Eļļa, kas pagatavota no tējas koka, nesatur sintētiskas ķimikālijas. Tas nozīmē, ka tā ir absolūti droša un veselīga arī tad, ja to lieto regulāri. Tējas koka lapas var tikt sastampātas un lietotas svaigas vēl pirms to izspiešanas eļļā, kas palīdz atbrīvoties no klepus un saaukstēšanās. Pati eļļa arī ļoti labi palīdz atbrīvoties no saaukstēšanās, it īpaši, ja to patērē kopā ar siltu šķidrumu. Pastāv arī citi efektīvi paņēmieni tējas koka eļļas izmantošanai:
Izsitumu ārstēšanai tā jāiemasē sejas ādā
Tējas koka eļļa ļoti efektīvi tiek galā ar pumpām. Eļļa var tikt piejaukta klāt parastajam sejas mazgāšanas šķidrumam vai želejai, kā arī to var lietot neatjauktu, uzpilinot to uz kokvilnas drānas un iemasējot eļļu sejas ādā. Tējas koka eļļa palīdzēs atbrīvoties no izsitumiem, niezes, sasarkušas ādas un citām problēmām.
Kutikulu ārstēšana
Saplaisājušās kutikulas var efektīvi ārstēt ar tējas koka eļļu. Eļļa jāsajauc kopā ar džodžobas eļļu un jāpatur kādu laiku. Tad mikstūra jāsamaisa un jāuzklāj uz kutikulām, tādējādi notiks to mīkstināšana un mitrināšana. Šī metode arī palīdz apturēt kutikulu šķelšanos.
Izmanto to kopā ar karstu ūdeni, lai atbrīvotos no nepatīkamā pēdu aromāta
Tējas koka eļļa ir arī brīnišķīgs līdzeklis nepatīkama pēdu aromāta likvidēšanai, kas radies no apavu nēsāšanas ikdienā. Regulāri mērcējot kājas tējas koka eļļas vanniņā, mazinās kāju svīšana. Eļļa jāpievieno remdenam ūdenim, kurā pēdas jāiemērc uz 15 minūtēm, lai iegūtu maksimālo efektu.
Rauga sēnītes ārstēšana
Tējas koka eļļa tiek uzskatīta par labāko ārstniecības līdzekli rauga sēnītes infekcijas mazināšanai un izskaušanai. Jāsajauc kopā tējas koka un lavandas eļļa, abas eļļas jāatšķaida destilētā ūdenī, un tad sajaukums jāuzziež uz rauga sēnītes inficētajām ķermeņa daļām.
Pretlīdzeklis blaugznām
Daži tējas koka eļļas pilieni, kas iepilināti šampūna pudelītē, var atrisināt blaugznu problēmas. Blaugznas ir viena no izplatītākajām problēmām, kas izraisa matu izkrišanu. Tādējādi, ārstējot blaugznas, tējas koka eļļa ir efektīva arī matu izkrišanas ārstēšanai. Lai sasniegtu labākos rezultātus, šampūna sajaukums ar tējas koka eļļu jāizmanto regulāri
Dabīgās smaržas.
Dabīgās smaržas sastāv no augu ēteriskajām eļļām un augu ekstraktiem.Cilvēka āda un dabīgās ēteriskās eļļas saskarē veido jaunus,dzīvus savienojumus un interesantas smaržu nianses.Ēteriskās eļļas ir dabiskas augu valsts smaržvielas,tāpēc ļauj Tev radīt savus individuālos smaržu maisījumu.Šada smarža ir unikāla ,jo tā ir enerģētiski dzīva,ar mīlestību un pozitīvām domām uzlādēta,tapēc ne tikai labi smaržo,bet uzlabo garastāvokli un iedarbojas aromterapeitiski uz visa cilvēka būtību,to līdzsvarojot.Tas ir ērts risinājums tiem ,kuri cieš no alerģiskām reakcijām uz sintētiskām smaržvielām,taču vēlas iekdienā lietot smaržas.
Darba dienas garumā mūsu mīļotajām pēdiņām nākas nostaigāt lielus attālumus, tās piekūst, nogurst, piepampst un sasvīst. Varbūt Jūs vēlaties palutināt savas vai drauga mīļotās pēdiņas? Tad šis noteikti ir tas ēterisko eļļu maisījumu par kuru Jūsu pēdiņas būs Jums pateicīgas. Lieliski novērš sviedru aromātu, atjauno spēku, uzlabo asinsriti, kā arī palīdz kāju pampšanas gadījumā. Izmantotās ēteriskās eļļas:
Maisījums brīnišķīgām pēdiņām
Franču ciprese – pret baktērijām, infekcijām, darbojas kā dezodorants, relaksējošs līdzeklis.
Levzeja – klasisks adopagēns- novērs depresīvu stāvokli, palīdz parguruma brīžos. Atjauno psiholoģisko līdzsvaru starp miegu un nomodu. Palielina atmiņas kapacitati , palīdz koncentreties, uzlabo garīgās un fiziskās spējas, aktivizē darba spējas.
Krūzmētra-piemīt uzmundrinošs efekts, novērš stresu un pārgurumu. Palīdz aknes, dermatīta un iekaisušas ādas gadījumā.
RozalinaCO – Austrālijas ēteriskā eļļa. Dažkārt tiek dēvēts par Lavandas tējas koku. Pielietojums līdzīgi kā tējas koka un lavandas ēteriskajām eļļām. Izmanto kā antibakteriālu līdzekli.. Nervu nomierinoša, vēlams lietot pirms gulētiešanas, jo patīkami ieaijā. Maigāka ka Tējas koks. Daudz spēcīgākas īpašības kā lavandas un tējas koka ēteriskajām eļļām kopā.
Pielietojums: 15 - 20 pilienu uz 100 ml kādā no bāzes produktiem.
- Iejaucot šo eļļu maisījumu bāzes sviestā, krēmā vai bāzes eļļā Jūs iegūsiet lielisku sastāvu Jūsu pēdiņu labsajūtai.
- Kāju eksfoliants – 15-20 pilieni Brīnišķīgo pēdiņu maisījuma sajaukts ar 100gr Vannas sāli un 20gr kādu no bāzes eļļām – patīkams veldzējums Jūsu nogurušajām pēdiņām.
Piesardzība : nelietot grūtniecības laikā.
5 iecienītākās aromātiskās sveces rudens sezonā
Ja vēlies rudeni un ziemu iekrāsot tropiskās tonalitātēs, vislabākā izvēle būs citrusaugļu svece. Saules lolotais citrusaugļu aromāts vairo koncentrēšanās spējas un sniedz īstu enerģijas lādiņu visai dienai.
„Auga dzīvības spēks ir kaut kas tāds, ko nevar ne aptaustīt, ne ieraudzīt. Tas paslēpies dzīvā auga ēteriskajā eļļā, ko mēdz uzskatīt par auga sirdi un kas sastopama ļoti niecīgās devās, dažreiz tikai 0,01% no auga. Katrā augā ir unikāla aktīvo vielu kombinācija, kas arī nosaka eļļas aromātu un terapeitiskās iedarbības neatkārtojamību,” stāsta aromterapijas speciāliste Inga Millere.
Lai uzlabotu pašsajūtu un omu, rudenīgi tumšajā laikā aromterapijas spēku varam izmantot, izbaudot īpašo starojumu un smaržu, ko sniedz sveces liesmiņa. Tomēr svarīgi zināt, ka pozitīvu efektu var panākt vienīgi ar dabiskajām aromātiskajām svecēm, kas atšķirībā no parastajām parafīna svecēm deg bez toksīniem, kancerogēniem vai sodrējiem, nesatur dzīvnieku taukus, ir draudzīgas videi un cilvēkiem. Kuras aromātiskās sveces izvēlēties?
1.Lavandas sveces
Lavanda nomierina, atslābina, atbrīvo no stresa un uzlabo miegu. Ne velti, daudzas tautas šo vissenāko aromterapijas ekstraktu uzskata par mīlestības simbolu. Lauku pļavā, izkārts uz lina auklas, žūst sniegbalts palags, kas viegli smaržo pēc lavandām. Kad spēcīgākā vēja brāzmā tās sakustas, gaisā uz mirkli spēcīgi uzvēdī reibinoši rūgtenais aromāts, kas atgādina par siltām vasaras naktīm. Ja vēlies mājās uzburt šādu rūgteni romantisku noskaņu, izvēlies sveci ar lavandas aromātu.
2. Kanēļa sveces
Uzskata, ka kanēļa smarža spēj sasildīt cilvēka iekšējos orgānus, tāpēc tā ir īpaši ieteicama visiem tiem, kam bieži salst. Turklāt kanēļa aromāta ieelpošana veicina smadzeņu darbību un palielina darba spējas. Kas vēl labāk par saldeni pikanto kanēļa smaržu spēj uzburt māju sajūtu, kur tikko no plīts izvilkts silts augļu pīrāgs un kamīnā sprakšķ malka? Ja gribi savās mājās ienest mājīgumu, siltumu un omulību, dod priekšroku kanēļa svecei! Tas ir vislabākais aromāts, kura pavadībā aizvadīt tumšo ziemas saulgriežu periodu.
3. Citrusaugļu svece
Saules lolotais citrusaugļu aromāts vairo koncentrēšanās spējas un sniedz īstu enerģijas lādiņu visai dienai. Šodien tev izdevās piecelties no agrāk, saņēmies skrējienam spirdzinošajā rīta gaisā un vēsai dušai - patiešām pacilājošs dienas sākums! Ja šim noskaņojumam piemistu smarža, tajā noteikti dominētu citrusa aromāts! Skaidra galva, svaigums visapkārt, bet jebkurš šķērslis – tikai apliecinājums īstai mērķtiecībai. Ja vēlies rudeni un ziemu iekrāsot tropiskās tonalitātēs, vislabākā izvēle būs citrusaugļu svece.
4. Piparmētras svece
Piparmētru sastāvā esošā ēteriskā eļļa satur mentolu, kas tonizē un uzmundrina. Senajā Romā uzskatīja, ka piparmētru smarža rada labu omu, bet, intensīvi ieelpojot, tā spēj panākt pat erotisku noskaņojumu. Kā atspirdzinošs rudens gaiss pēc svelmainas atvasaras, kā izelpa, kas izsēj uz stikla vieglu salnas kārtiņu - piparmētras svaigums spēj apreibināt un iedvesmot arī brīdī, kad nogurums ir atņēmis pēdējos spēkus. Ja vēlies savā ikdienā kādu mirkli, kurā ātri un efektīvi atjaunot spēkus, aizdedz piparmētru sveci!
5. Tīra bišu vaska svece
Šajā svecē ir visas ēteriskās eļļas, kurus čaklās bites vasaras laikā ir savākušas. Tās saturā esošais propoliss stiprina imunitāti un darbojas pat pret tādām baktērijām, pret kurām vēl nav atrastas iedarbības antibiotikas. Lieliski attīra gaisu, palīdz elpceļu saslimšanām un efektīvi pretdarbojas dažādām infekcijām. Tīrs bišu vasks ienesīs tavā mājoklī siltumu, veselīgu gaisotni un uzjundīs atmiņā vasaras gaišās nokrāsas.
Lavanda, rozmarīns, citrons. 5 burvīgas ēteriskās eļļas pret sagurumu
Aromterapijas efektivitāte pierādīta daudz un dažādos eksperimentos – pareizi piemeklēts, ēterisko eļļu aromāts uzmundrina, mazina stresu, nomierina satrauktu prātu, veicina libido, kā arī uzlabo konkrētus organisma darbības procesus.
Tāpat ēteriskajām eļļām piemīt spēja mazināt depresiju.
Rozmarīna aromāts rada apmierinātības sajūtu. Tāpat ir pierādīts, ka tas pozitīvi ietekmē mūsu noskaņojumu, kā arī mazina kortizola līmeni organismā. Ja tev gaidāma intensīva darba diena, ļauj konkrētajai smaržai sev palīdzēt brīdī, kad sāc just pirmo nogurumu, bet darāmā vēl ir daudz!
Lavandas smarža rada apmierinātības sajūtu un uzlabo mūsu kognitīvās spējas, kā arī garastāvokli. Tāpat tai piemīt nomierinošs efekts. Ja vēlies uzlabot sava miega kvalitāti vai atbrīvoties no dienas gaitā uzkrātā stresa, pirms došanās pie miera istabā aizdedz lavandas sveci.
Piparmētru smarža veicina atmiņas darbību, kā arī uzmundrina prātu. Ja esi pārstrādājusies un pārgurusi, rūpējies par šī aromāta klātbūtni ikdienā!
Ilang-ilang aromātam ir nomierinošs efekts, un šī smarža efektīvi mazina stresu, kā arī veicina atslābināšanos pēc nogurdinošas un garas dienas. Tāpat tā ļaus ātrāk atgūt spēkus un sakopot enerģiju.
Ja vēlies dabīgu antidepresantu – ievies mājoklī vai darba vietā citrona aromātu! Citrusa smarža uzmundrina garu, kā arī mazina stresu. Tāpat tā vairo optimismu un uzlabo koncentrēšanās spējas.
Izmantojot ēteriskās eļļas pret strijām jums ir nepieciešams apsvērt alerģijas risku , hroniskas slimības un grūtniecību – topošajām māmiņām visas ēteriskas eļļas nav piemērotas .
Kā ar ēteriskām eļļām pieveikt strijas
- Sarīvēt vienu vidēju burkānu. Aplejiet ar vēsu vārītu ūdeni, tā, lai ūdens nedaudz pārklātu burkānu. Ļaujiet pastāvēt piecpadsmit minūtes, izņemiet burkānu, un izspiediet no tā lieku šķidrumu, burkāns jums vairs nav vajadzīgs. Šķidrumā pievienojiet dažus pilienus mandeļu eļļas. Ar šādu šķīdumu jātīra tās ķermeņa daļas, kur strijas rodas visbiežāk.
- Paņemiet vienu ēdamkaroti mandeļu eļļas, pievienojiet pa 3 pilieniem ģerāniju un apelsīnu eļļu. Šo maisījumu var izmantot, to zonu masāžai, kurās ir strijas. Pēc atsauksmēm, labu rezultātu var iegūt, masējot krūts grūtniecības laikā. Ja jūs neesat pilnībā novērsuši striju rašanos, pievērst uzmanību dažām receptēm, kā izmantojot ēteriskās eļļas, pret svaigām strijām.
- Uz 10 tējkarotēm bāzes eļļas (derēs mandeļu), pievieno 5 pilienus lavandas eļļas. Šo maisījumu viegli iemasē problēmu zonās. To var izmantot arī profilaksei 2 reizes nedēļā.
- Ieberziet ādā maisījumu no neroli, vīraka un lavandas eļļām, ņemot pa 2 pilieni no katras.
- Pagatavot maisījumu masāžai no mežrozīšu sēklu eļļas, kas pieņemta par pamatu, vienas daļas eļļu mandarīna un 2 daļām neroli eļļas. Masēt katru dienu.
- Tējkarote mandeļu eļļas un 8 pilienus rozmarīna labi der ikdienas ierīvēšanai. Lai mazinātu strijas, kas bija radušās jau pirms vairākiem gadiem, izmantojiet šādas receptes ar ēteriskajām eļļām.
- 50 ml bāzes eļļai ( labāk izmantot kviešu asnu eļļu, pievieno pāris pilienus neroli, mandarīna un lavandas eļļas. Šo maisījumu izmantojiet masāžai.
