni, kurā ogas tika plaucētas. Pieliek cukuru un ļauj tam 24 stundas pakust vai arī maisot tūlīt vārīt uz straujas uguns. Jānoputo. Vāra 10-15 minūtes. Karstu lej burkās un aizskrūvē vai aizvāko. Želeja sarec 2-4 stundu laikā, kad tā atdzisusi.



Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.