10 unikālas aromaterapijas receptes mājas apstākļos
1. Aizkaitinājums: 6 pilieni rožu aromātiskās eļļas.- 2. Slikts garastāvoklis, depresija: 2 pil. nerola, 1 pil. kadiķa, 1 pil. kanēļa, 1 pil. piparmētras
- 3. Nervozitāte, dusmas: 2 pil. kanēļa, 4 pil. apelsīna
4. Depresija: - 6 pil. rozes vai 6 pil. kadiķa.
5. Letarģija (īpaši piemērots birojiem): 4 pil. citronu, 2 pil. rozmarīna vai 6 pil. piparmētru.
6. Nemierīgs miegs vai bezmiegs: 3 pil. citrona, 3 pil. lavandas.
7. Uzmanības trūkums, grūti koncentrēties: 6 pil. eikalipta vai 6 pil. bazilika.
8. Miegainība nogurums (īpaši pie zema spiediena): 6 pil. rozmarīna
9. Galvassāpes: 6 pilītes piparmētras.
10. Saaukstēšanās: 6 pil. apelsīna
Aromātiskā eļļiņas var pilināt speciālajās gaismas lampās, aromakannās vai arī vienkāršā sodas burciņā. ĒTERISKĀS EĻĻAS PRET ODIEM
Kopā ar silto dienu iestāšanos sākas izbraukumi uz vasarnīcu, pastaigas mežā, vasaras atpūta dabā. Šo pasākumu neatņemama sastāvdaļa ir aizsardzība pret odiem un ērcēm, kuras sevišķi aktīvas ir maijā un jūnijā.
Kā pēc iespējas drošāk aizsargāt sevi un savus bērnus no uzmācīgajiem odiem un knišļiem? Var nopirkt plaši reklamētos aerosolus un smēres pret odiem, bet tos nav ieteicams lietot maziem bērniem, tā kā tie ir ļoti toksiski un ar asu smaržu.
Visi ķīmiskie līdzekļi pret odiem ir veidoti ar atbaidošu efektu. Galvenā viela vairumā gadījumu ir dietiltoluamīds. Izdalot gaisā ķīmiskas vielas, kuras nonāvē kukaiņus, tajā pašā laikā nokļūst asinīs caur elpošanu vai caur ādu un var izsaukt sliktu sajūtu – galvas reiboņus, vemšanu.
Bet aizsardzībai pret asinssūcējiem kukaiņiem ir nekaitīgi līdzekļi, kurus sen izdomājusi pati daba – tās ir ēteriskās eļļas. Šveices kompānija Vivasan piedāvā drošu veidu, kā aizsargāt sevi, bērnus un mājas mīluļus no „uzmācīgajiem kaimiņiem” ar kvalitatīvu dabīgo ēterisko eļļu palīdzību.
10 ml kāda no bāzes eļļām ( mandeļu, vīnogu kauliņu) + 5 pilieni bazilika eļļas +5 pilieni lavandas eļļas vai melisas eļļas). Uzklāt uz ķermeņa atklātajām daļām (t.k. ar odiem un ērcēm mēs cīnāmies vasarā, kad ir vēl viena bīstamība – guļot siltajā saulītē mēs bieži aizmirstam par saules apdegumiem.
Aerosols pret odiem. Aerosola flakoniņā ieliet 100ml ūdens, 10 ml spirta un pievienot eļļu maisījumu (pa 5 pilieniem lavandas, melisas, eikalipta eļļas). Ar tādu aerosolu var apstrādāt telpu, ja tur patīk ielidot odiem, vai apstrādāt apģērbu pirms iešanas uz mežu. No tāda aromāta ērces pacentīsies aizlīst tālāk.
Kukaiņi nepanes citrāla smaržu – vielu, kuru lielā daudzumā satur citronmelise un ģerānija. Minētās eļļas (pa 5 pilieniem kopā ar 50 ml Arganas eļļu vai citu augu eļļu) uzklāt uz atklātām ķermeņa daļām, un odi lidos ar lielu līkumu.
Kaķi un suņi bieži cieš no ērču kodumiem. Uzpiliniet 1 pilienu neatšķaidītu tējas koka, lavandas vai timiāna eļļu uz ērci. Izvelciet to ar riņķveida kustībām pulksteņa rādītāja virzienā. Sakasītās vietas ierīvējiet ar maisījumu (50ml augu eļļas ar 5 pilieniem lavandas vai tējas koka eļļas), apstrādājiet brūci, kamēr tā sadzīst.
Aromķemmēšana
Viens no parastākajiem, bet visefektīvākajiem matu kopšanas veidiem ir aromķemmēšana, t.i., matu ķemmēšana izmantojot ēteriskās eļļas. Viss, kas jums būs nepieciešams - ķemme, kas pagatavota no dabas materiāliem (no koka un sariem) un jebkura aromātiskā eļļa, pēc jūsu izvēles. Šādai aromķemmēšanai nedrīkst izmantot sukas, kas pagatavotas no metāla vai plastmasas, jo šie materiāli kopā ar aromātisko eļļu komponentiem var izraisīt ķīmisku reakciju.
Kā aromķemmēšana iedarbojas uz matiem?
Vispirms, tā ir sava veida barojošā maska jūsu matiem. Aromātiskās eļļas satur daudzveidīgus dabīgos komponentus, kas labvēlīgi iedarbojas uz matu augšanu un ārējo izskatu. Pats aromķemmēšanas process vēl papildus stimulē asinsriti galvas ādā un matu folikulos. Tāpēc pēc aromķemmēšanas mati burtiski pārvēršas: iegūst spīdumu un veselīgu izskatu. Bez tam, ēteriskās eļļas dod matiem īpašu aromātu, kas ne tikai apburs apkārtesošos cilvēkus, bet arī uzlabos jūsu pašsajūtu un garastāvokli. Aromātiskajām eļļām piemīt spēja iedarboties uz cilvēka nervu sistēmu un emocionālo stāvokli.
Kā izvēlēties aromātisko eļļu?
Atcerieties, ka ēteriskās eļļas aromķemmēšanai vajag izvēlēties ļoti uzmanīgi.- Pirmkārt, nevajag sajaukt ēteriskās eļļas smaržu ar parfīmu, kas var radīt savstarpēju disonansi.
- Otrkārt, izvēlieties tikai tās smaržas, kas jums patīk un nesatrauc.
Izvēloties ņemiet vērā diennakts laiku, un tās vai citas eļļas īpatnības.
Piemēram, no rīta labāk izvēlēties eļļas, kurām piemīt uzmundrinošais efekts, tādas kā, piparmētra, ingvers, rozmarīns vai kanēlis.
Toties vakarā dodiet priekšroku tām eļļām, kas jūs nomierina, kas ļauj atslābināties un noņemt nervu spriedzi: kumelītes, ilang-ilang, roze, eikalipts, lavanda, citruseļļas.
Ja jums paredzēta romatiska tikšanās, iedarboties uz jūsu partneri jums palīdzēs aromķemmēšana ar eļļām-afrodiziakiem: jasmīna, greipfrūta, pačulijas, muskatrieksta. Šīs eļļas modinās jūsos un jūsu partnerī jūtīgumu un kaisli.
Aromķemmēšanas tehnoloģija
Pati aromķemmēšanas procedūra ir ļoti vienkārša. Paņemiet suku, kas pagatavota no dabas materiāla un uzpiliniet uz tās visā tās garumā dažus pilienus jūsu izraudzītās aromātiskās eļļas (ne vairāk par 5 pilieniem). Pēc tam akurāti un uzmanīgi izķemmējiet savus matus, bet dariet to apmēram 5-7 minūtes.Neklājiet uz matiem daudz aromātiskās eļļas, jo tad no tā būs vairāk ļaunuma nekā labuma. Aromātiskās eļļas ir ļoti koncentrētas, un tās lielā daudzumā var izraisīt galvas sāpes, satraukumu vai depresiju. Šī paša iemesla dēļ rekomendē arī izvēdināt telpu, kurā jūs gatavojaties veikt aromķemmēšanu. Iesakām veikt pirms tam kontrolprocedūru, lai pārbaudītu jūsu matu reakciju uz konkrēto ēterisko eļļu.
Nevajag veikt šo procedūru pārāk bieži. Kā profilaktisko matu kopjošo līdzekli, šo procedūru vajadzētu veikt ne biežāk kā divas reizes nedēļā, bet, ja jums nepieciešama steidzama palīdzība, piemēram, spēcīgi izkrīt mati, tad no rīta un vakarā
Ēterisko eļļu pielietojums.
•Pret niezi: 30 ml degvīna, 20 pilieni lavandas ēteriskās eļļas, 20 pilieni piparmētras ēteriskās eļļas. Tumšā stikla pudelītē sajauc visas sastāvdaļas. Ar vates kociņu ieziež niezošo vietu, cik bieži nepieciešams.
•Izsitumu dziedēšana: 2 ēd.k kosmētikas māla, alojes gēls, 2 pilieni lavandas ēteriskās eļļas. Mālus un gēlu sajauc, lai izveidojas pasta, ko var uzklāt plānā kārtiņā. Pievieno ēteriko eļļu. Pastu smērē uz izsitumiem un atstāj, lai nožūst.
•Pretsēnīšu aerosols: 125 ml ābolu etiķa, ½ tējk. Lavandas ēteriskās eļļas. Sastāvdaļas ielej pudelītē ar smidzinātāju. Sakrata. Ādu apsmidzina vienreiz dienā pēc dušas. Ābolu etiķis atjauno ādai vēlamo skābo vidi un padara ādu izturīgāku prêt sēnīšu augšanu. Lavandai ir pretmikrobu iedarbība un tā mazina niezi un iekaisumu. ( Var lietot arī Tējas koka ēterisko eļļu)
•Čūlu apstrādei uz ādas: 1 ēdamkarote saldo mandeļu bāzes eļļas, ½ tējkarote Tējas koka ēteriskās eļļas, ½ tējkarote lavandas ēteriksās eļļas. Tējaskokam ir antibakteriālas īpašības un tā ssausina čūlas, lavanda palīdz mazināt iekaisumu. Ar vates kociņu uzsmērē uz čūlām 3 reizes dienā.
•Augoņiem palīdz Tējaskoka ēterikā eļļa – vairākas reizes dienā un augoņa uzpilina neatšķaidītu Tējas koka ēterisko eļļu līdz augonis sadzīst.
•Tējaskoka ēteriskā eļļa palīdz likvidēt kārpas.( spēcīga pretvīrusu iedarbība) – ar vates tamponu vairākas reizes dienā un kārpas uzsmērē neatšķaidītu Tējas koka ēterisko eļļu.
•Tējaskoka ēteriskā eļļa sausina herpes čūlas : sajauc vienādās daļās Tējas koka ēterisko eļļu un bāzes eļļu. Iegūto maisījumu smērē uz čūlām 4 reizes dienā.
Vannas procedūras
Pievienojot ēteriskās eļļas vannai, var rīkoties divējādi. Daudzi aromterapeiti uzskata, ka ēteriskās eļļas pirms lietošanas vannās jāsajauc ar bāzes eļļu, vannas sāli, saldu krējumu, pienu vai medu, jo ēteriskās eļļas nešķīst ūdenī. Taču pastāv arī cits viedoklis, ka var pievienot ēteriskās eļļas uzreiz ūdenim, bet noteikti tieši pirms došanās vannā un kārtīgi samaisot ūdeni. Izvēle kā rīkoties ir Jūsu ziņā vai arī kā Jums iesaka aromspeciālists!
Stresu mazinoša vanna 1 : 250g vannas sāls, 5 pil. Lavandas ēterikās eļļas, 5 pil. Sandalkoka ēteriskās eļļas, 5 pil. Ilag-ilang ēterikās eļļas. Vannu piepilda ar karstu ūdeni, pievieno sāli, ēteriskās eļļas sajauc un pievieno tieši pirms došanās vannā. Iegremdējas vismaz uz 20 min. Iededziniet sveces un ja vēlaties ieslēdziet Jums patīkamu, nomierinošu mūziku vai ierakstu ar dabas skaņām. Pēc peldes silti jāietinās pledā vai jādodas pie miera.
Stresu mazinoša vanna 2: sagatavo vannu ar siltu ūdeni, pievieno 6 pil. Sandalkoka ēterisko eļļu, 6 pil. Lavandas ēterisko eļļu.
Uzmundrinoša vanna: sagatavo vannu ar siltu ūdeni, pievieno 5 pil. Bergamotes ēterisko eļļu, 10 pil. Lavandas ēterisko eļļu. Atpūtina ķermeni un uzlabo omu.
Auzu pārslu vanna – remdē niezošu, iekaisušu ādu ar izsitumiem. 200g auzu pārslu, 10 pilieni lavandas ēteriskās eļļas.Auzu pārslas samaļ kafijas dzirnaviņās un ieber bļodā ar siltu ūdeni, pievieno lavandas ēterisko eļļu. Niezošo vietu mērcē 20 min. Pēc tam ādu nenoslauka.
Eterisko eļļu pielietojums
Masāžas elļa pie pirmsmenstruālajām kaitem.
Sajauciet 70.ml.aprikožu kodolu eļļas ar 30.ml.gurkmētras eļļas un pievienojiet pa 10pilieniem bergamotes,rozes vai citronzāles ēterisko eļlu.Katru dienu ierīvējiet ar so maisijumu ķermeņa lejusdaļu(vederu,gurnus un krustu skriemeļus)
Peldu eļļas pirmsmenstruālajām kaitēm.
Kā piedevu vannas ūdenim var ieteikt dažadus maisījumus;kombinējot vai nu 3pilienus bergamotes ar 4pilieniem rozes,vai pa 3 pilieniem bergamotes un kumelītes,vai pelargonijas un rozmarīna eļlas.
Vēdergraizes,gāzes.
Pagatavojiet divreiz dienā fenheļa teju,pievienojot tai 2pilienus fenheļa ēteriskās eļlas uz tējkaroti akāciju medus.
Ar masažas ellu no 50ml.jojobas pamateļlas un pa 10pilieniem fenheļa,koriandra un ķimenes eteriskās eļļas var vēl papildus masēt vēderu.
Zems asinsspiediens.
Masāžas eļļa no 100ml.asinszāles pamateļļas,10pilieniem muskata un 2 pilieniem pipara ēteriskās eļlas paaukstina asinsspiedienu un uzlabo asinsriti.
Insektu dzēlieni.
Daži pilieni neatškaidītas safrāna vai tējas koka ēteriskās eļlas,uzpilināti dzēluma vietai,noņem sāpes un atri likvide uztukumu.
Tik dažādās eļļas...
Argāna eļļa.
par argāna koku
Argāna eļļa, saukta arī par „šķidro Marokas zeltu”, tiek iegūta no argāna koka augļiem. Argāna koks dēļ savas īpaši cietās koksnes tiek saukts arī par dzelzskoku. Tā latīniskais nosaukums skan:Argania spinosa. Argāna koks tiek pieskaitīts pie vienas no vecākajām koku sugām pasaulē, kas sastopama tikai vairs Marokas dienvidaustrumu daļā. Uz diezgan zemā argāna koka stumbra ir izvietojies iespaidīgs zaru vainags, kura diametrs var sasniegt pat 70 metrus. Argāna koks spēj izturēt ekstrēmos Āfrikas tuksneša dabas apstākļus – ilgstošu sausumu un 50°C lielo karstumu, tā stumbrs, līdzīgi kā kaktusam, ir klāts ar ērkšķiem. Šī koka izplatības rajons Marokā tiek saukts par „Arganāriju”.
Argāna koka auglis ir līdzīgs plūmei, bet tam ir rūgta garša un tas nav cilvēkiem ēdams. Lietainos gados koks var nest augļus pat trīs reizes gadā. Koks sāk ražot jau piektajā dzīves gadā, bet visauglīgākais tas ir tad, kad sasniedzis 60 gadu vecumu. Argāna koka dzīves garums ir no 250 – 400 gadiem. Nokritušos argāna koka augļus ļoti labprāt ēd kazas un aitas. Kamieļi tos ēd pa tiešo no koka. Kaut arī koks sevi mēģina pasargāt ar tūkstošiem dzeloņu, tomēr tas nebiedē rūdītos tuksneša iemīniekus. Tuksneša dzīvnieku un argāna koka simbioze ir neapstrīdama – koks tos baro ar saviem augļiem, bet viņi savukārt izplata argāna koka sēklas.
Argāna koks dod darbu aptuveni trīs miljoniem Marokas berberu, kas apstrādā koka sniegtās bagātības – dzīvnieku barību, pārtikas eļļu un koksni kurināšanai. Turklāt argāna koks izpilda aizsargmeža funkcijas, veidojot barjeru Sahāras tuksnesim. UNESCO 1998. gadā pasludināja Argāna koka augšanas reģionu par biosfēras rezervātu. Rezervāta statuss neizslēdz šī reģiona izmantošanu cilvēku vajadzībām, bet nozīmē tā aizsardzību pret pārmērīgu izmantošanu un postīšanu.
Argāna eļļa kulinārijā
Marokā argāna eļļu ikdienas uzturā izmanto jau gadsimtiem ilgi. Eļļai ir lieliska zeltaina krāsa, izteiksmīgs aromāts un bagātīga garša, kuru nianses nav tieši nosaucamas un aprakstāmas, jo tās ir unikālas, kā jau tas raksturīgs dabīgi iegūtām, nerafinētām dažādu riekstu un sēklu eļļām. Ir ieteicams argāna eļļu lietot pie gatava ēdiena, lai pilnībā izpaustos un nepazustu šīs eļļas garša un aromāts, kas ēdienam spēs piešķirt neatkārtojamu raksturu, kā arī lai saglabātos vērtīgās eļļas uzturvielas.
Argāna eļļa lieliski piestāvēs apceptai zivij, putna gaļai, dārzeņiem vai kā nobeiguma piedeva grilētai gaļai. Šī eļļa būs īpaša salātu mērcēs ar citrona sulu vai kādu dabīgi raudzētu etiķi. Un tā piešķirs riekstu garšu humusam vai biezzupai, tāpat arī tā piestāvēs pie kazas siera, bezpiedevu jogurta un pie graudu biezputrām, it īpaši kopā ar medu.
Marokā argāna eļļu ikdienā ēd ar mājās ceptu kviešu maizi, kā arī to pievieno jau gatavam kuskusam un kā noslēdzošo garšvielu tadžinās. Saldajā ēdienā berberi gatavo pastu, sauktu amalou, no argāna eļļas, maltām mandelēm un medus, kuru bieži vien pievieno diedzētu kviešu graudu putrai sematar.
Argāna eļļa nesatur alergēnus.Argāna eļļa veselībai
Argāna eļļas bagātīgais sastāvs pats par sevi liecina, cik tā var būt labvēlīga cilvēka veselībai un labsajūtai. Argāna eļļa satur sterolus, polifenolus, karotenoīdus, nepiesātinātās taukskābes un E vitamīnu. Šī eļļa ir lietojama kā vērtīgs ikdienas diētas papildinājums, jo nepiesātinātās taukskābes un antioksidanti palīdz organismam saglabāt veselīgu sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī stiprina organisma dabīgās aizsargspējas pret dažādām infekcijām un brīvo radikāļu nelabvēlīgās ietekmes. Savukārt augu steroli palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs.
Argāna eļļu ieteicams lietot pa vienai ēdamkarotei dienā. Tā kā šajā eļļā ir pavisam neliels OMEGA 3 taukskābju saturs, to ieteicams kombinēt ar kādu eļļu, kas satur vairāk Omega 3 taukskābes
Argāna eļļa skaistumam
Argāna eļļa ir lieliska dabas dāvanu mūsu ādai, matiem un nagiem. Te būs 12 idejas, kā argāna eļļa var būt noderīga arī Jums! Sejas ādas mitrinātājs – pēc sejas ādas attīrīšanas no rīta vai vakarā, iemasē sejas ādā dažus pilienus argāna eļļas. Tā iesūksies ļoti ātri, neatstājot taukainības sajūtu. To var izmantot arī kā serumu, uzklājot argāna eļļu pirms sava iecienītā nakts krēma. Argnāna eļļai piemīt mitrinoša, atjaunojoša un aizsargājoša iedarbība.
Mitrinošais toniks – pievieno savam iecienītajam sejas tonikam dažas piles argāna eļļas, lai tas ne tikai tonizētu, bet arī vienlaicīgi mitrinātu ādu. Argāna eļļu var iepilināt rožūdenī vai citā ziedūdenī, tādejādi radot lielisku mitrinošo toniku.
Atjaunojoša sejas maska – pievieno dažus pilienus argāna eļļas savai iecienītajai sejas maskai. Kā alternatīvu vari gatavot pati sejas masku pēc sekojošas receptes: 1 ēdamkarote citrona sulas, 3 tējkarotes grieķu jogurta, 1 tējkarote medus, 1 tējkarote argāna eļļas. Sajauc sastāvdaļas un uzklāj uz attīrītas sejas un kakla ādas uz 10 minūtēm. Pēc tam noskalo ar siltu ūdeni!
Sejas un ķermeņa pīlings – lai atbrīvotu ādu no atmirušajām ādas šūnām un vienlaicīgi to mitrinātu un barotu, sajac brūno cukuru ar argāna eļļu un iegūsti lielisku skrubi. Pēc skrubja lietošanas, ādu noskalo ar siltu ūdeni.
Sejas ādas mirdzumam – pievieno pāris pilienus argāna eļļas savam ikdienas tonālajam krēmam, un šī kombinācija piešķirs sejai papildus mirdzumu.
Kondicionieris matiem – pēc dušas, kamēr mati vēl ir mitri, iemasē matos, matu galos un galvas ādā pāris pilienus argāna eļļas. Nenoskalo! Tas ir īpaši ieteicams, ja mati tiek ikdienā fēnoti, taisnoti vai lokoti.
Matu spīdumam – kad mati ir izžāvēti, uzpilini pāris pilienus argāna eļļas uz plaukstām, saberzē plaukstas un tad nogludini ar tām matu virsmu, piešķirot matiem spīdumu un gludumu. Nepieciešams pavisam nedaudz eļļas, bet efekts ir noturīgs.
Matu atjaunošana naktī – bagātīgi iemasē matos, matu galos un galvas ādā argāna eļļu. Ietin matus dvielī un atstāj uz nakti. No rīta matus izmazgā ar šampūnu, un iegūtais rezultāts būs – mīksti, krītoši un mirdzoši mati. Šo procedūru var veikt arī pirtī: iemasē argāna eļļu matos pirtēšanās sākumā, ietin tos dvielī vai uzliec pirts cepuri, un tad izmazgā pirts seansa beigās. Eļļas slānītis būs arī īpaša matu aizsardzība pret karstumu, bet tai pat laikā karstums veicinās eļļas iedarbību.
Ienadžu mīkstinātājs – iemasē pāris pilienu argāna eļļas ādā ap nagiem, lai mīkstinātu ienadžu ādu un veicinātu nagu augšanu.
Pēdu ādas kopšana – izmanto argāna eļļu papēžu un pēdu ādas mīkstināšanai. Vakarā pirms gulēt iešanas iemasē argāna eļļu pēdās un papēžos, uzvelc kokvilnas zeķes un atstāj pa nakti.
Ķermeņa kopšanas un vannas eļļa – iemasē ķermeņa ādu ar eļļu uzreiz pēc vannas vai pievieno to vannas ūdenim vai ķermeņa losjonam.
Grūtniecība, zīdīšana un mazulis – argāna eļļu droši var izmantot arī grūtniecības laikā, it īpaši lai palīdzētu vēdera un krūšu ādai saglabāt tvirtumu. Šo eļļu var droši izmantot krūšu ādas kopšanai zīdīšanas periodā, tāpat arī sava mazuļa ādas kopšanai.
Saldo mandeļu eļļa.Cilvēki mandeļkoku ir kultivējuši jau kopš aizvēsturiskiem laikiem, un arī mūsdienās mandeles ir vieni no vispopulārākajiem riekstiem visā pasaulē. ASV (Kalifornijas štats) ir lielākais mandeļu riekstu ražotājs pasaulē, kam seko Spānija un Itālija. Mandeļkoki vēl tiek kultivēti arī Afganistānā, Indijā, Irānā un arī Austrālijā. Tiek izšķirtas divas mandeļkoku šķirnes - saldās un rūgtās mandeles. Saldo mandeļu, Prunus amygdalus dulcis, rieksti nesatur amigdalīnu, bet rūgtās mandeles, satur amigdalīnu (substanci, kas saskarē ar ūdeni veido indīgu vielu) un tāpēc tās nav lietojamas uzturā. Pārtikas ražošanā tiek izmantotas tikai saldās mandeles. Indijā tiek uzskatīts, ka mandeles ir labvēlīgas smadzenēm, bet Ķīnā tās ir sievietes skaistuma simbols. Mandeles ir pieminētas arī Bībelē, kā „viens no visvērtīgākajiem augļiem”. Mandeļu eļļa vairāk pazīstama kā izcila kosmētikas eļļa, kuru izmanto dažādu kosmētisko līdzekļu ražošanā, bet gardēžu vidū auksti spiestā mandeļu eļļa ir pazīstama kā lielisks papildinājums dažādiem konditorejas izstrādājumiem, desertiem un saldumiem. Mandeļu eļļa ir arī bagāta ar bioloģiski aktīvām vielām, tāpēc tā ir sevišķi labvēlīga veselībai.
Uzmanību! Ja Jums ir alerģija uz mandelēm, arī mandeļu eļļa var izraisīt alerģisku reakciju!
Saldo mandeļu eļļa garšai
Mandeļu eļļa ir ļoti smalka un dārga eļļa, un tā pasaulē ir iecienīta kā sevišķi ekskluzīvs kulinārijas produkts. Šo eļļu bieži izmanto saldumu un dažādu konditorejas izstrādājumu pagatavošanā, jo tai ir maiga riekstu garša un aromāts, un tā ir gandrīz bezkrāsaina. Mandeļu eļļu var izmantot arī kā lielisku piedevu pie maigas zivs, putna gaļas, sieriem, zaļajiem lapu salātiem un augļu salātiem. Šī eļļa būs lieliska taukviela un garšas bagātinātājs dažādu kūku, cepumu un saldumu pagatavošanā.
Saldo mandeļu eļļa veselībai
Mandeļu eļļas sastāvu līdz pat 68% veido oleīnskābe (Omega 9) un vidēji 24% linolskābe (Omega 6). Mandeļu eļļas sastāvā esošās taukskābes var palīdzēt rūpēties par sirds un asinsvadu veselību, kā arī par veselīgu imunitāti. Turklāt polinepiesātinātās taukskābes - linolskābe ir vitāli nepieciešamas organisma vielmaiņai, un tās ietilpst organisma šūnu uzbūvē. Mandeļu eļļa ir bagāta ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, kā arī satur citas bioloģiski aktīvas vielas – vitamīnus, minerālvielas un sevišķi daudz fitosterolus (kampesterolu, stigmasterolu, β-sitosterolu u.c.), kam ir labvēlīga ietekme uz veselīgu holesterīna līmeni asinīs.
Saldo mandeļu eļļa skaistumam
Mandeļu eļļas sastāvā esošās polinepiesātinātās taukskābes un mikroelementi palīdz rūpēties par ādas, matu un nagu skaistumu un veselību, lietojot šo eļļu gan iekšķīgi, gan ārīgi. Skaistumkopšanas industrijā šo eļļu visvairāk izmanto dažādu kosmētisko produktu– krēmu, ziepju, losjonu, masku, šampūnu - izgatavošanā. Pateicoties savam neitrālajam aromātam, krāsai un struktūrai, tā ir lieliska pamateļļa dažādu ēterisko eļļu pievienošanai. Mandeļu eļļu bieži vien lieto cilvēki, kam ir alerģiska āda, jo tā palīdz saglabāt jūtīgas ādas mitruma līmeni un uzlabo ādas stāvokli, nekairinot to. Mandeļu eļļa ir ļoti piemērota arī ādas ap acīm kopšanai. Āda ap acīm ir ļoti maiga un jūtīga, un smalkā mandeļu eļļas struktūra palīdz barot, mitrināt un aizsargāt šo delikāto sejas zonu. Tā kā mandeļu eļļa bagātīgi satur E vitamīnu, tiek uzskatīts, ka šai eļļai piemīt arī atjauninošas īpašības, tā palīdz saglabāt sejas ādu gludu, novēršot smalko grumbiņu rašanos. Turklāt šī eļļa var palīdzēt izlīdzināt sejas ādas krāsu, balinot pigmentācijas laukumus un rētas. Mandeļu eļļa ir lieliska masāžas eļļa, un pēc ajūrvēdas sistēmas tā tiek pieskaitīta pie afrodiziakiem.
Avakado eļļa.
Avokado koka dzimtene ir Meksika un Centrālamerika. Arheologi ir atraduši fosilas avokado sēklas, kurām noteikts vecums aptuveni 8000 gadu. Acteki avokado saukuši – ahuacatl, kas nozīmē „sēklinieks”. Šis nosaukums visticamāk radies tāpēc, ka avokado augļi kokā karājas pa pāriem, tādejādi ļoti atgādinot šos vīriešu orgānus. Acteku jaunavām pat bijis aizliegts vākt avokado, kad tie nogatavojušies. Avokado augļi bijuši iecienīti ne tikai to afrodiziako īpašību dēļ, bet arī kā barojošs pārtikas produkts. Guakamola, vispopulārākā avokado mērce, kuru gatavo no saspaidītiem avokado mīksumiem, it kā tiekot gatavota pēc senas Acteku mērces ahuaca-mullireceptes. 16. gadsimtā, kad Spāņu karavīri iekaroja Vidusamerikas zemes, viņi atklāja, ka vietējo iedzīvotāju uztura lielu daļu veido tieši avokado. Viņi atklāja arī to, ka avokado sula, kad oksidējās, kļuva sarkana, un bija izmantojama kā tinte rakstīšanai. Pat līdz mūsdienām saglabājušies ar avokado tinti rakstīti dokumenti.
Mūsdienās avokado ir izplatījies arī uz citām pasaules daļām – ASV, Brazīliju, Domenikānas Republiku, Āfriku, Jaunzēlandi , Izraēlu un Dienvideiropu. Avokado koks izaug aptuveni 20 metru augsts un sāk ražot augļus 3-6 gadu vecumā. Augļi var būt gan zaļā, gan brūnsarkanā krāsā, atkarībā no avokado šķirnes. Avokado augļi parasti tiek vākti ar rokām, pēc tam tos uzglabā, līdz tie pilnībā nogatavojas priekš eļļas ieguves. Avokado eļļa ir viena no retajām eļļām, kas tiek iegūta no augļa mīkstuma nevis sēklas. Avokado augļiem noņem mizas un izņem sēklas, mīkstumus uzsilda, lai varētu atdalīt eļļu, izspiežot to ar eļļas presi vai atdalot ar centrifugēšanas metodi. Avokado eļļa vislielāko savu popularitāti ieguvusi kā skaistumkopšanas produkts, bet pēdējās desmitgadēs tā ir kļuvusi par ļoti iecienītu produktu slavenāko pasaules pavāru un gardēžu vidū. Un tas ir tāpēc, ka šī eļļa patiešām ir lieliska!
Avokado eļļa garšai
Avokado eļļa, kas iegūta ar aukstās spiešanas metodi, ir zaļganā krāsā, ar izteiksmīgu aromātu un bagātīgu garšu, kurai raksturīgas avokado un sviesta garšas nianses. Avokado eļļa piemērota gan auksto, gan karsto ēdienu gatavošanai, jo tai ir auksts dūmošanas punkts ~ 250° C. Sevišķi labi avokado eļļa iederēsies ēdienos, kuru sastāvā ir avokado auglis, piemēram, salātos un aukstajās mērcēs.
Ļoti labi tā piestāvēs putna gaļai un zivij, biezzupām un salātiem no tomātiem un mocarellas. Kā aukstā mērce tā piestāvēs pie tvaicētiem vai vārītiem dārzeņiem. Avokado eļļa ir lieliska pie svaigi ceptas gaišās maizes un izmantojama kā laba alternatīva sviestam, cepot kūkas. Avokado eļļa ir laba alternatīva extra virgin olīveļļai.
Avokado eļļa veselībai
Avokado eļļa bagātīgi satur mononepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes, kas labvēlīgas sirds un asinsvadu sistēmai. Avokado eļļas sastāvā esošais galvenais antioksidants ir alfa-tokoferols, kura saturs var būt no 70-190 mg vienā kilogramā eļļas. Citi šīs eļļas komponenti ar organismam labvēlīgām īpašībām ir hlorofils (11-19 mg uz kg eļļas) un karotenīdi (1-3.5 mg uz kg eļļas). Tieši hlorofils ir tas, kas veido eļļas zaļgano krāsu. Karotenoīdi, kas atrodami avokado eļļā, tiek pētīti, kā potenciāli pretvēža līdzekļi. Avokado eļļā visvairāk pārstāvētais karotenoīds ir luteīns (0.5 – 3.3 mg/kg eļļas), kurš ir labvēlīgs acu veselībai un var palīdzēt aizkavēt mākulas bojāšanos. Auksti spiesta avokado eļļa satur arī fitosterolus (2.23-4.48 mg/g eļļas), no kuriem tieši beta-sitosterols ir vislielākajā daudzumā.
Ņemot vērā avokado eļļas taukskābju profilu un bioloģiski aktīvo vielu klātbūtni, tā ir ieteicama kā veselīga uztura sastāvdaļa.
Avokado eļļa skaistumam
Avokado eļļa ir viena no ādas vislabāk absorbētajām eļļām, jo tā iekļūst dziļi epidermā, tādejādi palīdzot aizturēt mitrumu ādā. Tādejādi tā palīdz izlīdzināt smalkās grumbiņas, uzlabot mitrumu zaudējušas ādas stāvokli un mīkstināt raupju ādu. Kaut arī avokado eļļa šķiet bieza, uzklāta nelielā daudzumā uz ādas, tā pilnībā uzsūcas.
Tā kā avokado eļļa bagātīgi satur bioloģiski aktīvās vielas – karotenoīdus, tokoferolus, hlorofilu, sterolus un dažādas taukskābes, tā veicina ādas aizsargspējas un veselību. Avokado eļļa var palīdzēt rūpēties par ādu pēc intensīvām saules peldēm, kā arī dažādu apsārtumu un iekaisumu gadījumā. Ir veikti pētījumi, kas liecina par avokado eļļas spējām veicināt ādas kalogēna šūnu atjaunošanos, palīdzot aizkavēt ādas novecošanas procesu.
Avokado eļļai piemīt neliels saules aizsardzības līmenis (aptuveni SPF6-. Apvienojumā ar bioloģiski aktīvo vielu pozitīvo ietekmi uz ādu, avokado eļļa ir labs palīgs ādas aizsardzībā pret saules staru izraisītiem bojājumiem. (Tomēr iesakām lietot speciālo saules aizsargkrēmu, ja paredzat uzturēties tiešos saules staros ilgāku laiku!).
Avokado eļļa ir ļoti piemērota arī matu kopšanai, jo tā iekļūst mata stiebrā labāk kā daudzas citas eļļas. Tādejādi avokado eļļa ir efektīva matu maska, ko lietot pirms matu mazgāšanas.
Daži ieteikumi, kā lietot avokado eļļu ādas un matu kopšanai:
1) SEJAS ATTĪRĪŠANA
Iemasēt sejas ādā nelielu daudzumu avokado eļļas, un to daļu, kas nav iesūkusies, notīrīt ar vates plāksnīti. Pēc tam uz minūti uzlikt sejai karstā ūdenī samitrinātu nelielu frotē dvielīti, pilnībā atbrīvojot seju no eļļas pārpalikumiem un citiem netīrumiem. Pēc tam notīrīt seju ar tonikā samērcētu vates plāksnīti.
2) SEJAS ĀDAS MITRINĀŠANA
Pirms iemasēt avokado eļļu sejas un kakla ādā, pievienojiet eļļai plaukstā pāris pilienus ūdens, ziedūdens vai tonika. Tas ļoti uzlabo eļļas absorbēšanos, kā arī tas palīdz fiksēt vairāk mitruma ādā. Ādas mitrināšani nepieciešamas tikai dažas piles eļļas!
3) MATU KOPŠANA
Iemasēt pavisam nedaudz eļļas matu galos vai matu sausajā daļā, atstājot eļļu matos uz 10 minūtēm, tad izmazgāt matus ar kopjošu šampūnu. Kondicionieri pēc mazgāšanas izmantojiet tikai tad, ja ir tāda nepieciešamība. Mati no eļļas būs kļuvuši viegli izķemmējami un spīdīgāki. Procedūra ieteicama 1-2 reizes nedēļā.
4) ĶERMEŅA ĀDAS KOPŠANAI
Pēc dušas, vannas vai pirts iemasējiet vēl mitrā ādā nelielu daudzumu avokado eļļas. Eļļa kopā ar ūdeni ļoti labi uzsūcas un āda kļūst samtaini maiga.
Naktssveces eļļa.
Par naktssveci
Naktssvece ir savvaļas augs, kura dzimtais areāls ir Ziemeļ- un Dienvidamerika. Naktssvece zied dzelteniem ziediem, kas izkārtoti krāšņā vārpā. Ziedi atveras vakarā, bet nākamajā dienā tie aizveras un novīst, un no šīs auga īpatnības cēlies tā nosaukums – naktssvece vai vakara prīmula. Šī auga saknes, ziedi, augļi un sēklas tiek lietoti dažādu indiāņu cilšu medicīnā jau gadsimtiem ilgi. Naktssveces lapas un miza tiek uzskatītas par spēcīgu antibakteriālu un pretiekaisuma līdzekli, kam piemīt audus savelkošas un nomierinošas īpašības. Bet tomēr par svarīgāko naktssveces aktīvo sastāvdaļu tiek uzskatīta gamma-linolēnksābe, kas lielā daudzumā atrodama šī auga sēklās. No sēklām savukārt tiek iegūta naktssveces eļļa, kas mūsdienās ir kļuvusi par vienu no biežāk lietotajiem augu preparātiem visā pasaulē.
Naktssveces eļļas labvēlīgā ietekme uz veselību
Mūsdienās miljoniem cilvēku visā pasaulē izmanto naktssveces eļļas labvēlīgo ietekmi uz veselību. Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes, kas ir viena no vērtīgākajām taukskābēm, kas sastopama vēl tikai gurķenes sēklu, upeņu sēklu un kaņepju sēklu eļļās. Pateicoties šai vērtīgajai taukskābei, naktssveces sēklu eļļa var palīdzēt premenstruālā sindroma, fibrocistisku krūšu sāpju, ekzēmas, reimatoīdā artrīta, diabēta, sirds un asinsvadu saslimšanu, osteoporozes gadījumā, kā arī tā var labvēlīgi ietekmēt sievietes veselību menopauzes un grūtniecības laikā.
Premenstruālais sindroms
Premenstruālais sindroms tiek saistīts ar pārmērīgu vai nepareizu prostaglandīna izstrādi organismā. Uztura papildināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt sabalansēt prostaglandīna izstrādi un tādejādi mazināt premenstruālā sindroma izpausmes - galvas sāpes, nospiests garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, uzpūšanās, krūšu sāpes un jūtīgums.
Krūšu veselība
Sāpes un jūtīgums krūtīs - simptomi, kas saistīti ar premenstruālo sindromu, var tikt atviegloti ar naktssveces eļļas palīdzību, ko apliecina vairāki zinātniskie pētījumi. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kam raksturīgas krūšu sāpes, ir raksturīga pazemināta gamma-linolēnskābes koncentrācija organismā. Kad gamma-linolēnskābe tiek uzņemta papildus, gamma-linolēnksābes koncentrācija paaugstinās un piesātināto taukskābju koncentrācija krūtīs samazinās, kā rezultātā tiek mazinātas sāpes un jūtīgums krūtīs. Tiek uzskatīts, ka gamma-linolēnskābei var būt nozīmīga ietekme uz ilglaicīgu krūšu veselības saglabāšanu.
Menopauze
Naktssveces eļļa tiek bieži lietota, lai mazinātu menopauzes izpausmes. Naktssveces eļļa varot palīdzēt mazināt karstuma viļņus, kas izpaužas naktīs, lai gan līdz šim veiktie pētījumi nav apstiprinājuši to. Tāpēc tiek ieteikts apvienot naktssveces eļļas lietošanu ar vēl kādu augu preparātu lietošanu, lai gūtu lielāku efektu.
Grūtniecība
Neaizvietojamajām taukskābēm ir unikāla nozīme grūtniecības laikā, kad notiek embrija šūnu, audu un orgānu veidošanās. Šajā periodā embrijam ir liela nepieciešamība pēc neaizvietojamajām taukskābēm, un to saņemšana ir atkarīga no tā, cik daudz neaizvietojamās taukskābes māte uzņem grūtniecības periodā. Tā kā Naktssveces eļļa līdz pat 80% satur neaizvietojamo taukskābi – linolskābi, tā var būt viens no neaizvietojamo taukskābju avotiem, ko lietot grūtniecības laikā. Turklāt gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt grūtniecības laikā bieži raksturīgo šķidruma aizturi organismā.
Ādas veselība
Par vienu no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt ekzēmas izpausmes, tiek uzskatīta uztura bagātināšanas ar gamma-linolēnskābi vai eļļām, kas satur gamma-linolēnskābi, tai skaitā naktssveces eļļu. Turklāt gamma-linolēnskābe veicina ādas mitrināšanas procesu un palīdz pasargāt to no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes.
Artrīts
Vairāki pētījumi liecina, ka gamma-linolēnskābe spēj palīdzēt mazināt reimatoīdā atrīta izsauktas locītavu sāpes, uztūkumu un rīta stīvumu. Tādejādi tiek samazināta vajadzība lietot nesteroīdos sāpju remdinošos medikamentus.
Diabēts
Diabēts tiek saistīts ar neaizvietojamo taukskābju metabolisma traucējumiem. Viena no šīm novirzēm ir traucēta gamma-linolēnskābes sintēze no linolskābes. Uzņemot gamma-linolēnskābi ar naktssveces eļļu jau gatavā formā, organisms saņem šo taukskābi tam nepieciešamajā daudzumā normālai vielmaiņas procesu norisei.
Sirds un asinsvadu saslimšanas
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt mazināt „sliktā” holesterīna līmeni asinīs un paaugstināt „labā” holesterīna līmeni asinīs. Arī paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors, kas apdraud sirds un asinsvadu veselību. Kādā pētījumā tiek apstiprināts, ka kombinējot naktssveces eļļu un zivju eļļu, tiek ievērojami samazināts asinsspiediens. Tādejādi naktssveces eļļa var būt papildinājums ikdienas uzturam, rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību.
Osteoporoze
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar neaizvietojamajām taukskābēm, stimulē kalcija metabolismu, stiprina kaulu veselību un tādejādi ir efektīvs veids, kā mazināt osteoporozes draudus. Gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt kalcija aizplūdi no organisma un veicināt tā absorbciju kaulos.
Novecošana
Cilvēkam novecojot, it sevišķi sāk izpausties gamma-linolēnskābes trūkums organismā, jo samazinās vielmaiņas aktivitāte, kā arī organisms ir vairāk piesārņots ar transtaukskābēm un dažādām ķīmiskajām pārtikas piedevām, kas neļauj gamma-linolēnskābei sintezēties un uzsūkties organismā. Lietojot naktssveces eļļu, var tikt papildināti organisma gamma-linolēnskābes krājumi un tādejādi atgūts organisma „jaunavīgums”, uzlabojoties ādas, matu un nagu stāvoklim un vispārējai pašsajūtai.
Naktssveces eļļa ādas kopšanā
Naktssveces eļļa ir izplatīta dažādu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt mīkstinošas, antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības. Sevišķi ieteicama naktssveces eļļa ir sausas, apsārtušas un sasprēgājušas ādas kopšanai, turklāt to var arī izmantot ādas ar pigmentācijas plankumiem un aknes problēmām kopšanai.
Lietošanas ieteikumi
Uzsākot lietot naktssveces eļļu, ir ieteicams konsultēties ar savu ārstu. Ieteicamā dienas deva var atšķirties atkarībā no tā, kādam nolūkam eļļa tiek lietota. Vispārējās veselības stiprināšanai ieteicamā dienas deva ir 1 tējkarote.
Šo eļļu drīkst lietot arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, bet vienmēr pirms to darīt, ir ieteicams konsultēties ar ārstu. Parasti naktssveces eļļas lietošanai nav nekādu blakusefektu, bet reti gadās, ka tā izsauc sliktu dūšu, vēdergraizes un caureju. Lai novērstu šos simptomus, naktssveces eļļu ieteicams uzņemt ēšanas laikā, vai kopā ar pienu.
Rožu eļļa.
Rožu ēterisko eļļu izmanto jau no antīkiem laikiem un vēl arvien Austrumu zemēs šī ēteriskā eļļa ir nozīmīgs ārstniecības līdzeklis tautas medicīnā. To izmanto visplašākajiem mērķiem- gan gremošanas sistēmas regulēšanai, gan nervu sistēmas līdzsvarošanai, galvassāpju, zema asinsspiediena, acu un ādas iekaisumu, problēmu gadījumos. Rožu eļļa vai tās sintētiskais aizstājējs ir atrodams līdz pat 46% vīriešu smaržu un līdz 98% sieviešu smaržu- tas liecina, cik populārs un atpazīstams ir šis aromāts.
100% ēteriskā eļļa lietošanai kosmētikā. Roze ir aromātisks, ar skaistiem ziediem ziedošs augs, no kura ziedlapiņām iegūst dārgu un ļoti aromātisku ēterisko eļļu. Par rozes dzimteni tiek uzskatīta Persija, bet mūsdienās tos plaši audzē Bulgārijā, Turcijā, Francijā, Ķīnā un Indijā.
Rožu ēteriskajai eļļai piemīt pretiekaisuma, pretvīrusu, baktericīdas, pret spazmu, savelkošas, apetīti regulējošas, nervu sistēmu nomierinošas, sirds, asinsvadu sistēmas, aknu un gremošanas sistēmu stimulējošas īpašības.
Rožu ēterisko eļļu lieliski var kombinēt ar jasmīnu, apelsīnu ziedu (neroli), ģerānijas, bergamotes, lavandas, salvijas, sandalkoka, pačūlijas, peru balzāma, palmarozes un citām ēteriskajām eļļām.
Aromterapijā rožu ēterisko eļļu izmanto kuperozas ādas (ar izteiktiem kapilāriem), sausas, novecot sākušas, jūtīgas ādas kopšanai, kā pretgrumbu, ekzēmu mazinošu piedevu kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļiem.
Rožu ēteriskai eļļai piemīt regulējošas, līdzsvarojošas īpašības, tā darbojas kā dabisks antidepresants, novērš bezmiegu, galvas sāpes, nervu saspringumu.
KOKOSRIEKSTU EļļA
Kokosriekstu eļļa var mainīt Tavu dzīvi- nopietni!
Kokosriekstu eļļu iegūst no kokosriekstu palmas augļu kauliņu mīkstuma. Gaišā, maigam krēmam līdzīgā eļļa ar apburošu, neuzbāzīgu svaigu kokosriekstu aromātu tiešām mainīs Tavu ikdienu, jo:
- mīkstinās, baros un atjaunos sausus, spurainus, blāvus matus- nedaudz eļļas iemasē galvas ādā un matos 30 minūtes pirms mazgāšanas, bet pēc mazgāšanas- pavisam mazliet iezied matu galos- tie mirdzēs un nespurosies!
- padarīs maigu, bet ne taukainu sejas ādu- pirms gulēt iešanas izkausē plaukstās mazliet eļļas (saldākam miedziņam pievieno pilienu lavandas ēteriskās eļļas), uzklāj sejas un kakla ādai. No rīta Tevi iepriecinās maiga un starojoša seja
- kokosriekstu eļļa kā ķermeņa sviests baros ādu, novērsīs sausumu un lobīšanos, nostiprinās ādu un atbrīvos to no atmirušām šūnām, viegli iesūksies un neatstās taukainas pēdas.
- kokosriekstu eļļa ir dabīgs, maigs un brīnišķīgs intīmais lubrikants
- relaksējoša masāža nav iedomājama bez kokosriekstu eļļas pateicoties tās maigajai smaržai un lieliskām barojošajām īpašībām.
- maigā kokosriekstu eļļa ir lieliski piemērota zīdainīšu un mazu bērniņu kopšanā- tā neizraisa alerģiskas reakcijas, jo nesatur ķīmiskas piedevas.
- kokosriekstu kēksiņi, kokosriekstu cepumi, kūkas un citi ēdieni iegūs izcilu garšu, ja gatavosi tos, izmantojot kokosriekstu eļļu!
SVARĪGI - Kokosriekstu eļļas kušanas temperatūra ir ap 24 grādiem pēc Celsija- tādēļ vasarā iesakām to uzglabāt ledusskapja siltākajā plauktā.
Jaunības eliksīrs- līdzeklis, kas ir vairāk kā 500 gadu vecs
Izspiediet caur ķiploku spiedi vai samaliet gaļas mašīnā 450 g ķiploku, izspiediet sulu no 24 citroniem un to visu iepildiet trīslitru burkā. Burku pārsieniet ar marli vai kādu citu plānu audumu un novietojiet uz 24 diennaktīm nostāvēties. 1 tējkaroti gatavā līdzekļa iemaisiet pusglāzē ūdens un dzeriet pirms gulētiešanas 10-15 dienas no vietas. Pirms lietošanas burku ar gatavo līdzekli saskaliniet.
Pretnovecošanās dzēriens
Vienādās proporcijās samaisiet kaltētas lavandu un salvijas lapiņas. Šāda maisījuma 100 gramus pārlejiet ar 1 litru sausā sarkanā vīna un trauku aizvākojiet. Izturiet divas nedēļas tumšā vēsā vietā, periodiski trauku ar uzlējumu sakratot. P/ec tam uzlējumu nokāsiet.
Dzeriet rītos un vakaros pa 30-50 mililitriem 30-40 minūtes pirms ēšanas.
Austrumu jaunības eliksīrs
Samaisiet 1 tējkaroti svaigi spiestas citrona sulas ar 2 tējkarotēm medus un pustējkaroti kvalitatīvas olīveļļas un lietojiet katru rītu tukšā dūšā.
Līdzeklis uzlabo gremošanas trakta darbību, sejas krāsu un aizkavē sklerozes veidošanos.
Ilgmūžības eliksīrs
Būs nepieciešams 100 g kaltētas asinszāles, kumelīšu, salmeņu un bērza pumpuru. To visu jāsasmalcina kafijas dzirnaviņās vai blenderī un kārtīgi jāsamaisa. Tad jāiepilda burkā un cieši jāaizvāko. Katru dienu 1 ēdamkaroti maisījuma aplejiet ar pusglāzi verdoša ūdens, ļaujiet 20 minūtes ievilkties, tad nokāsiet un pievienojiet 1 tējkaroti medus. Dzeriet siltu no rītiem 20 minūtes pirms ēšanas un vakaros 2 stundas pēc ēšanas. ārstniecības kursa ilgums ir tieši tik garš, kamēr izlietosiet visu drogu maisījumu. Šādi pagatavots līdzeklis jālieto reizi piecos gados. Tas attīra organismu no šlakvielām, uzlabo sirdsdarbību, aknu, nieru un aizkuņģa dziedzera darbību, kā arī paaugstina asinsvadu elasticitāti un aizkavē sklerozes un hipertonijas veidošanos.
Ārstnieciskie diedzētu graudu asni
Kviešu, rudzu vai kukurūzas graudus noskalot un izklāt vienā kārtā uz labi samitrināta kokvilnas auduma. Izklātos graudus pārklāt ar samitrinātu kokvilnas audumu un novietot 22-24 grādu temperatūrā. augšējo auduma kārtu periodiski jāmitrina. Asni parasti parādās pēc pāris diennaktīm.
Taču ārstniecisks efekts asniem ir tikai tikmēr, kamēr tie nav izauguši garāki par 1 mm. Graudaugu asnu dzinumi lietojami uzturā bez garšvielām vai kopā ar augļiem. Var pievienot arī salātiem un citiem ēdieniem. Ārstniecības kurss sastāda 3-4 nedēļas.
Tās, protams nav visas receptes, ko esam mantojuši no senčiem. Taču, ja izmantosiet kaut vai dažas veselības, skaistuma un ķermeņa atjaunošanas receptes, rezultāts pēc kāda laika būs acīmredzams. Tomēr jūs nedrīkstat aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm, pareizu uzturu un daudz ko citu, kas sastāda veselīgu dzīvesveidu.
Ķirbis skaistumam.
Ķirbju sēklās ir magnijs, kālijs, dzelzs un cinks, kas efektīvi palīdz cīņā ar akni, kontrolē organisma hormonālo līmeni, dabisko eļļu izstrādāšanos, regulējot to daudzumu un mazinot ādas taukainību, kā arī veicinot dzīšanas procesus.
Tāpat zeltainās ogas sēklas satur veselīgās taukskābes un vitamīnu E, kas nepieciešams ādas dabisko aizsargbarjeru veidošanai. Jāpiebilst, ka īpaši ieteicams lietot ķirbi gan uzturā, gan skaistumkopšanā ir taukainas ādas īpašniecēm, jo tas regulē sebuma izdalīšanās procesus.
Jāpiebilst, ka ķirbja molekulārā struktūra ļauj tajā esošajiem vitamīniem un mikroelementie nonākt ādas dziļākajos slāņos, tā mazinot gan ādas pigmentāciju, gan lobīšanos un normalizējot tās stāvokli.
Tā rezultātā ķirbis ir lielisks līdzeklis, lai novērstu brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi uz mūsu ādas izskatu un veselību, tā efektīvi aizkavējot arī novecošanās procesus.
Vērtējot ogas labvēlīgo ietekmi uz matu veselību, jāpiemin ķirbjos esošo enzīmu spēja veicināt matu augšanu, kā arī pasargāt matu folikulus no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes un uzlabot matu spīdumu, to struktūru un attiecīgi izskatu kopumā.
Jāpiebilst, ka ķirbji ir viena no vērtīgākajām rudens veltēm, ko iekļaut ikdienas uzturā arī to pozitīvās ietekmes uz veselību dēļ. Ogas mazina organismā notiekošos iekaisuma procesus, kā arī holesterīna līmeni un veicina toksīnu izvadīšanu no organisma, uzlabojot vēdera darbību.
Protams, ķirbjus varam lietot ne tikai uzturā, bet, kā jau minēts iepriekš, arī dažādu skaistumkopšanas līdzekļu un dabīgu masku veidā, kuras iespējams pagatavot arī mājās.
Visbiežāk ķirbi ieteicams kombinēt ar medu, citronu un olas dzeltenumu, tā iegūstot vērtīgus līdzekļus ādas un matu stāvokļa uzlabošanai.
Lūk, dažas receptes!
Mitrinoša sejas maska
Sablendē 200 gramus ķirbja ar četrām ēdamkarotēm bezpiedevu jogurta un četrām ēdamkarotēm medus. Uzklāj masku uz attīrītas sejas ādas un atstāj uz aptuveni 10 minūtēm, tad noskalo to no sejas ar siltu ūdeni.
Uzmanību! Šī maska nav ieteicama, ja tev uz jūtīga sejas āda ar izteiktu kapilāru tīklojumu tuvu ādas virskārtai.
Tumšos lokus un sejas pietūkumu mazinoša maska
Sarīvētu ķirbja mīkstumu liec starp diviem marles slāņiem un uzklāj uz attīrītas sejas ādas. Pēc 20 minūtēm noņem masku un noskalo seju ar vēsu ūdeni. Maska ir piemērota jebkura tipa sejas ādai.
Barojoša maskai taukainai sejas ādai
Bļodiņā samaisi trīsēdamkarotes vārīta ķirbja mīkstuma ar olas dzeltenumu un tējkaroti medus. Uzklāj masku uz attīrītas sejas ādas un ļauj lai tā iedarbojas 10 -15 minūtes. Tad noskalo masku ar aukstu ūdeni.
Poras, komedonus un taukainu spīdumu mazinoša maska
Lai samazinātu poras, atbrīvotos no melnajiem komedoniem un novērstu sejas ādas taukaino spīdumu, vienkārši ieberzē ādu ar notīrīta ķirbja gabaliņu, īpaši cītīgi apstrādājot pieri, zodu un citas problēmzonas. Pēc laika noskalo seju ar vēsu ūdeni.
Barojoša maska sausai sejas ādai
Bļodiņā uzputo divas ēdamkarotes vārīta ķirbja mīkstuma un samaisi ar vienu ēdamkaroti kvalitatīvas olīveļļas. Uzklāj masku attīrītai sejas ādai un atstāj uz 20 minūtēm, tad noskalo ar vēsu ūdeni.
Tonizējoša sejas maska visiem ādas tipiem
Nomizo un sarīvē gabaliņu ķirbja, izspied sulu no sarīvētās masas. Piesūcini ar sulu vates tamponu un vieglām kustībām uzklāj uz iepriekš attīrītas sejas ādas. Ļauj maskai iedarboties aptuveni 15 – 20 minūtes, tad noskalo seju ar vēsu ūdeni.
Atkārto šo procedūru trīs reizes nedēļā. Kursa ilgums – piecas nedēļas.
Atjaunojoša maska sausai, vīstošai sejas ādai
Nelielā daudzumā piena novāri gabaliņu nomizota ķirbja un sastampā, līdz iegūsti stingrai putrai līdzīgu konsistenci. Vienu ēdamkaroti ķirbja putras samaisi ar vienu olas dzeltenumu, vienu tējkaroti medus un pāris pilēm piena. Uzklāj masku uz iepriekš attīrītas sejas ādas un atstāj uz 15 minūtēm. Tad noskalo ar siltu ūdeni.
Nomierinoša maska jutīgai sejas ādai
Samaisi 1/3 glāzes ķirbja sulas ar 3 ēdamkarotēm auzu miltu, pievieno olas dzeltenumu, ēdamkaroti medus un visu kārtīgi sakul ar mikseri. Uzklāj masku uz iepriekš attīrītas sejas ādas, atstāj uz 15 minūtēm, tad noskalo ar siltu ūdeni.
Pīlādzis-Tev.Mūsu senči ir uzskatījuši pīlādzi par maģisku koku, kas atvaira ļaunos garus un pasargā māju no sliktas auras. Ienes arī savās mājās pīlādžus, lai visas likstas un negācijas paliek aiz durvīm!
Turklāt pīlādži parūpēsies arī par tavas veselības uzlabošanu - pīlādžu ogās ir pretiekaisuma vielas, tām ir nomierinoša un urīndzenoša iedarbība, ogas satur karotīnu, C,P un K vitamīnus. Pīlādžogas ir sens ārstniecības līdzeklis, kas tika izmantots cīņā ar ateroskrelozi, tajās esošās pektīnvielas un fitoncīdi normalizē holesterīna daudzumu asinīs.
Kaltēti pīlādži
Kaltēti pīlādži īpaši ieteicami gremošanas veicināšanai, ja ēsts pārāk daudz un sātīgi. Ogas paaugstina kuņģa skābes sekrēciju, līdz ar to, apēdot 10-15 kaltētas pīlādžogas, efekts būs tāds pats kā tabletēm, kas veicina gremošanu.
Kaltēti pīlādži ir arī lieliski zāļu tējas sastāvdaļa - pīlādžogu tēja noder pret saaukstēšanos un imunitātes stiprināšanai.
Pīlādžu aromterapija
Lai iesmaržinātu māju ar pīlādžu aromātu dari tā: ņem lēzenu trauku, saber tajā svaigas pīlādžogas, tad saliec uz tām svecītes metāla trauciņos jeb pļoškas. Degot svecītes sakarsēs metāla trauciņus un sasildīs pīlādžogas, līdz ar to telpā izplatīsies ēterisko eļļu aromāti.
Vēl vari vienkārši savērt svaigas pīlādžogas uz diega kā krelles un izmantot kā dekoru - vai nu pie aizkariem, vai kur citur. Laika gaitā ogas sakaltīs un kamēr tas notiks, gaisā virmos rūgtens aromāts.
Pīlādži skaistumkopšanā
Pīlādžogas plaši tiek lietotas skaistumkopšanā - matu, zobu un smaganu stiprināšanai. Pīlādžu ogām piemīt baktericīda un pretiekaisuma iedarbība, tāpēc tās lieliski der zobu un smaganu stiprināšanai, kā arī elpas atsvaidzināšanai - ik pa laikam pakošļā pa kādai svaigai ogai. Savukārt saspaidītas pīlādža ogas palīdz, ja ir ādas iekaisumi. Tikai jāņem vērā, ka īpaši jutīgai sejas ādai pīlādžogu aktīvās vielas var izraisīt apsārtumu.
Pīlādžu-šokolādes maska
Vienu tāfelīti melnās šokolādes izkausē ūdens peldē, pievieno saberztus pīlādžus, rūpīgi samaisi. iegūto masu vēl siltu (bet ne karstu!) iemasē ādā- dekoltē zonā, uz krūtīm, uz rokām, vēdera, kājām un citām ķermeņa daļām. Masējot ievēro principu: no kāju un roku pirkstu galiņiem virzienā uz sirdi. Šāda maska būs bauda ādai, ožai un katrai organisma šūniņai. Pēc 15 minūtēm jānoskalojas siltā dušā.
Pīlādži kulinārijā
PĪLĀDŽI MEDŪ
Nepieciešams: pīlādžogas, medus, burka
Pagatavošana: Skaistākās un lielākās pīlādžogas saber glītā traukā (der mazas burciņas vai citi trauki, kas noslēdzami) un pārlej ar medu. Uzliec vāciņu un izdekorē - būs ne vien labs līdzeklis pret saaukstēšanos un gardums pie tējas, bet arī mīļa dāvaniņa tuviniekiem vai draugiem.
PĪLĀDŽI PŪDERCUKURĀ
Nepieciešams: Glāze ūdens, glāze cukura, pīlādžogas, pūdercukurs
Pagatavošana: no glāzes ūdens un glāzes cukura izvāri sīrupu. Tad karstajā sīrupā iemet pīlādžogas, uzmanīgi ar sietiņu izņem tās ārā, ātri notecini un žigli, bet rūpīgi apviļā tās pūdercukurā, pēc tma ļauj, lai tās kārtīgi apžūst. Garšo vēl labāk nekā dzērvenes pūdercukurā!
PĪLĀDŽU ŽELEJA
Nepieciešams: 1 litrs pīlādžu sulas, pusotra kilograma cukura.
Pagatavošana: Ja pīlādži tiek lasīti pirms salnām, tad ogas nomazgā, applaucē un ūdeni nolej. Uzlej no jauna tīru ūdeni tā, lai ogas nosedzas, un ogas applaucē. Atdzesē un izspiež. Izmanto arī ūdeni, kurā ogas tika plaucētas. Pieliek cukuru un ļauj tam 24 stundas pakust vai arī maisot tūlīt vārīt uz straujas uguns. Jānoputo. Vāra 10-15 minūtes. Karstu lej burkās un aizskrūvē vai aizvāko. Želeja sarec 2-4 stundu laikā, kad tā atdzisusi.
Cidonija.
Rudenī, kad visapkārt plosās dažādi vīrusi, dabiskai imunitātes stiprināšanai noteikti palīdzēs cidonija. Jāatzīmē, ka tās ārstnieciskā iedarbība pie mums netiek pietiekami novērtēta un tā vietā, lai iegādātos aptiekā vitamīnus, labāk tos uzņemt ar cidonijām. Tas būs gan lētāk, gan efektīvāk, jo neviena ķīmiski radīta tablete nespēj mūsu organismam dot to, ko dabisks auglis.
Mīlas auglis
Tiek uzskatīts, ka cidoniju izcelsmes vieta ir Persija un senatnē to uzskatīja par ābola paveidu..Cidonijai īpaša nozīme bija senajā Grieķijā – tās obligāti bija jālieto kāzu dienā, lai jaunlaulāto kopdzīve būtu tikpat cēla, kā cidonijas aromāts. Augļa zinātniskais nosaukums cēlies no senās Kipras pilsētas Cidon vārda. Mūsdienās tiek kultivētas aptuveni 400 cidoniju šķirnes, bet Latvijā nopietna cidoniju audzēšanai aizsākās 50gados, kad selekcionāram Albertam Tīcam Pūres selekcijas un izmēģinājumu stacijā izdevās no dekoratīvās Japāņu cidonijas izveidot augļkopībai piemērotu krūmcidoniju CIDO.
Cidonija labam garastāvoklim
Cidonija ir ļoti būtisks vitamīnu avots un satur A, B1, B2, C, E, PP vitamīnus., kāliju pektīnvielas, balastvielas, minerālvielas. Starp citu, šajā auglī ir 4 reizes vairāk C vitamīna nekā ābolā. Latvijas platuma grādos cidoniju noteikti vajadzētu uzturā lietot rudenī, kad sākas saaukstēšanās un vīrusu periods. Cidonija papildinās organismu ar vitamīniem, bet tās miziņā esošās eļļas stiprina plaušu un bronhu audus. Augli iesaka lietot arī kuņģa darbības stabilizēšanai un pat garastāvokļa uzlabošanai, jo organiskās skābes atstāj labvēlīgu ietekmi uz cilvēka psihi. Nereti cidonijas liek drēbju skapī, lai veļa un apģērbs patīkami smaržotu.
Ideāla marmelādei
Rudens periodā cidonijas ieteicams lietot uzturā svaigā veidā pie tējām, spiežot sulu vai vienkārši sagriežot un aplejot ar cukuru. No šiem augļiem gatavo ievārījumus, džemus, kompotus, marmelādi. Starp citu, apzīmējums "marmelāde" cēlies no cidoniju nosaukuma portugāļu valodā - marmelo.Vērtīgās aromātiskās vielas atrodas galvenokārt cidoniju mizā un zemmizas slānī. Mizu novārījumu var izmantot sīrupa gatavošanai.
Karstais veselības dzēriens drēgnajiem rudens vakariem
Sastāvdaļas
1 ēdamkarote cidoniju sīrupa, 1 ēdamkarote medus, sakapāts ingvera gabaliņš, šķēlīte citrona, tēja
Pagatavošana:
Cidoniju sīrupu samaisa ar medu. Pielej stipru tēju. Pieliek šķēlīti citrona un ingveru.
Uz veselību!
Smiltsērkšķu eļļa ir spējīga ātri dziedēt rētas, ārstēt ādas slimības un labvēlīgi iespaidot cilvēka ārējo izskatu.
1. Smiltsērkšķu eļļa sejai.
Maska sejai tiek pagatavota no smiltsērkšķu sulas (1 tējkarote), eļļas (1 tējkarote) un viena olas dzeltenuma. Visas sastāvdaļas rūpīgi samaisa un vairākām kārtām uzklāj uz sejas. Tāda maska mitrina un baro ādu.
Atjaunojoša sejas maska: 0,5 tējkarotes smiltsērkšķu sulas, 1 tējkarote medus un daži eļļas pilieni. Visu kārtīgi saputo. Iegūto maisījumu uzklāj uz sejas un kakla ādas, atstāj uz 15 minūtēm, tad nomazgā ar siltu ūdeni un pēc tam ar aukstu ūdeni.
Tonizējoša smiltsērkšķu maska sausai un novecot sākušai sejas ādai tiek pagatavota no 1 olas dzeltenuma, 1 tējkarotes eļļas un 1 tējkarotes smiltsērkšķu sulas.
Smiltsērkšķu sulas vietā var izmantot citu svaigi spiestu sulu (kivi, citrusaugļu, ābolu).
Savelkoša maska: viendabīgā masā sajauc 1 olas dzeltenumu, 1 tējkaroti smiltsērkšķu eļļas un 0,5 karoti dzelteno kosmētisko mālu. Iegūto maisījumu uzklāj uz sejas un nomazgā ar siltu ūdeni pēc 15 min.
2. Smiltsērkšķu eļļa lūpām.
Smiltsērkšķu eļļa palīdzēs vēja aprautās lūpas, uz kurām ir parādījušās sīkas plaisiņas, padarīt atkal maigas un veselas. Lūpas uz dažām minūtēm ir jāsasmērē ar smiltsērkšķu eļļu 2 – 3 reizes dienā.
3. Smiltsērkšķu eļļa matiem.
Ja pēc daļējas matu balināšanas vai ķīmiskiem ilgviļņiem mati ir bojāti, tad ātrai folikulu atjaunošanai galvas ādā ierīvējiet smiltsērkšķu eļļu.
Šo procedūru var izmantot pret priekšlaicīgu matu izkrišanu. Paralēli divas reizes dienā vēl labākam rezultātam, lietojiet 1 tējkaroti smiltsērkšķu eļļas.
Lai atbrīvotos no blaugznām, lieto matu masku no smiltsērkšķu (1 ēdamkarote) un olīvu (6 ēdamkarotes) eļļām. Masējošām kustībām to uzklāj matiem un atstāj uz 30 min. Ārstēšanas kurss – 2 reizes nedēļā 2 mēnešu garumā.
Maska no smiltsērkšķu eļļas sausiem matiem: ņem 2 ēdamkarotes olīvu un 2 ēdamkarotes smiltsērkšķu eļļas, sajauc ar svaigu olu, uzklāj uz matiem, ietin un atstāj uz pusotru stundu.
Pie plikpaurības lieto novārījumu no 2 ēdamkarotēm ogu un lapu un 2 glāzēm ūdens. Maisījumu vāra dažas minūtes, tad atstāj uz 3 stundām ievilkties un izkāš. Novārījumu lieto pa 150 ml divas reizes dienā pirms ēšanas un katru vakaru, pirms gulētiešanas ierīvē galvas ādā. Pēc matu mazgāšanas smiltsērkšķu eļļu arī ierīvē galvas ādā.
4. Smiltsērkšķu eļļa skropstām.
Smiltsērkšķu eļļu izmanto skropstu barošanai, stiprināšanai un augšanas paātrināšanai. Var izmantot tikai smiltsērkšķu eļļu vai arī vairāku eļļu maisījumu. Uz attīrītām skropstām uzklāj eļļu un atstāj.
Skropstas var stiprināt ar zivju eļļu olīvu eļļā un vitamīna E eļļas šķīdumu. Ārstēšanas ilgums – aptuveni mēnesis. Uzklājot skropstām vajag izvairīties no nokļūšanas uz acs gļotādas. Skropstu maskas nomazgā ar siltu ūdeni.
5. Smiltsērkšķu eļļa nagiem.
Trauslu un lūstošu nagu kopšanai vajag ierīvēt eļļu nagā reizi dienā. To dara mēnesi vai divus.
Brūklenes skaistumkopšanai un veselībai
Brūkleņu ogas satur А, С, Е, В grupas vitamīnus, pektīnus, vērtīgos cukurus, mikroelementus (varu, mangānu), organiskās skābes, tādas kā citronskābe, ābolskābe, skābeņskābe, skudrskābe, benzonlskābe, pateicoties kurai ogas var glabāties ļoti ilgi, ēteriskās eļļas utt..
Brūkleņu ogu un lapu vērtīgās īpašības izmanto medicīnā, fitoterapijā un kosmetoloģijā. Medicīnā plaši tiek pielietota brūkleņu urīndzenoša, hipotonizējoša, žultidzenoša, antiseptiska, savelkoša iedarbība un brūklenes spēja regulēt minerālvielu apmaiņu.
Preparāti no brūkleņu lapām tiek pielietoti nieru un urīnpūšļa, gastrītu ar pazeminātu skābuma pakāpi, hipertonijas sākuma stadijas, locītavu saslimšanu gadījumā. Bet rudenī, ar aukstumu iestāšanos, ogu uzlējums var palīdzēt saaukstēšanās gadījumā. Pagatavot to ir ļoti viegli. Vajag vienu ēdamkaroti ogu samaidzīt ar koka karoti un pārliet ar 1 glāzi verdoša ūdens, atstāt uz 30 minūtēm. Lietot pa ½ glāzi 2 - 3 reizes dienā.
Lietojot brūkleņu lapu novārījumu, mēs varam tik galā ar tūskām, mazināt nogurumu un smagumu kājās, kas parādās vēnu nosprostojuma gadījumā. Vajag pārliet ar glāzi verdoša ūdens 2 ēdamkarotes lapu, paturēt 30 minūtes ūdens vanniņā. Atdzesēt 10 minūtes, izkāst, iegūto novārījumu atšķaidīt līdz sākotnējam apjomam (1 glāze). Lietot pa ½ glāzi 2 reizes dienā.
Maska no svaigajām ogām mitrinās, tonizēs, izlīdzinās ādas toni. Pateicoties sastāvā esošajiem antioksidantiem, toksīnu izvadīšanas spējai, āda izskatīsies svaiga un pilna enerģijas. Bet matu skalošana ar brūkleņu ogu un lapu novārījumu palīdzēs uzlabot matu un galvas ādas stāvokli.
Tautas ārstnieciskie līdzekļi. Šīs receptes ir tikai ieteikumi
Tautas receptes
Оrganisma attīrīšana
* Kartupeļu sula – tā attīra organismu, ārstē kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, gastrītu, hipertoniju, veicina brūču dzīšanu. Kartupeļu sula stimulē organisma sistēmu darbību kopumā. Tautas medicīnā kartupeļi pazīstami kā bakterocīdi, pretklepus un pretspazmu līdzekļi. Kartupeļu mizu tēja savulaik ir ieteikta pat vēža ārstēšanai. Kartupelis ieteicams arī novājinātam organismam, jo tas ir bagāts ar C vitamīnu un ir viegli sagremojams produkts (pie nosacījuma, ja sagatavošanas procesā netiek lietotas liekas taukvielas).
* Asinsvadu tīrīšanai, asinsrites uzlabošanai un trombu šķīdināšanai ar svaigiem kastaņu ziediem pieber 1/2 litra burku, pārlej ar degvīnu, ļauj iestāvēties 2 nedēļas. Dzer pa 30 pilieniem 1 reizi dienā no rīta pirms ēšanas.
Tulznas
+ Ziepes-sodu vannas (1 sodas karote uz 1l ūdens). Izdarīt ikdienā uz nakti 20min laikā.
+ Noslaucīt tulznas ar tomāta gabaliem vai tomātu pastas.
+ Izdarīt to maisījuma kompreses no strutenes un cūku taukiem (1:1).
+ Dabiska propolisa pielikums, kuru vajag piestiprināt ar plaksteru.
+ Svaiga ķiploka sula vai putra. Pielikt marlē pie izsautētajām tulznām.
Bezmiegs
+ Bezmiega gadījumā ir ieteicams uz pieres uzlikt kompresi no māliem, izšķīdinātiem rūgušpienā.
+ Baldriāna sakne uzlabo miega kvalitāti, bet muskatriekstu ekstrakts paildzina miegu.
+ Vecākiem cilvēkiem, kas cieš no bezmiega, lavandas eļļas ieelpošana palīdz iemigt un arī paildzina miegu.
Blaugznas
+ Ņemam četras ēdamkarotes pūpolvītola mizas un lielā dadža sakņu maisījuma (2:3) vāra 10 minūtes litrā ūdens slēgtā traukā, atdzesē un izkāš. Pret blaugznām izmanto matu skalošanai pēc mazgāšanas.
+ Diždadža saknes maska — palīdz atbrīvoties no blaugznām, mazina matu izkrišanu, nostiprina matu saknes, baro matus ar vajadzīgajiem vitamīniem. Sastāvdaļas: 10–20 g smalcinātas, kaltētas diždadža saknes, 1 glāze ūdens. Kā pagatavot:aplej diždadža sakni ar karstu ūdeni un karsē uzlējumu uz lēnas uguns 10–15 minūtes. Atdzesē uzlējumu un nokāš. Iegūto uzlējumu iemasē matu saknēs 2–3 reizes nedēļā pēc matu mazgāšanas. Papildus tam ar šo uzlējumu skalo matus.
+ Matu stiprināšanai un pret blaugznām palīdz māllēpju ziedu novārījums, ar kuru smērē matus.
Klepus
+ Viena no tautas metodēm ir mazajam iekarināt kaklā ķiploka daivinu, vai ielikt to vinam kabatā.
+ Atklepošanu veicina karstas kāju vanniņas.
+ Glāzi rutku sulas sajauc ar ēdamkaroti medus, uzkarsē, taču nevāra. Dzer pa trim malkiem 3 – 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
+ Sīpola sulu sajauc ar medu (1:1), kas uzkarsēts ūdens peldē. Ja ir aizsmakusi balss un klepus, lieto pa ēdamkarotei 3 – 4 reizes dienā pirms ēšanas.
+ Sinepju vai piparu plāksteri un bankas uzlabo asinsriti un mazina elpceļu iekaisumu.
Galvassāpes
* Galvas sāpju gadījumā māla plāceņus liek uz pakauša un pieres. 2 reizes dienā pielieto sēdvannu ar salviju. Vakarā sagatavo sekojošu kompresi: ņēm māla piku, izmērcē to ūdenī un ar kociņu izmaisa, līdz ziedes konsistencei, pievieno mazliet etiķi. Ziedi uzklāj uz kāju pēdām, aptin pēdas un uzvelk siltas zeķes. Pēc stundas kompresi var noņemt;
* auksta komprese uz pieres vai uz galvaskausa pamatnes;
* ķemmējot matus ar nefrīta ķemmi jūs masējat galvas ādu, stimulējot asinsriti, bet pats akmens noņem spriedzi un nogurumu;
* galvas punktu masāža ir pats labākais līdzeklis pret galvas sāpēm.
Asinsspiediens
* Vienkārša, bet iedarbīga recepte asinsspiediena pazemināšanai: 1 glāze burkānu sulas, 1 glāze sarīvētu mārrutku un 1 glāze medus, visu labi samaisa un ievieto burkā ar stingri noslēdzamu vāciņu. Dzer pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas (pirms tam labi samaisot, vēlams ar koka mentīti).
* Tautā labi zināma aroniju spēja pazemināt asinsspiedienu. Te vislabāk derēs aroniju sula – pusglāze sulas no rītiem. Maigāks asinsspiediena pazemināšanas veids ir aroniju sīrupa morss.
* Bērza lapas, māteres laksti, amoliņa laksti un tīruma kosas laksti samazina asins recēšanas spēju, tā mazinot trombu veidošanās risku, veicina nieru darbību, kā rezultātā no organisma izdalās liekais šķidrums. Jau kopš seniem laikiem tiek lietoti, lai novērstu sirdsdarbības ritma traucējumus: palēnina sirdsdarbību, ja tā ir paātrinātā nervozitātes un spriedzes dēļ, uzlabo sirds un citu orgānu apasiņošanu un samazina asinsspiedienu.
Gastrīts ( kuņģa iekaisums)
+ Gastrīta, dedzināšanas sajūtas, kuņģa žūlas, zarnu kolikas, enterokolītu, caurejas gadījumos dzer mālu ūdeni (20 g. māls un 150 ml ūdens ) 2 reizes dienā, no rīta un vakarā pirms ēšanas, pa 1 ēdamkarotei.
+ Kartupeļu sula tiek lietota pret paaugstinātu kuņģa skābumu. Slimojot ar gastrītu ar palielinātu kuņģa skābes izdali, lieto pa ½ glāzei kartupeļu sulas 30 – 40 minūtes pirms ēšanas 1 – 2 reizes dienā. Ārstniecības kurss – ne mazāk par mēnesi.
Palūkojies savā virtuves skapītī - tur ir tik daudz kā, ko izmantot skaistumkopšanā! Piparmētras, kumelītes, liepziedi, auzu pārslas, kartupeļu milti, kāposti un vēl un vēl.
"Tev-skaistajai"iesaka 15 dabisku skaistumkopšanas līdzekļu receptes. Palutini un pabaro savu sejas ādu!
Auzu pārslu maska
Auzu pārslām pievieno mazliet citrona sulas un piena, uzziež putriņu uz sejas un pēc 20 minūtēm noskalo ar siltu ūdeni. Masku iesaka taukainai ādai.
Auzu pārslu novārījums
Vakaros iesaka sejas ādu tīrīt ar auzu pārslu novārījumu. 2 ēdamkarotes auzu pārslu vārīt 5 - 10 minūtes vienā litrā ūdens, izkāst un atdzesēt. Novārījums mīkstina ādu. Ir sevišķi labs jūtīgai un iekaisušai ādai.
Tonizējošs medus un citrona šķīdums
2 ēdamkarotes vārīta ūdens pievienot 1 tējkaroti medus, sajaukt, atdzesēt un pievienot ½ citrona sulas. Notīrīt sejas ādu vakarā pirms krēma uzlikšanas. Iesaka taukainai ādai.
Alvejas toniks
Taukainu, porainu, ar tendenci uz pinnēm sejas ādu var ierīvēt ar konservētu alvejas sulu. Konservēšana: 4 daļām alvejas sulas pievieno 1 daļu spirta. Glabāt aukstā un tumšā vietā pudelītē ar stingri piegulošu korķi.
Maska ādai, kura nepanes mazgāšanu ar ziepēm
1 tējkaroti kartupeļu miltu sajauc ar 1 litru novārīta ūdens. Sausa sejas āda pēc šādas mazgāšanas kļūst mīksta.
Liepziedu ledus gabaliņi
No rītiem seju iesaka tīrīt ar ledus gabaliņiem, kuri sasaldēti no liepziedu uzlējuma (1 tējkaroti liepziedu aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties 10 -15 minūtes), tad atdzisušu uzlējumu salej formiņās un liek saldētavā.
Pret sīkām grumbiņām ap acīm (pret zosu kājiņām)
Katru vakaru ar pirkstu galiem iesist ādā ap acīm nelielu daudzumu mandeļu eļļas, atstāt uz 30 minūtēm. Lieko noņemt ar salveti.
Piparmētras toniks
Ņem 1 ēdamkaroti piparmētru lapu, aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 30 minūtes. Mazgājoties, ūdens vietā lietot uzlējumu. Lieliski atsvaidzina sausu, savītušu un novecojošu ādu. No šāda uzlējuma var saldēt arī ledus gabaliņus. Ar tiem var rīvēt sejas, kakla un krūšu ādu. Šī procedūra tonizē ādu, izlīdzina grumbas, noņem nogurumu.
Barojoša maska Afrodīte
Ņem 1 citrona sulu, 1 ēdamkaroti kukurūzas vai olīveļļas, 1 ēdamkaroti medus. To visu rūpīgi samaisa un ar vates gabaliņu uzklāj uz sejas un kakla. Kad maisījums apžuvis, uzklāj otru kārtu. Maksa ir ļoti veselīga sausai, novecojošai, apvītušai ādai. Šo masku ieteicams lietot 2 mēnešus, 1-2 reizes nedēļā. Kursu atkārto pēc 3 mēnešiem.
Kāposta maska
Paņem pāris kāpostu lapas, applaucē ar nelielu daudzumu verdoša ūdens, lai tās kļūtu mīkstas. Jāliek uz sejas un kakla ādas, jātur 20 minūtes, noskalo ar siltu kumelīšu uzlējumu.
Apelsīna maska
Izkaltētu apelsīna mizu un šķiedru samalt kafijas dzirnaviņās, pievienot 1 tējkaroti krējuma, 1 olas dzeltenumu, visu rūpīgi samaisīt. Klāt uz sejas un kakla ādas, turēt 20 minūtes. Maska labi baro, vitaminizē un atsvaidzina ādu.
Banāna maska
Banānu samīca putriņā, pievieno 1 tējkaroti citrona sulas. Masku klāj uz sejas, tur 15 - 20 minūtes, noskalo ar siltu ūdeni. Masku liek katru dienu vai pārdienas. Kurss - 20 maskas. Masku iesaka taukainai ādai.
Avokado maska
Ņem 2 olas dzeltenumus, 2 tējkarotes ābolu etiķa, 2 ēdamkarotes jebkuras eļļas, 1 tējkaroti citrona sulas. Ar mikseri sakuļ olas dzeltenumus, pa pilienam pievieno ābolu etiķi un eļļu. Ar dakšiņu samīca avokado mīkstumu, pievieno citrona sulu, un visu kopā ar olu dzeltenumiem ātri sakuļ mikserī. Masku iesaka likt uz nakti (pirms tam sejas ādu notīrīt), no rīta masku nomazgāt ar siltu ūdeni. Ietiecama sausai un normālai ādai.
Kumelīšu krēms
Gatavo uzlējumu no kumelītēm: 3 ēdamkarotes kumelītes aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 30 minūtes, atdzesē un izkāš. Izkausē 50 gramus margarīna, pievieno 1 ēdamkaroti eļļas (jebkuras). Visu rūpīgi sajauc, klāj uz sejas un kakla ādas, var uzglabāt ledusskapī. Lieto sausai, jutīgai vai normālai ādai.
Kumelītes ar eļļu
Puslitra burku piepildi ar kumelītēm, pievieno eļļu, lai kumelītes būtu pārsegtas, stingri noslēdz burku un noliec uz 6 nedēļām siltā vietā. Eļļa ar kumelītēm labvēlīgi iedarbojas uz sausu un jutīgu ādu.
Kefīra matu maska sausiem matiem(mitrinoša)
Nedaudz uzsildiet kefīru vai paniņas tā, lai kefīrs nesajiet kunkuļos, uzklājiet to uz sausiem matiem un apļveida kustībām kārtīgi ierīvējiet to matu saknēs. Tad izlīdziniet kefīru visu matu garumā. Aptiniet galvu ar celofāna plēvi un dvieli. Pēc 30 minūtēm kārtīgi izskalojiet galvu ar siltu ūdeni. Ar šīs maskas palīdzību ļoti labi tiek atjaunota sauso-trauslo matu struktūra. Kā arī šī maska lieliski mitrina matus ,piedod matiem spīdumu un kuplumu.
Matu maska sausiem matiem
Lai pagatavotu šo masku, jums būs nepieciešams 3 ēdamkarotes olīveļļas, 1 olu dzeltenums un 1 ēdamkarote medus. Visu kārtīgi samaisiet un uzklājiet sausiem matiem, paturiet 20 minūtes un mazgājiet ārā. Šī ir ļoti efektīva un iecienīta matu maska.
Medus matu maska sausiem matiem
Lai pagatavotu šāda tipa masku, jums būs nepieciešams 1 ēdamkarote dadžu eļļas(var nopirkt lielveikalos, aptiekās un „Drogas” veikalos) 1ēdamkarote alvejas sulas, 1 tējkarote medus un visu kārtīgi samaisiet. Sanākušo masu kārtīgi ierīvējiet sausās matu saknēs. Turiet masku vienu stundu un tad mazgājiet galvu kā parasti.
Matu maska ļoti sausiem matiem
Lai pagatavotu šādu masku, jums būs nepieciešams -1 olas dzeltenums, 1 tējkarote medus, 1 ēdamkarote majonēzes un 2 saspiesti ķiploku daiviņas. Visus ingredientus samaisiet un kārtīgi ierīvējiet sausu matu saknēs un vienmērīgi izlīdziniet visu matu garumā. Apsedziet galvu ar siltu dvieli. Paturiet masku 30-40 minūtēs un tad mazgājiet nost. Šādu masku var lietot 1-2 reizes nedēļā.
Piena un medus matu maska sausiem matiem
Lai pagatavotu šādu masku, jums būs nepieciešams 100 ml silta piena un 1-2 ēdamkarotēm medus. Ja medus ir ļoti biezs, tad nedaudz uz ūdens bāzes pakausējiet to. Visu kārtīgi samaisiet un uzklājiet uz sausiem matiem. Paturiet matos 1 stundu un tad nomazgājiet galvu ar šampūnu kā parasti. Pēc šīs maskas mati kļūst viegli, mīksti un spīdoši.
Medus un jogurta abrazīvais krēms
Šis līdzeklis piemērots taukainai ādai.
Jogurts satur ādu nomierinošu pienskābi, medus ādu mitrina un dziedē,smalki samaltās mandeles un auzu pārslas maigi attīra, bet lavandas ēteriskā eļļa līdzsvaro jebkura tipa ādu.
1 tējkarote smalki samaltu mndeļu
2 tējkarotes samaltas auzu pārslas
1 ēdamkarote jogurta ar zemu tauku saturu
1 tējkarote medus
1 pil. Lavandas ēteriskās eļļas
Visas sastāvdaļas sajauc kopā. Vispirms samitrina ādu ar siltu ūdeni, tad viegli iemasē abrazīvo krēmu ādā. Pēc tam seju noskalo ar siltu ūdeni un lieto tonizējošu losjonu un mitrinātāju.
Lai gripa nepieveiktu. Vecmāmiņu receptes
Gripas laikā profilakses nolūkā der ķiploku izvilkums: 23 daiviņas sasmalcina un aplej ar 30-50 ml verdoša ūdens, noliek uz 1-2 stundām ievilkties. Izkāš. Iegūto šķidrumu pilina degunā: katrā nāsī 2-3 pilienus ( 1-2 reizes dienā). Pēc 2 dienām pagatavo jaunu izvilkumu.
Gripas laikā profilakses nolūkā der ķiploku izvilkums: 23 daiviņas sasmalcina un aplej ar 30-50 ml verdoša ūdens, noliek uz 1-2 stundām ievilkties. Izkāš. Iegūto šķidrumu pilina degunā: katrā nāsī 2-3 pilienus ( 1-2 reizes dienā). Pēc 2 dienām pagatavo jaunu izvilkumu.
Ja neizdevās izsargāties no saslimšanas, sarīvējiet ķiploku uz smalkas rīves un divas reizes dienā ( 10-15 min. ) ieelpojiet tā smaržu.
Ja aizsmacis kakls, karoti medus sajauc ar olas dzeltenumu un iemaisa glāzē karsta piena. Dzer no rīta pirms ēšanas.
Ja sāp kakls un ir iesnas, uzvāra salviju tēju, pievieno medu un laiku pa laikam ieņem pa ēdamkarotei.
Lai organisms būtu stiprāks, katru dienu lietojiet C vitamīnu.
Sasmalciniet dažas ķiploku daiviņas un ēdiet ik vakaru ar sviestmaizi.
Dzeriet tēju no dažādiem zāļu maisījumiem, piemēram, liepziediem un plūškoka ziediem (1 : 1). Tēju saldiniet ar medu.
Pret saaukstēšanos ieteicama vanna, kuras ūdenim pievienota plāni sagriezta ingvera sakne.
Vislabākie pret apaukstēšanās līdzekļi ir medus, sīpoli, puravi un ķiploki. Ēdiet tos katru dienu!
Ja ir iesnas, sagatavojiet dažas karotes kumelīšu novārījuma. Izkāsiet un izšķīdiniet 2-3 karotes medus. Šķidrumu ielejiet mazā pudelē un vairākas reizes dienā piliniet degunā.
Ja ir klepus, ņemiet 2 lielas alvejas lapas, sagrieziet, pievienojiet glāzei medus un ļaujiet tumšā vietā ievilkties. Lietojiet pa ēdamkarotei 3x dienā.
Samaliet dzērvenes un sajauciet ar medu. Ēdiet 3 x dienā pa karotei. Tā jūs stiprināsiet organismu un apsteigsiet saaukstēšanos.
Ēdamkaroti uzsildīta medus sajauc ar 1 citrona sulu un 2 svaigām olām. Rūpīgi sakuļ viendabīgā masā un pievieno glāzi auksta asinszāļu uzlējuma. Vēlreiz samaisa. Lieto pa 2-3 ēdamkarotēm (maziem malkiem) reizi stundā.
Mandarīna mizas izvilkums spirtā vai ūdenī, kā arī žāvētas mandarīna mizas novārījums mīkstina klepu un veicina krēpu atdalīšanos.
Tautas līdzekļi pret klepu, iesnām, augstu temperatūru
Ja esat saaukstējušies, jums ir iekaisis un sāpošs kakls vai paaugstinājusies ķermeņa temperatūra, neķeriet uzreiz pēc sintētiskajām tabletēm. Pamēģiniet labāk vienkāršus tautas līdzekļus, kas būs krietni nekaitīgāki veselībai un piedevām vēl tikpat efektīvi.
1. Sāpes kaklā mazina citronu dzēriens ar medu. Jāatceras, ka bērnam līdz gada vecumam medu nedrīkst dot.
2. Iekaisušu kaklu nomierina buljons, turklāt tas ir barojošs un tradicionāls līdzeklis, ko drudža laikā dod jebkura vecuma pacientam.
3. Klepu mazina tvaiku elpošana. Ja bērnam ir mokošs klepus, apsēdieties ar viņu vannas istabā un, kamēr karstais ūdens piepilda vannu, ļaujiet viņam ieelpot ūdens tvaikus.
4. Klepu mazina rutka sula un piens proporcijā 1:1 ar 6 ēdamkarotēm medus. Uzsilda līdz vārīšanās temperatūrai. Lieto pa 1 ēdamkarotei ik pēc pāris stundām.
5. Klepu mazina maisījums, ko pagatavo no 2 ēdamkarotēm sviesta, 2 svaigiem olu dzeltenumiem, 1 tējkarotes kviešu miltiem, 2 tējkarotēm medus. Lieto pa 1 tējkarotei ik pēc pāris stundām.
6. Pret augstu temperatūru- mežrozīšu augļu tēja (C vitamīns), upeņu, meža aveņu, liepziedu tēja (C vitamīna avots, sviedrējoša, pretiekaisuma iedarbība).
Ķiploki veselībai
Ķiploki ar savām garšas īpatnībām un ārstnieciskajām īpašībām cilvēkiem pazīstami jau no seniem laikiem. Savu izplatību pa pasauli tie sākuši no Vidusāzijas. Ķiplokus pārtikā lietoja jau senajā Ēģiptē, Romā, Grieķijā un Indijā. Svaigs ķiploks ietilpa gan Romas leģionāru ikdienas maltītē, gan arī Ēģiptes piramīdu cēlāju ēdienkartē. Tika uzskatīts, ka tas piešķir drosmi un spēku.
Senajā Ķīnā ķiplokus izmantoja kā garšvielu un līdzekli ļauno garu atbaidīšanai- ķiploka saišķi tika karināti pie katras mājas ārdurvīm. Arī ķiploka labums veselībai un tā ārstnieciskās īpašības bija tikpat plaši pazīstamas- ķiploks ietilpa dezinficējošu un dziedējošu smēru sastāvā. Ar ķiploku ārstēja gremošanas un elpošanas orgānu saslimšanas, asinsrites traucējumus.
Arī mūsdienās ķiploku lietošana uzturā palīdz novērst daudzas saslimšanas, it īpaši asinsvadu. Ķiploka sastāvā ietilpst vairāk kā 100 dažādu vērtīgu vielu, vitamīnu, minerālu un savienojumu, no kuriem par nozīmīgāko tiek uzskatīts allicīns. Šis sēra savienojums ir viens no spēcīgākajiem antioksidantiem, kas atslābina asinsvadu sieniņas, veicina trombu sairšanu un novērš to veidošanos. Allicīns arī samazina holesterīna līmeni asinīs un saārda aterosklerotiskās plātnītes.Tas viss stimulē asins riņķošanu asinsvados, kā rezultātā visi orgāni tiek labāk apgādāti ar skābekli. Allicīns ir ienaidnieks nr.1 streptokokiem, stafilokokiem un daudzām citām baktērijām, vīrusiem un infekcijām.
Sistemātiska ķiploka lietošana uzturā palīdz novērst vēža šūnu veidošanos. Tas notiek pateicoties tiem pašiem antioksidantiem, kas aizsargā organismu no brīvo radikālu uzbrukuma, neļaujot bojāt DNK.
Tautas medicīnā ar ķiploka sulu apstrādā kukaiņu kodumus, pamatā bišu un lapseņu dzēluma vietas. Ķiploka tvaikus ieelpo pie gripas saslimšanām un tās simptomiem (iesnas, klepus), bet saspiestu ķiploku lieto ārīgi kārpu ārstēšanai, ādas izsitumiem, tulznām u.c.
Svarīgi
Taču nedrīkst neņemt vērā, ka līdzās kaitīgu baktēriju likvidēšanai, ķiploks iznīcina arī organismam labvēlīgās baktērijas. Tāpēc lietojot to profilaktiski vai pie saslimšanām, galvenais ir nepārspīlēt. Īpaši uzmanīgi ķiploks jālieto sirds slimniekiem- pārmērīga to lietošana var izsaukt asinsvadu spazmas. Tāpat ķiploka pārdozēšana var novest pie ādas čūlu rašanās un kuņģa un zarnu trakta floras noārdīšanas.
Dienā jāapēd tikai 1- 2 svaiga ķiploka daiviņas- tās palīdzēs jums izvairīties no daudzām saslimšanām un nostiprinās organismu, nenodarot tam nekādu ļaunumu.
Jāņem vērā, ka veselībai ķiploks visvērtīgākais ir tieši svaigā veidā. Kaltēti vai termiskai apstrādei pakļauti ķiploki pazemina tā vērtīgās īpašības. Ja jūs pievienojat ķiploku ēdienam, tad dariet to pašās gatavošanas beigās.
Pēdējā laikā pārdošanā parādījušās daudz un dažādas pārtikas piedevas, kuru sastāvā ietilpst ķiploks. Ir pat ķiploka tabletes. Šādu piedevu ārstnieciskās īpašības nav apšaubāmas, taču tās, protams, nevar aizstāt svaigu ķiploku.
Vai zinājāt, ka pietiek dažas minūtes pakošļāt ķiploka daiviņu, lai pilnībā attīrītu mutes dobumu no dažādām baktērijām. Tiesa, daudzi to izvairās darīt specifiskā aromāta dēļ, ko ķiploks atstāj mutē. Ir gan viena metode, kā no šī aromāta atbrīvoties- pakosļāt svaigas pētersīļa lapiņas, kas pilnībā aizstāj visdārgāko mutes dezodorantu, pie kam ir dabīgs mutes atsvaidzinātājs.
Ļoti vērtīgs ir ķiploku un medus maisījums attiecībā 1:1. Šis maisījums jālieto pa 1 tējkarotei pirms došanās pie miega, uzdzerot siltu ūdeni, ja jūs piemeklējusi, gripa, saaukstēšanās vīrusi, bronhīts, klepus, pneimonija, bronhiālā astma vai garais klepus.
Ārstējot iesnas, ieteicams katrā nāsī ievietot pa ķiploka daiviņai uz 10-15 minūtēm vai visas dienas garumā ik pa brīdim ostīt sarīvētu ķiploku.
Gripas profilaksei ieteicama putriņa no ķiplokiem, āboliem un medus attiecībā 1:1:1.
Ja jums ir stenokardija ar aizdusu ieteicama sekojoša recepte: ņem 1 litru medus, 10 citronus un 5 ķiploka galviņas. No citroniem izspiež sulu, ķiplokus notīra un sarīvē, pievieno medu un visu samaisa. Gatavo maisījumu iepilda noslēgtā traukā un novieto vēsā vietā uz nedēļu.
Pēc tam lieto pa 4 tējakrotēm vienu reizi dienā, taču lietošanai jābūt lēnai, pēc katras tējkarotes ieturot apmēram minūtes pauzi.
Hipertonijas gadījumā ir nepieciešams pirms došanās pie miega apēst 1-2 ķiploka daiviņas divas dienas pēc kārtas, tad uz divām dienām uztaisīt pārtraukumu un tādā veidā miksēt divu nedēļu garumā.
Ja ciešat no sirds neirozes, apēdiet katru dienu 1-2 ķiploka daiviņas.
Putriņā samalts ķiploks lieti noderēs pie ādas problēmām un saslimšanām- psoriāzes, kārpām, zvīņēdes, plikpaurības, ilgi dzīstošām, strutainām rētām.
Šajos gadījumos marlē ietītu ķiploku putriņu pielieciet pie problemātiskās vietas uz 10 minūtēm. Sākumā izskatīsies, ka iekaisums pieņemas spēkā, taču pēc tam rēta ātri iztīrīsies no strutām un sadzīs. ķiploks veicina strauju pietūkuma samazināšanos, noņem sāpes un veicina dzīšanas procesus. Pie spēcīgiem sastrutojumiem vēlamas ķiploka kompreses 3-4 dienu garumā.
Ja ir problēmas galvas matainajā daļā, tad ķiploku putriņa jāiemasē, galvā jāuzliek cepurīte (der vannas vai vienreiz lietojamā plastikāta cepurīte) vai lakatiņš un jāpatur 10 minūtes.
Ekzēmas un citu infekciozo ādas slimību gadījumā lieto smēri, ko gatavo no novārītu ķiploku putriņas, kas sajaukta ar medu attiecībā 1:1. Slimo vietu apsmērē ar gatavo smēri un nosien ar marles saiti.
Angīnas, astmas un garā klepus gadījumā sasmalcina 5 ķiploku daiviņas, ieliek tās tējkannā un pārlej ar verdošu ūdeni. Pēc tam caur tējannas snīpi ar muti izdara ieelpu, bet caur degunu izelpo- un tā 15 reizes. Procedūru atkārto divas reizes dienā.
Ja ciešat no reimatisma, podagras, locītavu saslimšanām, kā arī saaukstēšanās gadījumā, veiciet masāžas ar putriņā samaltu ķiploku un eļļas maisījumu. Eļļas vietā var izmantot pīļu vai zosu taukus.
Radikulīta gadījumā marlē ietītu ķiploka putriņas kompresi uz 20- 30 minūtēm jāuzliek uz krustiem (jostas vietas rajonā). Pēc tam vieta, kur atrdās komprese, jānoskalo ar siltu ūdeni (lai nerastos apdegumi) un jāierīvē ar 1 ēdamkaroti kvalitatīvas saulespuķu eļļas.
Ķiploku putriņa labi palīdz arī pret tulznām.
Hemoroīdus var ārstēt sekojoši: ņem seklu metāla trauku, tā dibenā ievieto sakarsētus sarkano ķieģeļu gabalus, kuriem pa virsu pārber sīki sasmalcinātu ķiploka galviņu. Kad parādās dūmi, jāizģērbjas un jāapsēžas virs trauka. Dūmu vannai jāilgst 3-5 minūtes.
Šis ir ļoti sens hemoroīdu ārstēšanas paņēmiens, taču lēts un iedarbīgs- pēc 3-4 seansiem būsiet brīvs no nepatīkamajām problēmām.
Ķiploku plaši pielieto ginekoloģijā. Pie dzemdes fibromas, ja ir spēcīga asiņošana, tamponus mercē ķiploku putriņā un ievada vagīnā. Sevišķi labi tas noder tām, kurām ir stipras sāpes un nepatīkams aromāts.
Var darīt arī tā: ņemt 3 vidēja lieluma ķiploka daiviņas, saspiest tās un pārliet ar 100 ml silta ūdens. Ar šādu šķīdumu taisīt klizmas divreiz dienā- no rīta un vakarā.
Ļoti efektīvs ķiploks ir pret cērmēm un spalīšiem. šim nolūkam ņem viena ķiploka galviņu, notīra, sasmalcina, pārlej ar pusglāzi (100 ml) verdoša ūdens vai svaiga (karsta) piena un nostādina 15-20 minūtes. Atdzisušu maisījumu izkāš un lieto kā divas mikroklizmas, kas veicamas pirms došanās gulēt.
Tāpat var apēst 3 ķiploka daiviņas tukšā dūšā kopā ar marinētu siļķi un pēc divām stundām izdzert caurejas zāles.
Ja moka zobu sāpes, daiviņa ķiploka jāsarīvē, jāietin marlītē un jāpiesien uz 10-15 minūtēm pie plaukstas pamatnes vietā, kur var sajust pulsu. Ja zobs sāp kreisajā pusē, ķiploku komprese jaliek uz labās rokas plaukstas pamatnes un otrādi- labajā pusē sāpošu zobu remdēs komprese, kas uzlikta uz kreisās rokas plaukstas pamatnes.
Ēdiet ķiplokus un esiet veseli!
Tomātu maska
Tomāti lieliski noder taukainas adas kopšanai,jo tie ir viegli skābi.Tie satur daudz B grupas vitamīnu,C vitamīnu un beta karotīnu.Olas dzeltenumā ir lecetīns,kas dabiski mīkstina adu.Kukuruzas ciete masai piesķir krēmveida konsistenci.
1 tomāts
1 olas dzeltanums
1 tējkarote kukurūzas cietes
Pagatavošana.Sablenderē tomatu un olas dzeltanumu,uzmanīgi iemaisa kukurūzas cieti.
Lietošana.Masku uzklāj uz sejas un kakla,tur 20.minūtes,pēc tam noskalo ar siltu ūdeni un uzziez mitrinošu krēmu.
Skrubis no kafijas biezumiem
Kad no rīta esi jau kafiju padzērusi ,bet vienalga neesi vēl pamodusies,tad laiks uz dušu!Paņem izdertās kafījas biezumus,pievieno 1.tējkaroti eļļas(ļoti laba ir olīveļļa,bet var arī jebkuru eļļu kuru izmanto ikdiena)piepilini 2-3 pilienus ēteriskās eļļas(kura pašai labāk patīk,ļoti laba ir citronzāles eļļa jo tā ir uzmundrinoša)Visu samaisi un dušā izmanto ka skrubi.Pamodīsies noteikti!
Dzirkstošs losjons ar zemenēm
3 lielas zemenes
120.ml.mineralūdens
1/4 tejkarotes dzeramas sodas
Pagatavošana.Sablenderē zemenes,minerālūdeni un dzeramo sodu.
Lietošana.Katru ritu un vakaru losjonā samitrina kosmetisko salveti un maigi noslauka ar to seju.Pēc tam noskalo ar siltu ūdeni.Paredzēts taukainai sejas ādai.
Zemeņu maska
Zemenes satur c vitamīnu.Tajas ir ari salicilskabe,kas noloba atmirušas ādas šūnas.Paniņas satur alfa hidroksilskābi.Pēc garas dienas pat maskas smarža liks Jums justies labāk.Paredzēta normālai sejas ādai ar tendenci uz sausumu.
2.tejkarotes saspaiditu zemeņu
1.tejkarote medus
1.ēdamkarote paniņu
Pagatavosana.Nelielā trauciņā ieliek zemenes,pievieno medu un paniņas un samaisa,līdz masa kļūst kremveida.
Lietošana.Uz sejas un kakla uzklaj plānā kartina maskuun tur 15.minūtes.Pec tam noskalo ar siltu udeni un uzziez mitrinošu krēmu.
No vecmamiņas receptem.
Sen,senos laikos-pavisam vēl nesen mēs zinājām ka zāļu tējas var palīdzēt pret daudz dažādām kaitēm.Diemzēl esam to piemirsuši un kā kāda problēma ta tūlīt skrienam uz aptieku.Lūk dažas receptes,no senas grāmatas;
Tējas pie aptaukošanas.
Brūkleņu lapas,diļļu augļi un laksti,melisas lapas,mežrozīsu augļ,meža zemeņu lapas,vigriezes laksti,asinszāle-vienādās daļās.10.gr.grogu maisījuma apliet ar glāzi ūdens,vārīt 5.min.,ļautievilkties2.st.Dzert pa 1/4glāzei 4 reizes diena.
Brūkleņu lapas,piparmētras,raudenes laksti,ceļteku lapas,asinszāle,kumelītes,upeņu lapas-vienādās daļās.10.gr.grogu maisījuma apliet ar glāzi ūdens,vārīt 5.min.,ļaut ievilkties2.st.Dzert pa 1/4glāzei 4 reizes dien.
Treijkrāsu vijolītes laksti,ceļteku lapas ,kadiķu ogas,lakrica sakne,kumelītes,asinszāle,piparmētras,-vienādas daļas.10.gr.grogu maisījuma apliet ar glāzi ūdens,vārīt 5.min.,ļaut ievilkties2.st.Dzert pa 1/4glāzei 4 reizes diena.
Tējas paplašinatām kāju vēnam.
Zirgkastaņu miza-1.d.,vitola miza-2.5d.,dzeltenā kaķpēdiņa,smaržigās rūtas laksti,udens pipara laksti pa 1.5d.,ņemt-1.ēdkar.drogu maisijuma,apliet ar glāzi verdoša udens,ļaut ievilkties20.min.Dzert 3reizes diena.Kurss4-6 nedeļas.